Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

IV Niedziela Adwentu - 22.12.2013

2013-12-18

News
Lada chwila zasiądziemy przy wigilijnym stole. Pewnie znajdziemy się w towarzystwie najbliższych naszemu sercu, w gronie rodzinnym. Jest jeszcze sporo stresu związanego z posprzątaniem mieszkania, przystrojeniem choinki, przygotowaniem potraw i zakupem prezentów. Ale czy o to chodzi? A co z naszym życiem wewnętrznym? Czy nasze dusze są gotowe na przyjście Mesjasza? Na Jego drugie przyjście…


CZYTAJ!
Mt 1,18-24

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narażać Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie wypowiedziane przez Proroka: "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami". Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoja Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.


ROZWAŻ!

Śmiało możemy uznać się za szczęściarzy. Kto - ja, ty...?

Wszyscy ci, którzy urodzili się w czasie ostatnich dwóch tysięcy lat oraz wszyscy ci, którzy jeszcze w przyszłości przyjdą na świat. Dlaczego? Bo żyjemy po narodzinach Jezusa Chrystusa!

No, ładna mi pociecha – powiedzą niektórzy. Jak świat światem ludzie nadal się nawzajem zabijają, zdradzają, nienawidzą... – i to prawda. Jednak zmieniło się coś bardzo, ale to bardzo istotnego. Bóg - Nieogarniony, Wieczny... - stał się człowiekiem. Prorok mówi: Bogiem z nami!

I chociaż u początku istnienia ludzkości pojawił się grzech, a Adam zrobił coś wbrew Bogu, to już w raju usłyszeliśmy zapowiedź zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.

Stwórca w Swoim zamyśle stworzył nas po to, abyśmy byli szczęśliwi. Dlatego postanowił wdrożyć plan awaryjny. Przez usta proroków zapowiadał odkupienie, pokój, błogosławieństwo: Wprowadzam nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem. Ono zdepcze ci głowę, a ty zranisz mu piętę (Rdz 3,15; tłum. Edycji św. Pawła), jak również: (...) To PAN zbuduje ci dom. Kiedy dobiegną kresy twoje dni i spoczniesz obok twych przodków, Ja wywyższę twojego potomka, który wyjdzie z twoich wnętrzności, i utrwalę jego królestwo. On zbuduje dom Mojemu imieniu, a Ja utrwalę jego królestwo na wieki (2 Sm 7,11-13), czy też: Z ciebie wyjdzie mi Ten, który będzie władcą w Izraelu. Jego początki sięgają praczasu i dni wieczności (Mi 5,1b).

Wraz z przyjściem Jezusa Chrystusa nastała era mesjańska. ON zbawił swój lud od grzechów! Nadszedł upragniony czas zbawienia. Naprawione zostało to, co zepsuto u początku. Bóg przez wcielenie w ludzką naturę wywyższył człowieka, włączył stworzenie w życie Stworzyciela. Bóg zamieszkał w nas - z nami. W tobie, we mnie. Bóg zrobił sobie mieszkanie pośród swego ludu.

Dlatego więc możemy uważać się za szczęściarzy? Boże Narodzenie niesie bowiem ludziom niespotykane nigdzie indziej błogosławieństwo i wyróżnienie: Słowo stało się ciałem i zamieszało wśród nas (J 1,14). I już nas nie opuści: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28,20).

W przededniu Świąt zapytajmy więc:

  • Co robię dla budowania wspólnoty z Bogiem?
  • Czy staram się uczestniczyć w życiu Kościoła? Czy sakrament pokuty i pojednania, przeżyty przed świętami, oznacza dla mnie walkę z konkretną wadą?
  • Jak wyrażam szczęście płynące z faktu, że Bóg zamieszkał pośród nas, uczynił siebie mieszkanie między ludźmi? Jak Mu dziękuję?


MÓDL SIĘ!

Wszechmogący Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Modlitwa IV niedzieli Adwentu


ŻYJ SŁOWEM!

Św. Józef jest Opiekunem naszych ognisk domowych. Prośmy Oblubieńca Maryi, człowieka sprawiedliwego (pobożnego), który potrafił słuchać..., o coś bardzo konkretnego, np. by w czasie świąt było mniej telewizji, a więcej rodziny!

Daniel Jaszczyszyn

fot. św. Józef z kościoła MB Częstochowskiej w Gliwicach na Trynku

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12418864

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu