Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Spotkanie z Jezusem

Spotkanie z Jezusemto pierwszy w dziejach kina oparty na Ewangelii pełnometrażowy film, łączący techniki lalkowe i animację. Wydarzenia, opowiedziane poprzez losy Tamar, rozpoczynają się w 90 roku rzymskiej okupacji (czyli w roku 27 naszej ery) w galilejskim mieście Seforze. Nieuleczalnie chora Tamar, córka znanego z ewangelii przełożonego synagogi Jaira (Łk 8, 41n.) napotyka cieślę, który właśnie kończy pracę – Jezusa. Ich losy odtąd się przeplatają. Dziewczynka coraz bardziej zafascynowana Jezusem przysłuchuje się Jego nauczaniu i widzi dokonywane cuda. Opory faryzeuszów i spisek przeciw Jezusowi początkowo wywołują niechęć Jaira, ale w końcu zrozpaczony ojciec decyduje się poprosić Nauczyciela o pomoc dla umierającej córeczki. Przywrócona do życia przyłącza się do uczniów Jezusa.

Film nie jest ekranową biografią Jezusa: widzimy go już jako dorosłego człowieka, poczynając od chrztu w Jordanie. Jego narodziny, wizyta trzech mędrców i zagubienie Jezusa w świątyni pokazane są tylko we wspomnieniach Maryi (w scenach retrospekcji stosowana jest technika animowanego rysunku, a nie lalki). Publiczne nauczanie Jezus rozpoczyna po powrocie z pustyni, gdzie zwyciężył pokusy diabła: w domu Łazarza Jezus zwraca uwagę Marcie na wagę swoich słów i przypomina, że odtąd będzie budował Królestwo Boże. Kolejne elementy nauczania to ilustrowane animowanymi sekwencjami przypowieści: o domu budowanym na piasku i na skale, o ziarnie gorczycy, o drzazdze i belce w oku. Jezus powołuje Apostołów, podczas uczty u faryzeusza Szymona naucza o odpuszczaniu grzechów, opowiada przypowieść o dobrym Samarytaninie. Ukazane są liczne cuda: połów ryb z Piotrem i Andrzejem, uzdrowienie paralityka, Marii Magdaleny, kobiety cierpiącej na krwotok, wskrzeszenie Tamar oraz Łazarza.

Podczas ostatnich dni w Jerozolimie w świątyni, określonej mianem „domu zbójców”, Jezus nakazuje oddać Cezarowi monetę, a Bogu – świątynię. Ukazana jest Ostatnia Wieczerza, modlitwa w Ogrójcu oraz przesłuchanie przed radą starszych, Piłatem i Herodem. Zmartwychwstanie opowiedziane zostało poprzez ukazanie pustego grobu, rozmowę Jezusa – „ogrodnika” – z Marią Magdaleną, spotkanie Piotra ze Zmartwychwstałym oraz epizod wątpiącego Tomasza. Ostatnie słowa Jezusa to „idźcie na cały świat, głoście Ewangelię, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).

W narrację zasadniczo zgodną z chronologią Ewangelii wkradło się jednak kilka elementów pozabiblijnych. Od pierwszych scen często podkreślana jest obecność Rzymian w okupowanej Palestynie, Judasz wraz z innymi buntownikami pragną wyzwolenia politycznego, podobne pragnienia mają uczniowie zmierzający z Jezusem do Jerozolimy (Judasz w marzeniach widzi Go jako generała!), zaś Herod (ubierający się na sposób rzymski!) obawia się reakcji Rzymu. Rzymscy żołnierze w wizji szalonej Marii Magdaleny przekształcają się w diabły, żołnierze są nawet na terenie świątyni (interweniują podczas wyrzucania kupców). Przesłanie Jezusa zdaje się być przez to ograniczone do wymiaru politycznego (jak niestety w wielu ekranizacjach Ewangelii), a niesione przez niego wyzwolenie zdaje się być tylko uwolnieniem spod władzy Rzymu. Przerysowane są sceny wewnętrznej walki Jezusa: rozpaczy po śmierci Jana Chrzciciela czy też dramatycznej modlitwy w Ogrójcu (pokazanej w sekwencji animacji) – „Ojcze, czy nie ma innej drogi?...” – wizja kielicha z cierniami; kusiciel (ten sam, co na początku filmu) podpowiada „uciekaj – droga jest wolna”. Jezus w modlitwie do Boga woła: „Nie tak jak ja chcę, niech się stanie Twoja wola”.

W przeciwieństwie do wcześniejszych animowanych filmów opartych na Ewangelii (np. Historie biblijne, prod. Hanna-Barbera), Spotkanie z Jezusem jest filmem znacznie bardziej dojrzałym, mogącym zainteresować zarówno dzieci, jak rodziców.

Spotkanie z Jezusem [znany też jako Jezus cudotwórca] (The Miracle Maker), reż. Derek Hayes, Stanisław Sokołow, sc. Murray Wattso, bsada (głosy): Ralph Fiennes/Piotr Adamczyk (Jezus), William Hurt/Adam Bauman (Jair), Rebecca Callard/Krystyna Kozanecka (Tamar), Anglia-Walia-Rosja 2000, 90’

-> Nowy Testament: Ewangelie

ks. Marek Lis

fot. sanctus.com.pl

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786224

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu