Wyszukiwarka:
Aktualności

Poznajemy proroków - spotkanie biblijne dla młodych

2012-06-21

News
W ramach Klubu Inicjatyw Biblijnych informowaliśmy o spotkaniach biblijnych młodych w Kędzierzynie Koźlu. Siostra Damiana przesyła nam relację z tego spotkania. "Poznajemy proroków - spotkanie biblijne dla młodych". Czy młodzi słuchają proroków? Co biblijni prorocy mogą powiedzieć współczesnej młodzieży? Oto pytania!


Ojciec Święty Benedykt XVI podczas XXI Światowego Dnia Młodzieży apelował, by młodzi rozczytywali się w Piśmie Świętym. Zachęcał, by Biblia była dla nich drogowskazem i nauczycielem życia. Prosił, by czytali Słowo Boże i wprowadzali je w czyn. Tak bardzo potrzeba nam dziś usłyszeć to wołanie Papieża i do głębi się nim przejąć. Świat potrzebuje Boga, potrzebuje Jezusa i Jego Słowa, choć tak często o tym zapomina. Słowo Boże ma wielką moc i jest w stanie przemienić serce i życie człowieka. Myślę, że jest to doświadczenie bliskie tym, którzy systematycznie pochylają się nad nim. Niestety młodzi ludzie często nie mają takiego doświadczenia, dlatego zadaniem duszpasterzy, wychowawców i katechetów jest pomóc młodemu człowiekowi w odkryciu i doświadczeniu żywego Boga w Jego Słowie. Praca z młodzieżą pokazuje mi, że ma to wielki sens. Sami młodzi chcą takich biblijnych spotkań i naprawdę przynosi to wiele dobra w ich życiu. Jak zaczęło się to u nas?

W Tygodniu Modlitw o Powołania zaprosiłam młodzież na spotkanie, podczas którego uczestniczyliśmy w Eucharystii, następnie adorowaliśmy Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramentem i na koniec rozważaliśmy wybrane teksty Pisma Świętego. Naszym gościem był ks. dr Andrzej Demitrów – biblista, wykładowca z Wydziału Teologicznego w Opolu. Przybliżył nam postać Samuela, skupiając się na jego powołaniu. Po wystąpieniu ks. Andrzeja była okazja do podzielenia się własnymi refleksjami i zadawania pytań, z czego młodzież chętnie skorzystała. Ks. Andrzej i młodzież wyrazili chęci i pragnienie kolejnych takich spotkań (biblijnych). I tak też się stało! W czerwcu mieliśmy drugie tego typu spotkanie. Tym razem przyglądaliśmy się postaci proroka Jonasza. Wprowadzenie ks. Andrzeja zachęciło młodych do dyskusji i zadawania pytań. A to z kolei wzbogaciło ich doświadczenie i wiedzę.

Tak swoim doświadczeniem dzieli się Ula: „Podczas rozważania Księgi Jonasza, gdy przyszła pora na wymianę myśli dotycząca tej powieści każdemu rodziły się pytania i dygresje. Bardziej odważni lub zachęceni wypowiadali się, w tym i ja pozwoliłam sobie na pewne przemyślenia, nawiązując do tekstu i kilku słów Księdza dotyczące ucieczki Jonasza przed powołaniem, które mu Pan polecił. Gdy bohater noweli biblijnej próbował uciec nie wiedział, że dąży do celu dłuższą drogą pełną trudności i upadków. Niniwa – tak nazywa się jego cel, od którego uciekał, a w końcu z Bożą pomocą tam dotarł, i to tam był początek jego nawrócenia i doświadczenia Bożej miłości, oraz wiedzy jaką o Nim posiadał. Lecz wiedząc jaki jest, nie dopuszczał do siebie zmian i jakichkolwiek innych decyzji o losie mieszkańców Niniwy. Po nawróceniu się ludności, Bóg ulitował się nad nią i nie zgładził narodu, co Jonaszowi się nie podobało i robił wyrzuty Panu. Wtedy Jahwe nawiązał do krzewu, który wyrósł dając cień Jonaszowi, na którego również zesłał robaczka który uszkadzając roślinę doprowadził ją do uschnięcia. W ten sposób pokazał, że to On decyduje o naszym losie, a zarazem, że zależy mu na nas, na mnie i na tobie, nie zważając na to, jak bardzo nisko upadniemy, ale jakie zaufanie i wysiłek w jego plan włożymy. Mimo upadku Jonasza Bóg nie odebrał mu zadania lecz je ponowił i przypomniał czego od niego oczekuje i nie ważne jak głęboko i daleko przed Nim się ukryje On i tak usłyszy jego wołanie jak i nasze. Większość utożsamiła się z biblijnym bohaterem. I w naszym kręgu tacy się pojawili. Dzięki takim spotkaniom możemy pogłębiać znajomość Pisma Świętego i spojrzeć na nie na nowo - za każdym razem z innego punktu widzenia. Możemy również podzielić się własnymi przemyśleniami”.

Wypowiedź Uli pokazuje, że warto organizować spotkania ze Słowem Bożym. Zdarza się, że na spotkaniu będą osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z Pismem Świętym i to spotkanie może być dla nich trudne, ale z pewnością - w swoim czasie - przyniesie błogosławione owoce. Oto wypowiedź innej uczestniczki: „Ja niewiele rozumiem z Pisma Świętego i kiedy Ksiądz zaczął czytać Księgę Jonasza pomyślałam sobie, że to nudne i jak długo jeszcze będzie czytał. Kiedy jednak skończył czytać i zaczął wyjaśniać Słowo odnalazłam się w postaci Jonasza i zrozumiałam, że jestem do niego podobna i że Boże Słowo jest bliskie mojemu życiu” (Ania).

Ks. abp Wiktor Skworc podczas spotkania Domowego Kościoła Ruch Światło-Życie w Tychach w Tygodniu Biblijnym powiedział: „Ponieważ Słowo Boże jest żywe i skuteczne, dlatego tak bardzo potrzebna jest znajomość Pisma Świętego dla ludzi i ludzkich wspólnot oraz społeczeństw. Wszędzie konieczne są człowiekowi dobra duchowe i materialne oraz poczucie sensu i celu życia. Tego potrzebują dziś mieszkańcy Europy, jako nowej nadziei”. Jest to zachęta do poznawania Bożego Słowa i dzielenia się nim z innymi, zwłaszcza z młodymi, którzy często poszukują sensu i celu swojego życia.

s.M. Damian

fot. autorki

 

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786445

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu