Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Apokalipsa św. Jana

W 1993 roku na ekrany telewizyjne zaczęły trafiać kolejne części cyklu telewizyjnego, którego autorzy postawili przed sobą ambitne zadanie sfilmowania losów wybranych postaci Biblii. Jako pierwsza powstała opowieść o Abrahamie (Abraham, reż. J. Sargent) oraz Księga rodzaju: Stworzenie świata i potop (reż. E. Olmi). Następne filmy ukazywały najważniejsze wydarzenia Starego Testamentu (dzieje Patriarchów, Mojżesz, Samson i Dalila, Dawid i Salomon, Jeremiasz, aż po powrót z niewoli babilońskiej w Esterze), życie Jezusa (Jezus, reż. R. Young), powstanie pierwszych wspólnot chrześcijańskich i działalność św. Pawła (Święty Paweł, reż. R. Young). Film Apokalipsa św. Jana, nawiązujący tytułem do ostatniej księgi Nowego Testamentu, zamyka ten telewizyjny cykl.

Apokalipsa jest księgą, w której św. Jan Apostoł, posługując się językiem trudnym, pełnym symboli, opisuje swoje wizje dotyczące przyszłości ludzkości i Królestwa Bożego. Film Mertesa jest pierwszą próbą sfilmowania tej jedynej prorockiej księgi Nowego Testamentu, koncentruje się jednak bardziej na losach jej autora niż na treści samej księgi, co jest zrozumiałe ze względu na jej nienarracyjny charakter.

Film opowiada o wydarzeniach z roku 90, gdy chrześcijanie w Azji Mniejszej znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie: Cesarz Domicjan ogłosił się bogiem i postawił pierwszym wspólnotom ultimatum – mają wyprzeć się wiary lub przypłacić ją życiem. Tylko silny duchowy przywódca mógł wesprzeć przerażonych chrześcijan na drodze wiary: źródłem ich nadziei staje się wieść, że Jan – „uczeń, którego Jezus miłował” – wciąż żyje. Równolegle z motywem prześladowań rozwija się wątek miłości pomiędzy chrześcijanką Irene i rzymskim żołnierzem Waleriuszem. Oboje wyruszają razem na wyspę Patmos: Irene, by stać się pośredniczką między Janem a wspólnotą chrześcijańską, natomiast Waleriusz – tajny wysłannik imperatora – z poleceniem odnalezienia i schwytania Apostoła. Jan faktycznie przebywa w więzieniu na Patmos, gdzie ukrywa się pod imieniem Teofila. Na wyspie skrzyżują się losy protagonistów: to tu Jan doznaje wizji, w których Bóg objawia mu przyszłe wydarzenia, Irene pośredniczy w przekazywaniu Janowych pism chrześcijanom. Waleriuszowi udaje się zdobyć zaufanie chrześcijan, ulega jednak duchowej przemianie dzięki postawie i świadectwu życia Apostoła. Ratunkiem dla uwięzionych protagonistów staje się śmierć cesarza i amnestia ogłoszona przez jego następcę, kończąca prześladowania chrześcijan. Nic nie stoi na przeszkodzie miłości Waleriusza i Irene. Ostatnia scena ukazuje Jana na łożu śmierci: Apostoł zapewnia chrześcijan o obecności Jezusa po wsze czasy. Końcowym zdjęciom – wizjom doskonałego świata, piękna i sprawiedliwości, posługującym się symboliką ofiary Chrystusa, życia, obrazom Oblubieńca i Oblubienicy – towarzyszą słowa kończące księgę Apokalipsy: „Przyjdź, Panie Jezu!”. W rolę Jana – jedną z ostatnich w swoim życiu – wcielił się irlandzki aktor, Richard Harris (1930-2002), znakomity odtwórca roli Abrahama w filmie rozpoczynającym cykl Biblia.

Niepokojące wydarzenia opisane w Apokalipsie św. Jana inspirują częściej twórców horrorów i filmów katastroficznych: przykładami są m.in. Siódmy znak (reż. Carl Schulz, 1988), Stracone dusze (reż. Janusz Kamiński, 2000) i 2012(reż. Roland Emmerich, 2009). Wyraziste nawiązanie do Księgi Apokalipsy, potraktowanej jednak bardzo skrótowo, pojawia się również w serialu Biblia (2013) i w filmie Syn Boży (reż. Christopher Spencer, 2014), jego kinowej wersji.

Apokalipsa św. Jana (San Giovanni – L'Apocalisse / Apocalypsis – Revelation), reż. Raffaele Mertes, sc. Gianmario Pagano, Raffaele Mertes, Francesco Contaldo, obsada: Richard Harris (Jan), Bruce Payne (Domicjan), Paolo Villaggio (Gajus), Vittoria Belvedere (Irene), Benjamin Sadler (Waleriusz), Ian Duncan (Demetriusz), Jan Michelini (Chrystus), Niemcy-Włochy-USA, 2002, 180’

-> Nowy Testament, Apokalipsa św. Jana

ks. Marek Lis

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786325

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu