2014-02-26
Cele katechetyczne:
Obudzić i ożywić u uczniów pragnienie zjednoczenia się z Bogiem w świętości
Treści nauczania:
Analiza i interpretacja treści zawartych w YC 342, 235, 132
oraz wybranych fragmentach Pisma Świętego:
-każdy chrześcijanin jest powołany do bycia świętym,
-pobudzenie pragnienia świętego życia u ucznia
Zadania katechezy:
Wiedza:
Umiejętności:
Postawy:
Forma organizacji zajęć:
grupowa i zbiorowa
Metody dydaktyczne:
-praca z tekstem,
-dyskusja moderowana przez katechetę
Środki dydaktyczne:
Pismo święte: fragment Dz 7,8-10.54 – 8,1; Dz 9 (Paweł i
Szczepan)
Wyciągi z książek:
-Ks. Jan Kracik, Święci wielcy i pomniejsi, żywoty
nieulukrowane, Kraków 2010, Wydawnictwo m, s. 132 i 186 (Tomasz Morus i Robert
Schumann)
-Marek Wójtowicz SJ, Święci z charakterem na każdy dzień
roku, Kraków 2012, Wydawnictwo WAM, s. 78 (Joanna Beretta Mola)
-Ewa Skarżyńska, Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą
święci, 160 zadziwiających opowiastek z życia świętych nie tylko dla dzieci,
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, 2013; (pozostali)
-Słownik Synonimów: hasła świętość i święty
-Słownik języka Polskiego: hasła świętość i święty
-Hasła świętość i święty z innych słowników
-Zdjęcia świętych do pkt II
PLAN KATECHEZY
Modlitwa:
Sytuacja wyjściowa
Prowadzący pokazuje uczniom zdjęcia: Matki Teresa z Kalkuty, Jana Pawła II, Michała Archanioła, św. Józefa, św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. Franciszka i pyta kogo one pokazują. Katecheta pyta również, czy uczniowie znają jeszcze innych świętych? Kogo?
Temat zajęć:
„Na tych zajęciach zmierzymy się z trzema pytaniami:
Pismo Święte:
Ponieważ Ja jestem Pan, Bóg wasz - uświęćcie się! Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty! Bo Ja jestem Pan, który wyprowadził was z ziemi egipskiej, abym był waszym Bogiem. Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty! (Kpł 11,44-45)
W całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty. (1P 1,14-16)
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. (…) ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest. Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się podobnie jak On jest święty. (1J 3,1-3)
Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. (Kol 3,1)
Jako więc wybrańcy Boży - święci i umiłowani - obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, podnosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzią doskonałości. (Kol 3,12-14)
Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich - w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa. (Ef 1,3-5)
Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim. (…) Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (…) Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego. (1J 4,16.20-21)
Pytania-klucze do dyskusji:
Po krótkiej dyskusji nt. interpretacji zadanych fragmentów Pisma Świętego zostaje zarysowana „konkluzja” zajęć przy pomocy poniższych tekstów z YC:
Tak. Sensem naszego życia jest zjednoczenie się w miłości z Bogiem, pełnienie Jego woli. Powinniśmy pozwolić Bogu, aby „żyło w nas Jego życie” (bł. Matka Teresa) To znaczy być świętym.
Każdy człowiek stawia sobie pytania: kim jestem? po co jestem? jak stać się sobą? Wiara odpowiada: dopiero w świętości człowiek staje się tym, do czego stworzył go Bóg. Dopiero w świętości człowiek znajduje prawdziwą harmonię ze sobą i swoim Stwórcą. Świętość to nie jest jednak samodzielnie osiągnięta perfekcja, lecz zjednoczenie z wcieloną Miłością – Chrystusem. Kto w ten sposób uzyskuje nowe życie , ten odnajduje siebie i staje się świętym.
YC 132: Kościół jest święty nie dlatego, ze wszyscy jego członkowie są święci, ale dlatego, że święty jest Bóg, który w nim działa. Wszystkie członki Kościoła są uświęcone przez chrzest.
Zawsze, gdy pozwalamy się dotykać Trójjedynemu Bogu, wzrastamy w miłości , zostajemy uświęceni i zbawieni. Święci są ludźmi kochającymi (…) na swój własny sposób przekazują ludziom miłość, której doświadczyli od Boga
Nowe życie
Praca domowa:
-Odpowiedz sobie w kilku zdaniach: Kim jesteś? Jakie jest
twoje powołanie „na dziś / na teraz”?
-Napisz do przyjaciela w 2 tweetach/ smsach „Jak mogę być
święty teraz/ natychmiast?” (Santo Subito!)?
Modlitwa końcowa
Panie Boże, pomóż nam poznać jakie jest powołanie każdego i
każdej z nas.
Daj nam odwagę, żeby pójść za tym, co nam powiesz i siły, żeby to zrealizować
tak, żeby każdy z nas w swoim powołaniu został świętym
i żebyśmy wszyscy spotkali się w niebie.
Prosimy Cię o to przez Jezusa Chrystusa.
Amen.
[1]Proponowani święci: sł. boży Robert Schumann (polityk), Jan Paweł II (papież), Jadwiga Śląska (królowa), Tomasz Morus (prawnik), Joanna Beretta Mola (matka i żona), św. Mateusz (ewangelista, z zawodu celnik, apostoł), św. Paweł i Szczepan (jeden – bardzo wierzący Żyd, który prześladował chrześcijaństwo, a drugi diakon, zabity pod nadzorem tegoż Pawła, zanim został powołany przez Jezusa), św. Marcin / św. Ekspedyt / Florian (żołnierze, dwoch z nich - męczennicy), święci Kosma i Damian (lekarze - męczennicy), Bł. Karolina Kózkówna (dziewica), św. Augustyn (biskup, ale wcześniej żył daleko od Boga)