Wyszukiwarka:
Aktualności

Interpretacja tekstu biblijnego

2023-07-02

News
Konstytucja o Objawieniu wskazuje na trzy kryteria interpretacji tekstu biblijnego: interpretować tekst, pamiętając, że Pismo św. stanowi jedną całość, trzeba uwzględnić żywą Tradycję Kościoła oraz analogię wiary (KO 12). Interpretacja wiąże się zawsze z aktualizacją tekstu. Temat wspólnoty jest jednym z kluczowych zagadnień zarówno biblistyki, jak też historii judaizmu i chrześcijaństwa. Prezentowana praca jest interdyscyplinarnym spojrzeniem na interpretację tekstu; zob. poniżej

Amadeusz Citlak (red.), Interpretacja tekstu biblijnego. Wokół problemów wspólnoty, Kraków: Wydawnictwo NOMOS 2023, ss. 255.


Od Redakcji

Temat wspólnoty biblijnej jest jednym z kluczowych zagadnień zarówno biblistyki, jak też historii judaizmu i Kościołów chrześcijańskich. W tradycji chrześcijańskiej jest to zazwyczaj zagadnienie „Kościoła”, w tradycji judaizmu „wspólnoty” — „synagogi” lub współcześnie, abstrahując nieco od pojęcia Kościoła i przy- należności konfesyjnej, po prostu „grupy religijnej”. Mimo głębokich zmian kulturowych, jakim podlegają obecnie środowiska religijne, temat wspólnoty ciągle pozostaje tematem wiodącym, a nawet wyznacza pewien sposób myślenia w innych obszarach religioznawstwa i teologii. Uważna lektura Pisma Świętego wymaga osadzenia go w realiach kulturowych tamtego czasu. Głównym celem tej publikacji jest zwrócenie szczególnej uwagi na dynamikę egzystencji i formowania się analizowanych wspólnot. Miały one bowiem decydujący wpływ na to, czym ostatecznie stał się starotestamentowy „kahal” i nowotestamentowa „ekklesia”.

Dzięki temu, że autorami poszczególnych rozdziałów są przedstawiciele kilku dyscyplin naukowych — religioznawcy, teolodzy, bibliści i hebraiści — możliwe jest zróżnicowane spojrzenie na tradycję biblijną i sposób jej interpretacji. Lekturę polecamy zainteresowanym nie tylko Biblią, ale również historią religii.

dr Amadeusz Citlak (red.) - adiunkt Instytutu Psychologii PAN, autor książek oraz artykułów naukowych. Zainteresowania naukowe: język jako medium przekonań społecznych; psychologia religii; psychologia historyczno-kulturowa.
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza VIII.

więcej

Dzieło Wspierania Powołań

Biskup Gliwicki w specjalnym komunikacie przestawił inicjatywę powołania Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań. "Najbardziej potrzebnym, a jednocześnie najprostszym sposobem towarzyszenia powołanym, jest nasza modlitwa, do której zachęcam gorąco wszystkich diecezjan" - przekonywał. Zapraszamy uczniów i sympatyków Szkoły Słowa do włączenia się w to dzieło; zob. poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14302826

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu