Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Spotkanie z Jezusem

Spotkanie z Jezusemto pierwszy w dziejach kina oparty na Ewangelii pełnometrażowy film, łączący techniki lalkowe i animację. Wydarzenia, opowiedziane poprzez losy Tamar, rozpoczynają się w 90 roku rzymskiej okupacji (czyli w roku 27 naszej ery) w galilejskim mieście Seforze. Nieuleczalnie chora Tamar, córka znanego z ewangelii przełożonego synagogi Jaira (Łk 8, 41n.) napotyka cieślę, który właśnie kończy pracę – Jezusa. Ich losy odtąd się przeplatają. Dziewczynka coraz bardziej zafascynowana Jezusem przysłuchuje się Jego nauczaniu i widzi dokonywane cuda. Opory faryzeuszów i spisek przeciw Jezusowi początkowo wywołują niechęć Jaira, ale w końcu zrozpaczony ojciec decyduje się poprosić Nauczyciela o pomoc dla umierającej córeczki. Przywrócona do życia przyłącza się do uczniów Jezusa.

Film nie jest ekranową biografią Jezusa: widzimy go już jako dorosłego człowieka, poczynając od chrztu w Jordanie. Jego narodziny, wizyta trzech mędrców i zagubienie Jezusa w świątyni pokazane są tylko we wspomnieniach Maryi (w scenach retrospekcji stosowana jest technika animowanego rysunku, a nie lalki). Publiczne nauczanie Jezus rozpoczyna po powrocie z pustyni, gdzie zwyciężył pokusy diabła: w domu Łazarza Jezus zwraca uwagę Marcie na wagę swoich słów i przypomina, że odtąd będzie budował Królestwo Boże. Kolejne elementy nauczania to ilustrowane animowanymi sekwencjami przypowieści: o domu budowanym na piasku i na skale, o ziarnie gorczycy, o drzazdze i belce w oku. Jezus powołuje Apostołów, podczas uczty u faryzeusza Szymona naucza o odpuszczaniu grzechów, opowiada przypowieść o dobrym Samarytaninie. Ukazane są liczne cuda: połów ryb z Piotrem i Andrzejem, uzdrowienie paralityka, Marii Magdaleny, kobiety cierpiącej na krwotok, wskrzeszenie Tamar oraz Łazarza.

Podczas ostatnich dni w Jerozolimie w świątyni, określonej mianem „domu zbójców”, Jezus nakazuje oddać Cezarowi monetę, a Bogu – świątynię. Ukazana jest Ostatnia Wieczerza, modlitwa w Ogrójcu oraz przesłuchanie przed radą starszych, Piłatem i Herodem. Zmartwychwstanie opowiedziane zostało poprzez ukazanie pustego grobu, rozmowę Jezusa – „ogrodnika” – z Marią Magdaleną, spotkanie Piotra ze Zmartwychwstałym oraz epizod wątpiącego Tomasza. Ostatnie słowa Jezusa to „idźcie na cały świat, głoście Ewangelię, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).

W narrację zasadniczo zgodną z chronologią Ewangelii wkradło się jednak kilka elementów pozabiblijnych. Od pierwszych scen często podkreślana jest obecność Rzymian w okupowanej Palestynie, Judasz wraz z innymi buntownikami pragną wyzwolenia politycznego, podobne pragnienia mają uczniowie zmierzający z Jezusem do Jerozolimy (Judasz w marzeniach widzi Go jako generała!), zaś Herod (ubierający się na sposób rzymski!) obawia się reakcji Rzymu. Rzymscy żołnierze w wizji szalonej Marii Magdaleny przekształcają się w diabły, żołnierze są nawet na terenie świątyni (interweniują podczas wyrzucania kupców). Przesłanie Jezusa zdaje się być przez to ograniczone do wymiaru politycznego (jak niestety w wielu ekranizacjach Ewangelii), a niesione przez niego wyzwolenie zdaje się być tylko uwolnieniem spod władzy Rzymu. Przerysowane są sceny wewnętrznej walki Jezusa: rozpaczy po śmierci Jana Chrzciciela czy też dramatycznej modlitwy w Ogrójcu (pokazanej w sekwencji animacji) – „Ojcze, czy nie ma innej drogi?...” – wizja kielicha z cierniami; kusiciel (ten sam, co na początku filmu) podpowiada „uciekaj – droga jest wolna”. Jezus w modlitwie do Boga woła: „Nie tak jak ja chcę, niech się stanie Twoja wola”.

W przeciwieństwie do wcześniejszych animowanych filmów opartych na Ewangelii (np. Historie biblijne, prod. Hanna-Barbera), Spotkanie z Jezusem jest filmem znacznie bardziej dojrzałym, mogącym zainteresować zarówno dzieci, jak rodziców.

Spotkanie z Jezusem [znany też jako Jezus cudotwórca] (The Miracle Maker), reż. Derek Hayes, Stanisław Sokołow, sc. Murray Wattso, bsada (głosy): Ralph Fiennes/Piotr Adamczyk (Jezus), William Hurt/Adam Bauman (Jair), Rebecca Callard/Krystyna Kozanecka (Tamar), Anglia-Walia-Rosja 2000, 90’

-> Nowy Testament: Ewangelie

ks. Marek Lis

fot. sanctus.com.pl

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14068899

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu