Wyszukiwarka:
Aktualności

I Kongres Biblijny w Polsce!

2011-10-22

News
Pod hasłem „Biblia kodem kulturowym Europy”, w dniach 28-30 października 2011r. odbędzie się w Warszawie i Toruniu I Kongres Biblijny. Gościem specjalnym obrad będzie kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który jest także wybitnym biblistą.

Tematem kongresu organizowanego na UKSW w dniach 28-30 października będzie wpływ Pisma Świętego na sztukę, literaturę, muzykę i film europejski.

W pierwszym dniu Kongresu 28 października, jego główny temat podejmą wybitni bibliści z różnych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Mówić będą m.in. o Biblii w twórczości Goethego, Słowackiego, Dostojewskiego, Manna, Herberta, Kamieńskiej. Będzie też mowa o inspiracjach biblijnych w muzyce Bacha i Verdiego oraz w filmie, m.in. w „Siódmej pieczęci” Bergmana i „Dekalogu” Kieślowskiego.

Drugi dzień, 29 października, upłynie pod znakiem „Kongresowego świętowania”. Uczestnicy zaczną Mszą św. sprawowaną przez kardynała Kazimierz Nycza w kościele akademickim UKSW. Następnie będzie można obejrzeć spektakl „Raj utracony” w wykonaniu studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na godzinę 13.30 zaplanowano konferencję prasową z udziałem kard. Gianfranco Ravasiego, nt. „Ewangelia w świecie współczesnym – źródło kultury czy zagrożenie?”. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie „Nowy leksykon Biblijny” wydany opublikowany przez kieleckie wydawnictwo Jedność. Po konferencji referaty o postaci błogosławionego Jana Pawła II mówić wygłoszą sekretarz Jana Pawła II, obecnie metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki i kard. Gianfranco Ravasi.

Wszystkie referaty będą wygłoszone w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kongres zakończy się w niedzielę, 30 października uroczystą Mszą św. sprawowaną o godz. 9.00 przez kard. Ravasiego w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po liturgii, sprawowanej w intencji świata kultury i nauki, watykański hierarcha wygłosi refleksje nt. „Sztuka i wiara – dwa okna na Boga”.

Jak powiedział KAI ks. prof. Henryk Witczyk, współorganizator Kongresu, inicjatywa ta jest odpowiedzią na posynodalną adhortację Benedykta XVI „Verbum Domini”, która ukazała się w zeszłym roku. Ma służyć animacji biblijnej duszpasterstwa w Polsce oraz temu, by duszpasterze byli wsparci przez dobrze wykształconych biblistów.

Ks. prof. Witczyk przypomniał także, że od pięciu lat działa w Polsce Dzieło Biblijne, którego zadaniem jest propagowanie Pisma Świętego w diecezjach i parafiach. Październikowy zjazd ma służyć refleksji nad wykonaną dotąd pracą – zaznaczył ks. Witczyk, przewodniczący Dzieła. Wyraził nadzieję, że Kongres Biblijny będzie organizowany co cztery lata.

Głównymi organizatorami Kongresu są Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Dzieło Biblijne. Patronem wydarzenia jest kard. Kazimierz Nycz.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 roku. Pierwszy zjazd członków założycieli odbył się ponad 5 lat temu, w kwietniu 2006 roku w Warszawie. W 2008 r. Episkopat Polski zatwierdził statut Dzieła.

Celem stowarzyszenia jest pogłębienie rozumienia Objawienia Bożego, formowanie duchowe, propagowanie kultury biblijnej. Swoje cele Dzieło realizuje m.in. przez: opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego, organizowanie konferencji, warsztatów, dni skupienia, rekolekcji, konkursów i olimpiad biblijnych.

Zobacz program i plakaty I Kongresu Biblijnego tutaj.

Źródło: www.biblia-orygenes.org
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13773330

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu