Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Fantazja 2000

Pełnometrażowy animowany film Fantazja, wyprodukowany przez Walta Disneya w 1940 roku, stanowił próbę zobrazowania wybranych utworów muzycznych. Dyrygent Leopold Stokowski – był nie tylko pomysłodawcą filmu, ale zarazem przewodnikiem po świecie dźwięków. Kolejne części filmu ilustrowały Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, Dziadka do orzechów Czajkowskiego, Ucznia czarnoksiężnika Dukasa, Święto wiosny Strawińskiego, Symfonię pastoralną van Beethovena, Taniec godzin Ponchiellego, Noc na łysej górze Mussorgskiego i finałowe Ave Maria Schuberta, podkreślające triumf dobra. Disney zaplanował serię filmów, mających ukazywać się co roku, ilustrujących kolejne utwory muzyczne.

Jednak do powstania drugiej Fantazji doszło dopiero po niemal sześćdziesięciu latach. Fantazja 2000 rozpoczyna się abstrakcyjną walką światła i ciemności ilustrującą V Symfonię c-moll van Beethovena, następnie pokazuje przygody małego wieloryba (Pini di Roma Respighiego) oraz humorystyczną historię usytuowaną w Nowym Jorku lat trzydziestych XX wieku (Błękitna rapsodia Gershwina). Los ołowianego żołnierzyka opisuje Drugi koncert fortepianowy Szostakowicza, po nim następuje Karnawał zwierząt Saint-Saënsa oraz sekwencja Ucznia czarnoksiężnika zaczerpnięta wprost z oryginalnej Fantazji z 1940 roku.

Przedostatnia, siódma sekwencja (ostatnią jest Ognisty ptak Strawińskiego) nawiązuje do opowieści o potopie z Księgi Rodzaju. Zupełnie niebiblijny, za to w pełni Disneyowski, Kaczor Donald pomaga biblijnemu Noemu najpierw w przygotowaniu arki, następnie w zapełnieniu jej pokładu parami zwierząt przeznaczonymi do ocalenia od zagłady, wreszcie w zmaganiach z zalewającymi wszystko wodami. Obraz potopu, ilustrujący majestatycznie brzmiący pierwszy Marsz „Pomp and Circumstances” Edwarda Elgara, jest ukazany w filmie z perspektywy dramatycznych, uczuciowych przeżyć Donalda, który troszcząc się z poświęceniem o przebywające w arce pary zwierząt gubi swoją wybrankę. Odnajduje ją – równie zrozpaczoną utratą ukochanego – dopiero, gdy ostatnie zwierzęta opuszczają pokład arki. Biblijny dramat zagłady staje się więc zaledwie pretekstem dla filmowego żartu. Autorzy filmu nie udają jednak, że ekranizują strony Biblii.

Fantazja 2000 (Fantasia 2000), reż. Hendel Butoy, James Algar i in., sc. Joe Grant, Oliver Thomas i in., USA, 1999, 75’.

dostępny na DVD

Stary Testament, Księga Rodzaju 6-9

ks. Marek Lis

Pozostałe tematy
Aktualności

Dziękujemy - zapraszamy!

Dziękujemy za 6 mln odwiedzin na naszej stronie. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i sympatyków Szkoły Słowa Bożego! Redakcja.

więcej

Jak uporządkować życie?

Nowa książka kard. Martiniego - przewodnik (wprowadzenie) do ignacjańskich ćwiczeń duchowych. Jak uporządkować swoje życie? - to pytanie ważne dla każdego chrześcijanina. Warto pozwolić się poprowadzić doświadczonemu przewodnikowi i kierownikowi duchowemu; rec.  

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 6001906

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu