Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

III Niedziela W. Postu - 3.03.2013

2013-02-28

News
Ewangelia dzisiejszej niedzieli podkreśla, po raz kolejny i bardzo mocno, sprawę naszego nawrócenia. Cierpliwość Pana, czekającego na naszą metanoię, jest wyjątkowo wytrwała. On czeka, byśmy poszli za Nim i oddali Mu się "na całość".



CZYTAJ!
Łk 13,1-9

W tym czasie przyszli niektórzy i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloe i zabiła ich, było większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie». I opowiedział im następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?” Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć”».


ROZWAŻ!

W drugiej części Ewangelii, którą czytamy dzisiejszego dnia, znajdujemy dziwne na pozór słowa o figowcu rosnącym w winnicy. Jak to figowiec rosnący w winnicy? Tak naprawdę nic w tym nadzwyczajnego, bowiem jak czytamy w Komentarzu kulturowo-historycznym do Nowego Testamentu (Warszawa 2010), w palestyńskich winnicach często prócz winorośli rosły drzewa owocowe. Możemy wywnioskować zatem, że winnica (tak jak w całej Ewangelii) to obraz Kościoła Chrystusowego, w której bezowocny figowiec jest symbolem nienawróconego grzesznika. Przykładając taki obraz do wyżej wspomnianego fragmentu komentarza, widzimy, że w Kościele jest miejsce dla grzeszników.

W dalszym fragmencie odczytujemy, iż do winnicy przychodzi gospodarz i nakazuje ogrodnikowi wyciąć nieurodzajne drzewo. Dochodzi jednak do niespodziewanej reakcji – sam ogrodnik prosi swego pracodawcę, aby dał jeszcze szansę figowcowi. Zapewnia gospodarza, że zadba o to drzewo – okopie je i obłoży nawozem (czego w normalnych warunkach w Izraelu się nie robiło). Uczyni wszystko, co w jego mocy – tak, aby przyniosło owoce w czwartym roku.

Jezus wskazuje na swoją wyjątkową relację z Ojcem, gdy staje w obronie grzesznika, który nie chce się nawrócić i czasem przez lata nie przynosi owoców. W przypowieści o figowcu utożsamia siebie z Ogrodnikiem w Winnicy, w Ojcu widzi Gospodarza, natomiast zatwardziałego grzesznika postrzega jako nieurodzajne drzewo. Gospodarz przychodzi od trzech lat i nie znajduje owoców nawrócenia. Tak więc - w naturalny sposób - żąda usunięcia nieurodzajnego drzewa, które tylko wyjaławia ziemię. Bóg jest ze wszech miar sprawiedliwy. Ogrodnik prosi jednak Gospodarza o jeszcze jedną szansę, i tu ukazuje się obraz miłosierdzia. To właśnie Jezus wyprasza miłosierdzie u Ojca dla wszystkich grzeszników. Bóg zaś zważa na każdą prośbę Syna, który dostarcza nam łask, potrzebnych dla nawrócenia: okopuje i nawozi – po to, abyśmy przynieśli piękny owoc.

Może pojawić się pytanie: co więc jest większe miłosierdzie czy sprawiedliwość? Myślę, że bardzo ciekawej odpowiedzi udzielił, w książce pt. Zmartwychwstanie i Życie, o. Bernard Sesboüé (Poznań 2002). Pisze: nie szukajmy w Bogu żadnej sprzeczności pomiędzy sprawiedliwością a miłosierdziem. Jego sprawiedliwość jest miłosierna, a miłosierdzie sprawiedliwe.

Pytania do refleksji:

  • Czy przyjmuję w moim życiu Boga objawiającego się w swoim miłosierdziu i sprawiedliwości?
  • Czy troszczę się o inne drzewa i winorośle w Kościele – Winnicy Pana?
  • Czy w tym Wielkim Poście podjąłem już swoją drogę odrodzenia - nawrócenia?

MÓDL SIĘ!

Panie Jezu Chryste, Ty jesteś Ogrodnikiem Winnicy Pana – Ty jesteś Głową Kościoła. Błagamy Cię, wypraszaj zawsze ilekroć zgrzeszymy, miłosierdzie u Gospodarza – Twojego Ojca. Zsyłaj nam Twoje łaski, abyśmy poddawali się trudowi nawrócenia i przynosili najlepsze i najpiękniejsze owoce. Daj, abyśmy zawsze potrafili wołać: Miserere mei Deus, miserere mei! Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

W tym tygodniu znajdź czas na refleksję podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i proś Jezusa o miłosierdzie dla siebie i innych. Najlepszą pomocą będzie modlitwa Koronki do Miłosierdzia Bożego. Postaraj się też dziękować Bogu za Jego sprawiedliwość i miłosierdzie.

Tomasz Gajda

Obraz z filmu "Pasja” (Mel Gibson, 2004), źródło: www.film.onet.pl/.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14076383

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu