Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Biblia w telewizji

Przed 20 laty współpraca europejskich telewizji zaowocowała serią 21 pełnometrażowych filmów noszących wspólny tytuł Biblia, zatrzymujących się nad znaczącymi epizodami wybranych ksiąg Starego Testamentu – stworzeniem świata, potopem, historią patriarchów (Abraham, Jakub, Józef), wyjścia z Egiptu, historią królów Judy i Izraela, niewolą babilońską i powrotem – oraz Nowego Testamentu (Ewangelia, dzieje św. Pawła, Apokalipsa).

Najnowszy amerykański serial telewizyjny Biblia (2013) zapowiada widzowi równie obiecującą podróż przez całą historię znaną z kart Pisma świętego: od stworzenia świata aż po obrazy przyszłości zawarte w Księdze Apokalipsy w pięciu częściach

Czy jednak treść zawarta w liczącej półtora tysiąca stron księdze może zmieścić się w pięciu półtoragodzinnych częściach? Odpowiedź jest niestety dość jednoznaczna: autorzy scenariusza musieli dokonać znaczących skrótów, wybrać niektóre tylko wątki. W ten sposób widz znający Księgę Rodzaju może zdziwić brakiem w filmie ważnych postaci między Abrahamem a Mojżeszem. Film ponadto zbytnio uwypukla przemoc: np. jeden z trojga wędrowców, goszczących u Abrahama – w tradycji chrześcijańskiej utożsamianych z Trójcą Świętą (zob. ikona Andrieja Rublowa) – okazuje się mistrzem wschodnich sztuk walki, bezlitośnie zabijającym mieszkańców Sodomy! Wątpliwości budzi sposób pokazania Jezusa: bardziej niż Syn, posłany przez Boga, który „tak umiłował świat”, staje się On ofiarą politycznego i religijnego spisku, prowadzącego do brutalnej przemocy. Film nie daje też przekonującej odpowiedzi na pytanie o Zmartwychwstanie Jezusa.

Amerykański serial, podszywający się tytułem pod Biblię, mocno redukuje treść i znaczenie Pisma Świętego. Obejrzenie tego filmu nie tylko nie zastąpi jego lektury, lecz może fałszować jej znaczenia przy pomocy atrakcyjnego języka audiowizualnego. Tego rodzaju pomoc na pewnie nie jest potrzebna Pismu Świętemu.

ks. Marek Lis, prof. UO


Literatura:
M. Lis (red.) Ukryta religijność kina, Opole 2002.
- 100 filmów biblijnych. Leksykon, Kraków 2005.
- (red.) Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, Opole 2007.
- Światowa encyklopedia filmu religijnego, (red., wspólnie z A. Garbiczem), Kraków 2007.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14067141

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu