Wyszukiwarka:
Aktualności

Życie i twórczość Rudolfa Schnackenburga

2014-01-16

News
Zakład Teologii Biblijnej Starego i Nowego Testamentu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprosza na konferencję pt. Życie i twórczość ks. prof. Rudolfa Schnackenburga. Sesja naukowa z okazji setnej rocznicy urodzin - 17 stycznia 2014 r. w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, ul. Jordana 18, w godz. 9.00-13.00. jk

* Ks. prof. Rudolf Schnackenburg urodził się 5 stycznia 1914 r. w Katowicach. Przez papieża Benedykta XVI został uznany za najwybitniejszego niemieckojęzycznego egzegetę katolickiego drugiej połowy XX wieku.




Program konferencji:

Otwarcie konferencji - ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ

I. Części biograficzna - moderator ks. dr hab. Józef Kozyra, prof. UŚ

- Katowice początkiem życia biblisty ks. Rudolfa Schnackenburga - ks. dr Henryk Olszar (WT UŚ),
- Ks. Rudolf Schnackenburg jako biblista - ks. dr Tomasz Kusz (WT UŚ).

II. Część teologiczna - moderator ks dr. Maciej Basiuk

- Jezus Chrystus w Ewangeliach: odbicie czy wyobrażenie? - ks. dr. hab. Artur Malina, prof. UŚ,
- Rudolfa Schnackenburga "Nauka moralna Nowego Testamentu" wobec wyzwań XX wieku - ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk (KUL),

Dyskusja

- Wkład Rudolfa Schnackenburga do rozwoju eklezjologii Janowej - dr Branislav Kl’uska (Katolicka Univerzita w Ruźenberoku, Słowacja)
- Charakterystyka komentarz do Ewangelii wg św. Jana autorstwa Rudolfa Schnackenburga - dr Beata Urbanek (WT UŚ)

Dyskusja
Podsumowanie - ks. dr hab. Artur Malina - kierownik Zakładu Teologii Biblijnej Starego i Nowego Testamentu.
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14082719

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu