Wyszukiwarka:
Katechezy biblijne

Katecheza VIII

2024-05-07

News

Konspekt katechezy

Temat lekcji: Cuda Eucharystyczne

Cel ogólny:

- Uświadomienie prawdy, że cuda Eucharystyczne naprawdę się zdarzają;

- Uświadomienie prawdy o sile, jaką daje Eucharystia w życiu człowieka;

- Ukazanie istoty cudów Eucharystycznych.


Cele szczegółowe:

Uczeń po lekcji:

- wie czym jest Eucharystia;

- wie na czym polegają cuda eucharystyczne;

- zna postać bł. Carlo Acutisa;

- potrafi wymienić kilka cudów Eucharystycznych na świecie;

- potrafi docenić wartość Eucharystii.


Metody i techniki :

· rozmowa kierowana, mini wykład, burza mózgów, film, prezentacja


Pomoce dydaktyczne:

· Pismo Święte, tablica, tablica multimedialna, laptop, głośniki


Czas: 45 min

I. Przebieg katechezy :

1. Wprowadzenie: (10 min)

a) Katecheta wita uczniów, przeprowadza pogadankę na temat tego czym są cuda, jak je rozumieć, i kiedy się dokonują– (np.: nadprzyrodzona interwencja Boga, zjawisko, którego sprawcą jest Bóg, itd..”. Następnie swoje pytanie doprecyzowuje o tym, czym jest cud eucharystyczny. Odpowiedzi zapisuje na tablicy. (slajd 1) (Rozmowa kierowana, burza mózgów)

b) Następnie katecheta zaprasza by zacząć szukać u źródła i zachęca katechizowanych do przeczytania wyświetlonego fragmentu Pisma Świętego (Mt 26,26-28). Następnie katecheta dopowiada, że na ołtarzach każdego dnia dokonuje się największy cud, gdy Jezus Chrystus - Bóg staje się Pokarmem dla wierzących, i dokonuje się to właśnie tymi słowami konsekracji wypowiadanymi przez kapłana. (slajd 2)

2. Cud Eucharystyczny – dlaczego? (6 min)

a. Katecheta wyjaśnia i podaje definicję cudu eucharystycznego (slajd 3).

b. Katecheta wyjaśnia, że wspólnym mianownikiem wszystkich potwierdzonych cudów Eucharystycznych na świecie jest utwierdzenie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, a ich przyczyną często była niewiara kapłana w tą rzeczywistą, lecz ukrytą obecność. (slajd 4)

3. Formy ukazywania się cudu Eucharystycznego (4 min) (slajd 5-8)

a. Następnie katecheta wymienia różne formy jakie przybiera Hostia. ( Hostia zawieszona w powietrzu, nietknięta mimo pożaru, itd…)

b. Opisuje, na czym polega fenomen cudu Eucharystycznego ( tkanka mięśnia serca, która nie podlega zepsuciu, ta sama grupa krwi)

4. Katechizm Kościoła Katolickiego i Ojcowie Kościoła – czym jest Eucharystia i jaką ma wartość w życiu chrześcijanina? (4 min) (slajd 9-10)

a. Katecheta omawia oficjalne wypowiedzi Kościoła Katolickiego na podstawie wybranych zapisów jednego z najważniejszych dokumentów Kościoła – KKK

b. Ojcowie Kościoła i ich refleksje teologiczne na temat Eucharystii – wyświetlenie, zacytowanie ich refleksji teologicznych na temat wartości Eucharystii

5. Bł. Carlo Acutis – człowiek wielkiej miłości do Eucharystii (4 min) (slajd 11)

a. Prowadzący wyświetla na ekranie portret bł. Carla Acutisa i pyta katechizujących czy jest im znana ta osoba i co o niej wiedzą? Następnie przedstawia postać nastolatka z Mediolanu, dla którego Eucharystia była „autostradą do nieba”;

b. Przytacza wyświetlone cytaty na prezentacji i wspomina o stronie internetowej, który stworzył Carlo w celu promowania cudów Eucharystycznych na świecie.

6. Cuda na świecie i w Polsce – (17 min) (slajd 12 – 15)

a. Pierwszy zatwierdzony przez Kościół Cud Eucharystyczny w Lanciano, we Włoszech w VIII wieku - Około roku Pańskiego 700-nego, kościół św. Franciszka z Asyżu, Lanciano (Włochy). „Mnich (prawdopodobnie bazylianin), który odprawiał mszę, wątpił w to, że Chrystus naprawdę jest obecny pod postaciami chleba i wina, więc modlił się do Boga o większą wiarę. Podczas przeistoczenia zamiast chleba zobaczył kawałek ciała, a zamiast wina – krew. Te postaci przetrwały do dziś (krew w 5 grudkach). Współczesne badania wykazały, że mięsień i krew należą do człowieka i że nie ma w nich substancji konserwujących. Zgadnijcie, jakiej grupy jest krew? Tak, AB. Cud w Lanciano to jeden z pierwszych uznawanych w Kościele katolickim cudów eucharystycznych.”

b. Cud w kościele Najświętszej Maryi Panny, Ivorra (Hiszpania), 1010 r. – „Kiedy proboszcz Bernat Oliver odprawiał mszę świętą – nie do końca przekonany, czy tu faktycznie „pojawia się” Chrystus – podczas konsekracji wino zamieniło się w krew, a ta, buzując, przelała się z kielicha na korporał, obrus i podłogę. Cud został potwierdzony przez papieża Sergiusza IV. Co ciekawe, do dziś obchodzi się tam uroczystość „Santa Duda de Ivorra” – Świętego Zwątpienia.”

c. Cud w parafii św. Marcina z Tours, Tixtla (Meksyk) – „podczas mszy sprawowanej z okazji rekolekcji, z konsekrowanej hostii zaczęła się wydzielać czerwona substancja. Prowadzone przez 3 lata ekspertyzy wykazały m.in., że jest to krew (i to świeża) grupy AB i że pochodzi ona z wnętrza hostii – naukowcy wykluczyli możliwość „wprowadzenia” tej krwi z zewnątrz.”

d. Cud w Legnicy w 2013 roku – „Podczas mszy na podłogę upadła konsekrowana i zanurzona w konsekrowanym winie hostia. Zgodnie z zasadami umieszczono ją w kielichu z wodą, żeby się rozpuściła. Zamiast tego na hostii po jakimś czasie pojawiła się czerwona plamka, która później ściemniała i stała się grubsza. Badania ekspertów wykazały, że jest to tkanka mięśnia sercowego pochodzenia ludzkiego, znajdującego się w agonii. Biskup miejsca nazywa to „wydarzeniem o znamionach cudu eucharystycznego”.”

e. Cud w Sokółce w 2008 roku. Katecheta zaprasza na koniec do obejrzenia krótkiego filmu (wywiadu) z świadkiem cudu eucharystycznego s. Julią Dubowską


Komentarz metodyczny:

Nauczyciel powinien wcześniej sprawdzić poprawność działania sprzętu komputerowego i projektora. Przed lekcją nauczyciel powinien szczegółowo zapoznać się z materiałami dotyczącymi poszczególnych cudów eucharystycznych, miejsc i okoliczności, w jakich się zadziały, by móc swobodnie je omawiać.

Oprac. Marcin Chudala

Pliki do pobrania:

  1. EZNQchJzZ7FErTladQUCFhoB-di4Gfyz1MnR7N06bpfteg[1]
Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! por. GGN43/24; jedność.com.pl; zob. poniżej. Radio Warszawa

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16966091

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu