Wyszukiwarka:
Aktualności

Trzy tomy Nowego Komentarza Biblijnego

2018-11-22

News
Nowy Komentarz Biblijny wzbogacił się o trzy kolejne tomy: 1-2 Tm i Tt (NT XIV) pod red. S. Haręzgi oraz Jud i 2 P (NT XVIII) pod red. F. Mickiewicza oraz Sdz (ST VII/1) pod red. D. Dziadosza. Tym samym NKB ma już 19 tomów (ST) i 18 tomów (NT). Gratulujemy Wydawnictwu Edycji św. Pawła dynamiki i konsekwencji; zob. warto_przeczytac


*
Stanisław Haręzga, Pierwszy i drugi List do Tymoteusza. List do Tytusa (NKB NT XIV), Edycja św. Pawła, Częstochowa 2018.

Kolejna z książek z serii Nowy Komentarz Biblijny. Tym razem o komentarz do Listów pastoralnych, jak określa się 1-2 Tm i Tt, pokusił się ks. dr hab. Stanisław Haręzga, ceniony wykładowca Pisma Świętego, niezwykle zaangażowany w biblijną odnowę Kościoła w Polsce. Jak stwierdził we wstępie do publikacji ks. prof. dr hab. Antoni Paciorek, „szczegółowa i pełna poświęcenia praca na niwie biblistyki pozwoliła Autorowi na przedstawienie wyczerpujących, jasnych i wyważonych sądów zarówno w kwestiach historycznych dotyczących Listów pastoralnych, jak i w kwestiach teologicznych”.

Książki z serii NKB przeznaczone są dla teologów i biblistów, lecz inspirację mogą znaleźć tu wszyscy zainteresowani pogłębianiem wiedzy biblijnej. Chcący znać kontekst powstania poszczególnych ksiąg, tło historyczne, realia polityczne etc. A w konsekwencji wiedzieć, co i dlaczego jest do nas kierowane. Według ks. Paciorka, praca autorstwa ks. Haręzgi „zapewne na wiele lat stanie się najpełniejszym komentarzem do Listów pastoralnych, a także jednym z ważniejszych odniesień do poznawania dziejów Kościoła czasów apostolskich”.

Oprac. Wyd.


Franciszek Mickiewicz SAC, List Judy. Drugi List św. Piotra (NKB NT XVIII), Edycja św. Pawła, Częstochowa 2018.

Ksiądz Franciszek Mickiewicz SAC to ceniony polski biblista, rzetelny i wnikliwy. Jak pisze o. prof. dr hab. Adam R. Sikora OFM, „zasadniczą część dzieła stanowi egzegetyczno-teologiczny komentarz do obu listów, w którym Autor odwołuje się do dorobku egzegezy eklezjalnej, od Ojców Apostolskich po współczesnych wybitnych egzegetów. Prezentowane opracowanie jest nie tylko merytoryczne, ale również przejrzyste w przekazie treści. Napisane jest pięknym literackim językiem polskim, niezatracającym przy tym cech języka naukowego. Publikację cechuje wnikliwość analiz, umiejętność zwracania uwagi na rzeczy istotne, ostrożność w formułowaniu wniosków i końcowych”.

Choć książki z serii Nowy Komentarz Biblijny przeznaczone są dla teologów i biblistów, inspirację mogą znaleźć tu wszyscy zainteresowani pogłębianiem wiedzy biblijnej. Chcący znać kontekst powstania poszczególnych ksiąg, tło historyczne, realia polityczne etc. A w konsekwencji wiedzieć, co i dlaczego jest do nas kierowane.

Oprac. Wyd.


Dariusz Dziadosz, Księga Sędziów. Rozdz. 1-5 (NKB ST VII/1), Edycja św. Pawła, Częstochowa 2019.

„Księga Sędziów opowiada dzieje Izraela w okresie między śmiercią Jozuego a początkami monarchii. Jest to najmniej znany okres historii narodu, opisany jedynie przez tę księgę. Ksiądz prof. Dariusz Dziadosz, korzystając z różnych źródeł: pieśni, legend o miejscach kultu, sag i ballad, stworzył dzieło o charakterze nie tylko historycznym, ale również teologicznym. Autor bardzo szczegółowo przedstawia i analizuje kontekst historyczny oraz literacki Księgi Sędziów. Odwołując się do licznych studiów naukowych, ukazuje przesłanie religijne i moralne poszczególnych opowiadań – recenzuje prezentowaną pozycję ks. prof. dr hab. Tadeusz Brzegowy. – Stąd komentarz ks. prof. Dziadosza stanowi bezcenną pomoc zarówno w zrozumieniu niezwykłej historycznej kompozycji, jaką jest Księga Sędziów, jak i w procesie formowania właściwej postawy społecznej i religijnej współczesnego odbiorcy”.

Oprac. Wyd.
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13776989

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu