Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XII Niedziela zwykła - 23.06.2013

2013-06-19

News

W Ewangelii dzisiejszej widzimy Chrystusa modlącego się i zadającego pytania. Chrystus pyta za kogo mnie uważają tłumy, ale przede wszystkim pyta za kogo wy mnie uważacie? Odpowiedź nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać.


CZYTAJ!
Łk 9,18-24

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: "Za kogo uważają Mnie tłumy?". Oni odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał". Zapytał ich: "A wy, za kogo Mnie uważacie?". Piotr odpowiedział: "Za Mesjasza Bożego". Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie". Potem mówił do wszystkich: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa".

ROZWAŻ!

Jezus dziś pyta każdego z nas: Za kogo mnie uważasz? Pyta mnie, pyta Ciebie, pyta każdego chrześcijanina. Jezus czyni to na osobności, bezpośrednio... Bóg pyta człowieka. Czeka na naszą odpowiedź. Chrystus Boży, Mesjasz Boży, Namaszczony przez Boga, by dać ci życie, pyta: Za kogo mnie uważasz?

Odpowiedź nie jest prosta w kontekście słów: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Jezus stawia wysoko poprzeczkę wymagań, chce byś zaparł się siebie samego i codziennie brał swój krzyż, swoje trudności, utrapienia, zdenerwowania na innych, i naśladował Go. Chce, byś radykalnie postępował tak, jak On. A wiemy, jak Chrystus przyjmował uciski i zelżywości. Przyjmował je z pokorą i w poczuciu ofiary składanej Ojcu. Oto nauka krzyża, która dla jednych jest głupstwem, a dal innych zgorszeniem.

Czy teraz jesteś w stanie uznać Go za swojego Mesjasza? Czy nie przeraża Cię ta perspektywa znoszenia trudności dla Chrystusa i to codziennie? Przypomnij sobie co mówi Jezus dalej: Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.

Chrystus wierny danemu słowu, daje ci życie, jeśli tylko chcesz Mu je ofiarować. Paradoks. Tak jest! Kiedy sobie uświadomisz, ile dobra codziennie Bóg ci ofiaruje, to wydaje się to tak ogromne, że trudności nie wołać: Panie, nie jestem godzien lub Panie, do kogu pójdziemy! W tej perspektywie, po przemodleniu, po rozważeniu, łatwiej zawierzyć i odpowiedzieć na to bardzo osobiste pytanie: Kim jestem dla Ciebie?

On za odpowiedź, ale czeka na twoje wyznanie, podobnie jak czekał na odpowiedź Piotra, pełną zawierzenia, za którą pójdą nie tylko słowa, ale i czyny, stąd pytania dla nas:

  • Kim jest dla mnie Jezus?
  • Czy potrafię, tak jak Piotr, odpowiedzieć w szczerości swego serca?
  • Czy jestem gotów codzienne swoje trudności, a może choroby powierzyć Chrystusowi, by otrzymać nowe życie?
  • Czy jestem świadom wszystkich dobrych rzeczy, które mnie spotkały w ostatnim czasie, w ostatnim tygodniu, a może wczoraj, dzisiaj?

MÓDL SIĘ!

Panie, pozwól mi każdego dnia ofiarowywać swoje doświadczenia i trudności, bym mógł je przezwyciężyć i głosić Twoją chwałę i Twoją Dobrą Nowinę. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Jezus zachęca nas, byśmy się nie wstydzili tego, kim jesteśmy, bo chrześcijanin to ten, kto należy do Chrystusa. On chce, byśmy każdego dnia podejmowali Jego krzyż i byli Jego świadkami w świecie. Spróbuj więc dzisiaj, bez względu na trudności, osobiście odpowiedzieć na Jego pytanie: Kim jestem dla ciebie?

Krzysztof Wycisk

fot. Ogród w Getsemani. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14073969

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu