Wyszukiwarka:
Klub Inicjatyw Biblijnych

Po co celibat - czy to nie przeżytek?

2017-10-16

News

Człowiek bezżenny zabiega o sprawy Pana, aby podobać się Panu 

(1 Kor 7, 32)


Zasada celibatu kapłanów, czyli ich bezżenność, wynika z możliwości, jaką dał Jezus, mówiąc o dobrowolnej samotności w 19. rozdziale Ewangelii wg Mateusza: „A są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni” (19, 12). W Kościele Rzymskokatolickim celibat obowiązujący dla duchowieństwa diecezjalnego wprowadził papież Grzegorz VII (1075-1085). Zakonników to prawo (ślub czystości) obowiązywało od początku. Głównym celem takiego stanu jest możliwość całkowitego poświęcenia się kapłana sprawom Bożym i Kościoła oraz funkcjonowanie w roli „ojca duchownego” dla większej, niż tylko ograniczona rodziną, liczby ludzi (por. KKK 1579n.  1618).

Niektórzy stawiają zarzuty, że powoduje to, iż kapłani nie znają z własnego doświadczenia spraw rodzinnych i małżeńskich (a przecież sami wywodzą się z rodzin, z rodzinami rozmawiają, no i… czy dentysta naprawdę musi mieć zepsute zęby, by leczyć?), lub że tego stanu nie wytrzymują wchodząc w związki nieformalne i ukryte.

Prawdą jest, że czasem tak się dzieje, na pewno jednak o wiele rzadziej niż np. występują przypadki mężów zdradzających swe żony. Życie nie jest zawsze proste i czarno – białe. Spójrzmy jednak na problem z innej strony. Wyobraźmy sobie, że nie ma celibatu – teoretycznie tak może się kiedyś stać. Jak rozwiążemy kwestie utrzymania materialnego rodziny kapłana (wyobraź sobie, że kupi on swojemu dziecku na I Komunię drogi rower – zapytasz - za czyje pieniądze?), którą część majątku po śmierci danego kapłana odziedziczy jego rodzina? Jak często jego przenoszone z placówki do placówki dzieci musiałyby zmienić szkołę i środowisko?

I wreszcie… załóżmy, że w parafii jest tylko jeden ksiądz – proboszcz z rodziną. Gdzieś na wsi, wszędzie daleko. Wieczorem jego najmłodsze dziecko dostaje gorączki. Karetka – jak to w Polsce – nie chce przyjechać. Już wsiada z dzieckiem do samochodu, a nagle do drzwi plebanii pukają ludzie, prosząc o kapłana do umierającego człowieka. Co ma wybrać? Takie problemy możemy mnożyć. Kapłan – to nie zawód. To powołanie. Zaufajmy mądrości Boga i Kościoła oraz módlmy się za kapłanów, by potrafili jak najpiękniej i owocnie przeżywać swój celibat.

Katarzyna Kłysik

fot. jk

Inne pytania

por. Jestem Katolikiem, ale... Trudne pytania, proste odpowiedzi, Wyd. Rafael, Kraków 2015.
Pozostałe tematy
Aktualności

Eucharystia buduje Kościół

Nowy cykl 2023/24 nosi tytuł Pociągnę wszystkich ku sobie (J 12,32). Kościół żyje, gdy zachowuje cztery cechy pierwszej wspólnoty: "Wszyscy postępowali zgodnie z nauką apostołów, żyli we wspólnocie braterskiej, łamali chleb i modlili się" (Dz 2,42). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. Zaproszenie do aktywnego udziału w Kongresie Eucharystycznym; zob. poniżej.

więcej

Zakończenie cyklu 2022/23

Redakcja ssb24.pl serdecznie dziękuje za aktywny udział w kolejnym cyklu medytacji w rytmie lectio divina na temat "Młodzi na ołtarze!" (54 medytacji - wprowadzenie). Nowy cykl rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12592795

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu