Wyszukiwarka:
Aktualności

Niedziela i Tydzień Biblijny 2020

2020-04-12

News
Niedziela Słowa Bożego i Tydzień Biblijny (26.04 - 02.05) w diecezji gliwickiej proponujemy trzy inicjatywy: wspólnotową lekturę Ewangelii Mateusza, konkurs na ekranizację fragmentu Ewangelii oraz w liturgii domowej Droga Światła; zob. poniżejzob. Via lucis

Mt 1 - cz.1 - Kolejne rozdziały zob. Klub Inicjatyw Biblijnych


*
*

Tydzień Biblijny

Konkurs na najlepszą ekranizację fragmentu Ewangelii św. Mateusza

W Tygodniu Biblijnym zapraszamy całe rodziny do „Konkursu na najlepszą ekranizację fragmentu Ewangelii św. Mateusza.”

Zasady.

By wziąć udział w konkursie rodzina powinna:

  a) wybrać jeden z następujących fragmentów Ewangelii św. Mateusza: Mt 4,1-11; Mt 14,13-21; Mt 14,22-33; Mt 16,13-20; Mt 28,1-15;

   b) wspólnie go przeczytać i omówić tak, by każdy jak najlepiej go zrozumiał;

  c) przygotować inscenizację tego fragmentu z udziałem najlepiej całej rodziny (nie naruszając zasad „kwarantanny”, tzn. nie zapraszając dalszej rodziny – tylko domownicy) ;

  d) nagrać przygotowaną scenkę, umieścić najlepiej na „dysku google” (drive.google.com) i udostępnić nagrany plik na adres: wirtualne.sne@gmail.com. (W wypadku trudności technicznych można się kontaktować z numerem: 886 346 006 (pan Łukasz)

Szczegóły techniczne.

1. Plik z filmem należy zatytułować podając skrót biblijny nagranego fragmentu (z kropkami zamiast przecinków), nazwisko i miejscowość, np. „Mt4.1-11.Kowalscy.Gliwice”.

2. Jak udostępnić plik? Najlepiej:

   a. Umieścić na „dysku gogle” (drive.google.com)

   b. Kliknąć prawym przyciskiem myszki i kliknąć „Udostępnij”.

   c. W prawym górnym rogu okienka kliknąć „Uzyskaj link do udostępniania”.

   d. Skopiować ten link i wkleić go do wiadomości mailowej na adres: wirtualne.sne@gmail.com

   e. W temacie wiadomości wpisać: „Konkurs. Nazwisko. Miejscowość.”,np. „Konkurs.Kowalscy.Gliwice”

   f. W tej samej wiadomości podać Nazwisko i imiona osób zaangażowanych wyszczególniając rodziców i dzieci (oraz ewentualnie innych członków rodziny), adres domowy. Adres mailowy i numer telefonu.

   g. Wydrukować i wypełnić „Zgodę na publikację wizerunku”, zrobić skan lub zdjęcie i dołączyć do maila jako załącznik (w razie braku drukarki wypisać zgodę ręcznie).

Termin.

Nagrany plik należy udostępnić do piątku 1.05.2020.

Nagrody.

Nagrodą będzie „Biblia Audio”, „Biblia Adio Kids” (specjalnie dla dzieci), książki, kubki i wiele innych.

Opracował ks. Marek Olekszyk


Diecezjalne czytanie Ewangelii wg św. Mateusza

W Diecezji Gliwickiej ramach Tygodnia Biblijnego podjęta została inicjatywa „cała Polska czyta E         wangelię”. Do wspólnotowej lektury Pisma Świętego w dniu 26 kwietnia br. (niedziela biblijna) została wybrana Ewangelia wg św. Mateusza. Zapraszamy wszystkie parafie do włączenia się w inicjatywę.

Każdy z szesnastu dekanatów otrzyma fragment Ewangelii wg wydania Biblii Tysiąclecia. Księża Proboszczowie wyznaczą osoby czytające.

– Proszę nagrać czytany fragment (razem z tytułami perykop) kamerą lub telefonem komórkowym (ułożonym poziomo) w swoim domu.

– Do środy 22.04. proszę przesyłać informację o nagraniu na e-mila: l.kukier.sne@gmail.com

Mamy tydzień na rozdysponowanie fragmentów oraz tydzień na nagranie i poskładanie materiału.

Planowana data emisji: niedziela 26.04.

– Z inicjatywy Szkoły Słowa Bożego zapraszamy w ramach Paschalnej liturgii domowej do celebrowania Drogi światła (Via lucis) - wielkanocnego nabożeństwa. Codziennie w Tygodniu Biblijnym zaproponujemy rozważanie stacji od soboty 25.04 do 02.05 w wersji wideo na YouTobe oraz www.ssb24.pl/

Opracował ks. Artur Sepioło

Ogólnopolskie Inicjatywy XII Tygodnia Biblijnego

Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego objął patronatem ks. abp Stanisław Gądecki i premier RP Mateusz Morawiecki.

Patronat medialny sprawują TVP, Tv Trwam i Radio Maryja, Wydawnictwo Jedność, Gość Niedzielny, Idziemy oraz Niedziela. Ogólnopolska kampania informacyjna (spot w TVP, Tv Trwam i Radio Maryja) rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzie – 19 kwietnia br.

Materiały duszpasterskie (dostępne w parafiach):

– „Przegląd Biblijny” (nr 112), którego treść nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Eucharystia – tajemnica wiary. Duszpasterze, katecheci, moderatorzy stowarzyszeń i ruchów kościelnych otrzymują dobrą pomoc dla osobistego i wspólnotowego wnikania w misterium Eucharystii – sakramentu uobecniającego dla wierzących zbawczą śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – naszego Pana. Będą one do wykorzystania przez cały rok!

plakat z hasłem Tygodnia Biblijnego: Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego (por. J 6,35-36); plakat z hasłem narodowego czytania Pisma św. „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia”; pokazują jedność Ewangelii i Eucharystii w ich ponadczasowym pięknie;

płyta CD z materiałami liturgicznymi, katechetycznymi oraz nabożeństwami, w tym tzw. Droga światła z obrazami do prezentacji multimedialnych do wykorzystania przez cały rok katechetyczny;

„Czym jest człowiek?”, najnowszy dokument Papieskiej Komisji Biblijnej ogłoszony przez papieża Franciszka 16 grudnia 2019 r., który został opracowany w odpowiedzi na prośbę Synodu Biskupów z października 2015 i z polecenia Ojca Świętego (zob. rec. jk);

– kartki A-4 z siglami Ewangelii wg św. Mateusza i i odpowiednio dobranym fragmentem Księgi Syracha. To mały, ale bodaj najważniejszy element inicjatywy narodowego czytania Pisma świętego – wierni mogą je sobie zabierać z koszyków w kościele przez kilka miesięcy. Duszpasterze i katecheci mogą z płyty CD wydrukować sobie odpowiednią ilość kart A-4 do pocięcia i rozdania wiernym w kościele i szkole.

Ogólnopolska kampania informacyjna (spot w TVP, Tv Trwam i Radio Maryja) rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzie – 19 kwietnia.

Opracował ks. prof. Henryk Witczyk

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny w mass mediach

Pierwszy leksykon katechetyczny na naszym rynku wydawniczym wzbudził zainteresowanie w mediach i sklepach internetowych, które prześcigają się w promocjach. Warto zainteresować się tym przewodnikiem, zwłaszcza w obliczu nagonki na obecność nauki religii w szkole oraz osobistych wyborów rodziców i ich dzieci; zob. Jedność; SKP; GN Opole i Gliwice; radio Doxa; wywiad Prowadzić do wiary orężem wiedzy wiara.pl

więcej

XII Tydzień Wychowania

Hasłem Tygodnia Wychowania (11-17 września) są słowa: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć im będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, duszpasterza i wychowawcy, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 r.; zob. materiały rsk i komunikat bpa Osiala.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11237157

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu