Wyszukiwarka:
Aktualności

Via lucis et verbi - nabożeństwo wielkanocne

2013-03-31

News
Droga Światła i Słowa jest propozycją nabożeństwa wielkanocnego, które może wzbogacić życie liturgiczne Kościoła w tym okresie oraz rozbudzić wiarę chrześcijan w moc Zmartwychwstałego Pana. W Szkole Słowa Bożego staramy się propagować to nabożeństwo, stąd nasi współpracownicy przygotowują propozycje rozważań na poszczególne niedziele wielkanocne. Zachęcamy uczniów Szkoły Słowa Bożego do promocji Drogi Światła i Słowa w swoich parafiach i wspólnotach oraz na portalach społecznościowych. Zob. klub_inicjatyw_biblijnych; warto_przeczytac

Plik do pobrania: prezentację (poniżej).


I. Plan nabożeństwa:

a) pieśń na wejście: Chrystus zmartwychwstan jest (por. Droga do nieba, 941).

b) wprowadzenie

c) intronizacja Ewangeliarza i okadzenie Paschału,

d) rozważanie stacji Drogi paschalnej: I - VII

- zapowiedź stacji,

- aklamacja:

Kapłan: Światło Chrystusa!

Wierni: Bogu niech będą dzięki (odpalenie świecy od Paschału),

- fragment tekstu biblijnego,

- rozważanie prowadzącego nabożeństwo;

- aklamacja końcowa:

Kapłan: Alleluja! Wznieś po niebo głos,

Wierni: Pan dał Słowa/Chleba moc. Alleluja! [2 x]


II. Rozważania stacji Drogi Światła i Słowa
[wybrać kilka stacji - spotkań, np.]

I. Spotkanie z Matką – Ap 12, 1-6 [lektor]

II. Spotkanie z Marią Magdaleną – J 20,11-18 [lektor]

III. Spotkanie z Piotrem – J 21,15-19 [lektor]

IV. Spotkanie z uczniami w Emaus – Łk 24,28-35 [lektor]

V. Spotkanie z Tomaszem Didymos – J 20,24-29 [lektor]

VI. Spotkanie z Jakubem i apostołami – 1 Kor 15,3-7 [lektor]

VII. Spotkanie z Pawłem – 1 Kor 15,8-11 [lektor]

[...]

e) modlitwa

Panie, dziękujemy Ci, że udzielasz nam Twojego Ducha, który pozwala nam doświadczyć Zmartwychwstania w Piśmie Świętym, w Eucharystii, w braterstwie, okazywanej nam dobroci, w charyzmatycznych darach oraz we wszystkim tym, co jest w Kościele życiem: od przebaczenia do pocieszenia, od wzajemnego wsparcia do zdolności sprostania próbom i do nadziei, którą wzbudzasz w najbardziej rozpaczliwych sytuacjach. Dzięki Ci, Panie, ponieważ także dziś objawiasz się nam jako Zmartwychwstały. Daj nam, o Jezu, zdolność rozpoznania Ciebie; otwórz nasze oczy, byśmy Ciebie ujrzeli; otwórz nasze usta, byśmy potrafili z prostotą, jasnością i odwagą głosić prawdę, którą żyjemy, tak żeby również innych ona rozpaliła (kard. Martini).

f) pieśń końcowa: Alleluja! Żyw już jest (por. Droga do nieba, 939).


***

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu tradycyjnie obfituje w różne formy pobożności (por. nabożeństwo drogi krzyżowej, gorzkie żale...). Okres ten osiąga swój szczyt w Triduum Paschalnym, po którym w liturgii następuje jak gdyby „czas ciszy i odpoczynku”. Bez wątpienia jest to czas pogłębionej refleksji i medytacji nad centralną Tajemnicą wiary: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14). Proponujemy zatem na czas wielkanocny via lucis et verbum - drogę światła i słowa (por. prezentację multimedialną).

ks. Jan Kochel

for. wiadomości.wp.pl

Pliki do pobrania:

  1. Droga światła.ppt
Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11237009

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu