Wyszukiwarka:
Aktualności

Trzy nawrócenia - Wielki Post z ks. Franciszkim Blachnickim

2021-02-21

News
Trzy nawrócenia, których doświadczył sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Z okazji 100. rocznicy jego urodzin (24 marca) warto powrócić do nauczania założyciela Ruchu Światło-Życie (Oazy)!

* Pierwsze nawrócenie - nawrócenie wiary:

Pierwsze nawrócenie polega na poznaniu nadprzyrodzonej rzeczywistości (Jezusa, Bożego planu zbawienia) w sposób egzystencjalny i personalny, i na zasadniczym zwróceniu - poddaniu jej swojego życia. W moim życiu to okres od B1 (cela więzienia w Katowicach - 17 czerwca 1942 r.) do wstąpienia do seminarium (WSD w Krakowie) i pierwsze lata pobytu tam - odpowiada to okresowi ewangelizacji i osobistego przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

* Drugie nawrócenie - nawrócenie ufności (nadziei):

Wreszcie zaczynam pojmować właściwy stosunek do mojej nędzy i do mego skażenia. To nie coś, co należy za wszelką cenę wyrzucić z sobie, (...) lecz przeciwnie, do tego muszę się przyznać spokojnie i z pogodą, wziąć to na siebie i znosić z Chrystusem jako mój krzyż.

Drugie nawrócenie to zasadnicza rezygnacja z pragnienia zbawienia siebie i oczyszczenia własnym wysiłkiem (w życiu świętych: często okres niezwykłych umartwień), zrozumienie, że tylko Bóg zbawia - ufność zbawienia - wiara w odpuszczenie grzechów, nowe nastawienie do swoich niedoskonałości (znoszenie, "będę się przechwalał w swoich słabościach"). (...) Na fundamencie tego nawrócenia budowane było całe moje kapłańskie życie, cała działalność. Trwało to ponad trzydzieści lat.

* Trzecie nawrócenie - nawrócenie miłości:

Trzecie nawrócenie. Nawrócenie miłości. To etap, który stoi jeszcze przede mną - przedmiot tęsknoty, wołania! Ale cały okres pobytu w Carlsbergu zdaje się być przygotowaniem do nawrócenia. Musi ono być poprzedzone śmiercią. Śmierć (strego człowieka) jest uwarunkowaniem miłości. Człowiek stary, naturalny nie może stać się podmiotem miłości - on musi umrzeć (...).

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość (1 Kor 13,13).

zob. Trzy nawrócenia, Wyd. Światło-Życie, Krościenko 2001.
ks. Andrzej Muszala, Dekalog wolnego człowieka - ks. Franciszek Blachnicki, Pustelnia.pl, Kraków 2020.


* Jak naśladować Sługę Bożego - Gwałtownika Królestwa Bożego (Jan Paweł II) - ks. Franciszka Blachnickiego?

  • Osobista praca nad sobą - potrójne nawrócenie osobiste (rachunek sumienia);
  • Lektura Pisma Świętego w rytmie lectio divina (np. nasz cykl Nie lękacie się!);
  • Udział w praktykach wielkopostnych: post - jałmużna - modlitwa (dobre postanowienie);
  • Udział w nabożeństwach: Gorzkich żali - Drogi krzyżowej z GN - Kościoły stacyjne.
Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487468

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu