Wyszukiwarka:
Aktualności

Księga Lamentacji - Nowy Komentarz Biblijny

2021-04-06

News
Księga Lamentacji jest mało znana i rzadko komentowana. Nie jest jednolitym dziełem, zbudowanym według wyraźnego schematu. Choć starożytna tradycja wiązała Lamentacje z prorokiem Jeremiaszem (2Krn 35,25),  to dzisiaj raczej nie ma wątpliwości, że jest dziełem anonimowego autora, napisanym w VI w. przed Chr. Otrzymujemy pierwszą część komentarza Lamentacji ks. dr hab. Cezarego Korca, prof. US.

Cezary Korzec, Księga Lamentacji (NKB ST XXIV/1), Edycja św. Pawła, Częstochowa 2021, ss. 192; ISBN: 978-83-8131-267-7.



Ks. Cezary Korzec - prezbiter, biblista, licencjat nauk biblijnych (Roma, Biblicum, 1997), dr hab. prof US, Katedra Teologii Biblijnej i Historii Kościoła WT Uniwersytetu Szczecińskiego.  

*
Obszerne i bardzo wnikliwe opracowanie wyjątkowo dramatycznej księgi Starego Testamentu. Księga Lamentacji jest wyrazem heroicznej wiary Izraela, stanowi swoisty skarbiec lingwistyczny i gramatyczny, do którego często odnoszą się komentatorzy innych ksiąg biblijnych. Ksiądz Cezary Korzec dogłębnie analizuje tradycję, zastosowane gatunki literackie, teologie dzieła. Podejmuje kwestie historyczno-krytyczne, takie jak: czas i miejsce powstania, autor i odbiorcy. Starannie objaśnia kolejne poematy oraz związane z nimi kwestie historyczne, językowe, translacyjne. Autor nie obawia się także stawiać śmiałych tez i stosować ciekawych odniesień. Nadaje to jego komentarzowi oryginalności i stanowi cenny wkład w dyskusje, zarówno nad samą księgą Lamentacji, jak i nad odniesieniami do innych ksiąg biblijnych.

Od Redakcji

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13969254

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu