Wyszukiwarka:
Klub Inicjatyw Biblijnych

A Ty chciałabyś urodzić niepełnosprawne dziecko?

2016-10-04

News

Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię (Jr 1, 5).

W klimacie toczących się dyskusji o prawnej dopuszczalności aborcji niektórzy jej zwolennicy zadają mi takie prowokacyjne pytanie. Nie znam nikogo, kto na tak zadane pytanie odpowiedziałby twierdząco. Nikt na świecie nie chciałby mieć do czynienia z chorobą, kalectwem, głodem, biedą ani samotnością czy innym cierpieniem. Ale rzeczywistość jest inna. Zadając takie pytanie, zastanawiamy się nad możliwością dokonywania aborcji z przyczyn eugenicznych, czyli zabicia dziecka poczętego w wypadku stwierdzenia podczas ciąży choroby lub wady genetycznej. Czy z powodu trudności związanych z wychowaniem, leczeniem i pielęgnowaniem takiego dziecka wolno przed urodzeniem odebrać mu życie?

Odpowiedź oparta o V przykazanie Boże jest jednoznaczna: nie wolno! Bóg dając to przykazanie, nie umieścił przy nim gwiazdki i przypisu drobnym drukiem: „ale w wypadku…”. Życie Bóg daje każdemu świadomie i celowo. W księdze proroka Jeremiasza czytamy: Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię (Jr 1, 5). Pozbawiając dziecko w łonie matki życia (w każdym innym wypadku prócz tego, kiedy to pozbawienie życia jest skutkiem koniecznego leczenia celem ratowania zdrowia i życia matki: "z dwóch inaczej niemożliwych do uratowania żyć może zostać uratowane przynajmniej jedno; najpierw celem działania jest ratowanie życia”) sugerujemy, że Bóg się pomylił dając to życie! Czyżby wyróżnił swoim wyborem powołując do życia np. proroka Jeremiasza, ale czynił tak tylko w przypadku niektórych ludzi? To niedorzeczne i sprzeczne z istotą Boga-Miłości. Każdy człowiek jest zaplanowany, ważny i potrzebny na swoim miejscu, jak Anioł Stróż na swoim!

Swoją drogą znam z własnego doświadczenia przypadki, gdy rzeczona wada genetyczna czy choroba okazała się po narodzinach dziecka wcale nie istnieć! Równie często można usłyszeć o rodzinach, które swoje niepełnosprawne dzieci nazywają błogosławieństwem! Bo tak wielu uczy się przy nich prawdziwej miłości, ofiarności i … radości! Z Bożą pomocą można pokonać wszelkie trudności. W obliczu każdego cierpienia naszym powołaniem jest pytać: „jak mogę pomóc”, nie zaś eliminować cierpienie przez eliminację cierpiących.

Katarzyna Kłysik

fot. wylecz.to

Inne pytania

por. Jestem Katolikiem, ale... Trudne pytania, proste odpowiedzi, Wyd. Rafael, Kraków 2015, s. 76-77.
Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! por. GGN43/24; jedność.com.pl; zob. poniżej. Radio Warszawa

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16965922

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu