Wyszukiwarka:
Aktualności

Tak dla wychowania seksualnego

2021-10-30

News
Propozycja, idąca naprzeciw gorącej dziś dyskusji: jaka winna być edukacja seksualna, a raczej wychowanie seksualne? Oto nowa pomoc dla rodziców, nauczycieli i wychowawców - przewodnik wychowania seksualnego, który ukazał się w wydawnictwie "Jedność" pt. Tak dla wychowania seksualnego. Wprowadzenie do katolickiej pedagogiki seksualnej; zob. jedność.pl



* Karolina i Daniel Heinsch, ks. Jan Kochel, Tak dla wychowania seksualnego. Wprowadzenie do katolickiej pedagogiki seksualnej, Wydawnictwo "Jedność", Kielce 2021, ss. 272.


Składająca się z czterech rozdziałów książka Karoliny i Daniela Heinschów oraz ks. prof. Jana Kochela to udana próba łączenia teologicznych i pedagogicznych aspektów motywujących do tworzenia kultury miłowania. Wartością książki jest ukazanie prawd objawionych, czerpanie z opracowań naukowych i ukierunkowanie na ich praktyczne zastosowanie: formowanie postaw, budowanie relacji, rozwój miłości, wspieranie wzrastania w cnocie czystości oraz stymulowanie podjęcia odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka (z recenzji dr hab. Urszuli Dudziak, prof KUL w Lublinie).

Podręcznik „Tak” dla wychowania seksualnego prezentuje proces wychowania do miłości, uwzględniając przy tym integralną wizję osoby i jej chrześcijańskie powołanie urzeczywistniane na drodze życia małżeńskiego. W przekonaniu jego autorów wychowanie seksualne winno być jednym z najbardziej chronionych procesów podejmowanych wśród ludzi, pozostawia bowiem w duszy i pamięci dziecięcej trwały ślad. (...) W wyczerpujący sposób przedstawia personalistyczną wizję osoby, seksualności i relacji miłosnych, łącząc teoretyczne wprowadzenie w zagadnienie katolickiej edukacji seksualnej z propozycją pracy formacyjnej, co podnosi publikację do rangi podręcznika nadającego się do szerokiego zastosowania duszpasterskiego dla dobra rodzin i Kościoła (z recenzji ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka, prof. Akademii Katolickiej w Warszawie).


AUTORZY:
Karolina i Daniel Heinsch, małżonkowie i rodzice Karola, Adama i Jakuba, animatorzy Ruchu Czystych Serc Małżeństw, zaangażowani w formację małżonków i rodzin katolickich w Gliwicach; związani z katolickim czasopismem ewangelizacyjnym Miłujcie się!.

Jan Kochel, kapłan diecezji gliwickiej, teolog i pedagog, profesor nauk teologicznych, kierownik katedry Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, rzeczoznawca ds. podręczników przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP, członek Equipe Européenne de Catéchèse (EEC), European Forum for Religious Education in Schools (EuFRES), Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego; redaktor naczelny strony Szkoły Słowa Bożego (www.ssb24.pl). Autor m.in.: Pedagogia biblijna w katechezie (2012), Duchowa pedagogia miłości (2018), Wprowadzenie do antropologii pedagogicznej (2018), Wprowadzenie do edukacji osób starszych (2020).



Spis treści

Rozdział I. Typologia edukacji seksualnej
1. Edukacja seksualna typu A
2. Edukacja seksualna typu B
3. Edukacja seksualna typu C

Rozdział II. Seksualność w Piśmie Świętym
1. Stary Testament o seksualności człowieka
2. Opowieść o miłości małżeńskiej i rodzinnej – Księga Tobiasza
3. Nowy Testament o tajemnicy czystości
4. Matka Pięknej Miłości

Rozdział III. Droga ku miłości integralnej
1. Dar płciowości
2. Teologia/pedagogia ciała
3. Pedagogika miłości
4. Metody i narzędzia w służbie integracji seksualnej

Rozdział IV. Wychowanie do czystej miłości
1. Nauka o czystości
2. Troska Kościoła o edukację seksualną
3. Katolicki model pedagogiki seksualnej
4. Kultura miłowania

Pliki do pobrania:

  1. document.pdf
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14055732

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu