Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Bernadetta. Cud w Lourdes / Je m'appelle Bernadette



Polską premierę filmu Bernadetta obejrzałem w małym, studyjnym kinie Światowid w centrum Katowic, w towarzystwie kilku widzów. Nie jest to komercyjna produkcja typu Gwiezdnych Wojen. Nie epatuje efektami technicznymi, przemocą czy prowokacją obyczajową. Jest to spokojny, dydaktyczny i piękny przekaz ponadczasowego przesłania pozostawionego ludzkości przez "Niepokalanie Poczętą" za pośrednictwem prostej dziewczyny, która nie umiała czytać ani pisać. Jest to film niepoprawny politycznie, bo na wskroś religijny i wierny prawdzie historycznej. Trzeba podkreślić katechetyczny charakter widowiska, które naucza i wychowuje w wierze. Bardzo sugestywnie oddaje też historię objawień i cudów we francuskim Lourdes, wiernie ukazując realia czasu i osób schyłku XIX w.

Główną bohaterską filmu jest prosta i niewykształcona dziewczyna z gaskońskiej prowincji o silnym charakterze i bogatej osobowości. Pięknie odtworzyła jej postać Katia Miran, która otrzymała za główną rolę kobiecą nagrodę na Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie. Jej niezwykła uroda, oczy i uśmiech odgrywały ważną funkcję w przesłaniu całego widowiska.

Kim była Maria Bernadetta Soubirous? Urodziła się 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza córka ubogiego młynarza Franciszka Soubirous i Luizy Casterot. Kiedy miała 11 lat, przyjęła ją do siebie krewna, u której pasała owce. Po trzech latach wróciła do rodzinnego Lourdes, aby przygotować się do I Komunii Świętej. Tam - 11 lutego 1858 r. - po raz pierwszy objawiła się jej "Niepokalanie Poczęta", takie imię przekazała jej Matka Boża nad rzeką Gave, w pobliżu groty Massabielle. Wezwała ją do modlitwy różańcowej oraz do czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników, potwierdzając tym samym biblijne przesłanie, które powtarza się podczas objawień maryjnych (por. Dn 7, 22; Mk 1, 15; Ga 4, 4). W ciągu pół roku Piękna Pani objawiła się Bernadecie 18 razy. Wizje te dały początek słynnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence, do której należało Lourdes, po wnikliwym badaniu kanonicznym ogłosił dekret o prawdziwości objawień. W tym samym roku Bernadetta wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłości w Nevers, gdzie zapadła na obustronne zapalenie płuc (w filmie wymowna jest scena, w której chora Bernadetta przyjmuje śluby zakonne, a Matka Przełożona ostrzega: "Jeśli do jutra nie umrzesz, cofnę ważność ślubów"!). Siostra Bernadetta wyzdrowiała, a biskup Nevers, Forcade pomógł jej zrealizować największe pragnienie, by ukryć się przed wzmagającym się tłumem pielgrzymów, ciekawskich gapiów i wrogów Kościoła katolickiego. Maria Bernadetta wstępując do zakonu pożegnała się tym samym z rodziną i ukochaną grotą massabielską, gdzie doświadczyła objawień i była świadkiem wielu cudownych uzdrowień. W zakonie doświadczyła wielu upokorzeń, była niedoceniana i lekceważona; schorowanej (cierpiała na astmę), powierzono funkcję infirmerki i zakrystianki. Dopiero 22 września 1878 r. złożyła śluby wieczyste. Zmarła 16 kwietnia 1879, mając 35 lat. Kościół nie wyniósł Bernadetty na ołtarze ze względu na głośne objawienia Maryi, ale ze względu na osobistą świętość. Oddała się modlitwie i posłudze chorym; przez lata żyła w ukryciu. Zwykła powtarzać: "O Jezu, daj mi swój krzyż... Skoro nie mogę przelać swojej krwi za grzeszników, chciałabym cierpieć dla ich zbawienia". W czasie procesu kanonizacyjnego (1919) stwierdzono, że ciało Bernadetty mimo upływu czasu pozostało nienaruszone. W 1925 roku papież Pius XI ogłosił Bernadettę błogosławioną, a w roku 1933 zaliczył ją uroczyście w poczet świętych.

Chociaż powstały w historii cenne opracowania literackie i filmowe, np. powieść Franza Werfla Pieśń o Bernadecie, zekranizowana jako The Song of Bernadette − amerykański dramat w reż. Henry'ego Kinga (1943), a w kolekcji "Ludzie Boga" ukazał się film biograficzny "Św. Bernadetta z Lourdes" w reż. Lodovico Gaspariniego (2000), to wciąż budzi najwyższą pochwałę to, że - podczas gdy Lourdes i imię Bernadetty było na ustach całego świata - ona sama żyła w ukryciu, nie dawała żadnych wywiadów, uważając po prostu, że jej misja się skończyła, a rozpoczęła misja Matki Bożej - Niepokalanie Poczętej. Pozostaje zatem fenomen "życia w ukryciu" według biblijnej miary tych "najmniejszych", zajmujących ostatnie miejsca (por. Łk 14, 10n), który jest wciąż niedościgłym wzorem do naśladowania.

Bernadetta uosabia ewangeliczny wzór skromności i hojności, nie tracąc nic z bogactwa osobowości. Odtwórczyni głównej roli udało się ukazać młodą, rezolutną, piękną dziewczynę, która doświadczyła wielkiej łaski spotkania z Piękną Panią. Dzięki temu spotkaniu dokonała zasadniczych wyborów - powołania i misji. Bernadetta zrealizowała ponadczasowe maryjne orędzie: "Zróbcie wszystko, cokolwiek [Jezus] wam powie" (J 2, 5). Współczesnym młodym ludziom tak trudno przychodzi podejmować właściwe życiowe wybory - decyzje. Często idą ślepo za tym, co łatwe, proste i przyjemne, bez zobowiązań i trudnych doświadczeń. Natomiast w każdej epoce dziejów z wyborem Jezusa wiąże się "znak, któremu będą się sprzeciwiać" (por. Iz 8, 14; Łk 2, 34; Dz 26, 22n). Potrzeba zatem świadków, którzy pozostając sobą, zaświadczą o Światłości prawdziwej (J 1, 9; 1 J 1, 5-7). Ich oblicza będą promienieć, jak oblicze Bernadetty!

ks. Jan Kochel

Bernadetta. Cud w Lourdes - dramat historyczny, Francja (2011), reż. Joan Sagols.
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13770516

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu