Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

Środa Popielcowa - 5.03.2014

2014-03-04

News

Św. Paweł woła w dzisiejszym II czytaniu: „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”. Oto przed nami Wielki Post, który rozpoczynamy Środą Popielcową. Dzisiejsza ewangelia stanowi jakby program, który winniśmy realizować w najbliższym czasie.CZYTAJ!
Mt 6,1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


ROZWAŻ!

Jezus dziś daje konkretne rady dla swoich uczniów. Można powiedzieć, że daje trzy wskazówki, które ponadto spina jedną naczelną zasadą. Chrystus zaleca, abyśmy dawali jałmużnę, modlili się i pościli. To wszystko jednak winniśmy czynić w ukryciu – pełni pokory i świadomości stanięcia przed Panem.

Dlaczego akurat te trzy praktyki (jałmużna, modlitwa, post) Jezus nam przypomina? Przecież jest tyle innych form, które moglibyśmy w tym szczególnym czasie, którym jest Wielki Post czynić? Te trzy można uznać za szczególnie ważne, bo dotyczą trzech relacji, w które każdy człowiek wchodzi. Jałmużna pomaga naprawić relacja z drugą osobą. Modlitwa pozwala odbudować lub umocnić więź z Bogiem. Post umożliwia zmianę i udoskonalenie naszej relacji z samym sobą.

Jak dobrze czynić jałmużnę? Aby w ogóle czynić jałmużnę musimy dostrzec drugiego człowieka, przecież komuś musimy ją uczynić. Gdy zauważymy inną osobę obok nas, bliższą lub dalszą, wtedy powinniśmy zaznajomić się z jej potrzebami, poprawnie odczytać jej kłopot. I wtedy zaoferować swoją pomoc. Mogą to być ogólnopolskie akcje, wszelkiego rodzaju zbiórki pieniędzy na różne szczytne cele, ale przede wszystkim potrzebujący może być spotkany człowiek na ulicy, lub kolega w pokoju. Jałmużna pozwalać nawiązać relację lub ją udoskonalić. Wchodzę w relację z drugim, już nie jestem samotną wyspą.

A modlitwa? Modlitwa ma służyć poprawie relacji z Bogiem. Już przy pierwszej komunii dzieci uczą się, że modlitwa to rozmowa z panem Bogiem. Musimy rozpocząć rozmowę z Nim, a może ściślej, odpowiedzieć na jego słowa, bo to On zawsze podejmuje z nami dialog. O czym rozmawiać, co mówić? On chce być naszym przyjacielem, a z przyjaciółmi rozmawia się spontanicznie, szczerze, bez lęku i obaw, z wielką radością. I to chyba najpiękniejszy wzór modlitwy, mówić, to co w sercu naszym gra.

Jak pościć? Przede wszystkim w dobrej intencji. Gdy w Kościele i na świecie źle się działo, wtedy zarządzano post. Do dziś tak jest, przypomnieliśmy sobie o tym w ubiegły piątek, gdy pościliśmy w intencji pokoju na Ukrainie. Post to odmówienie sobie tego, co przychodzi nam łatwo, z radością lub dodanie tego, co jest dla nas trudne. Postem będzie odmówienie sobie dużej ilości smacznego jedzenia, a także spędzenie więcej czasu bez telewizora. Skąd wiedzieć, co dobrać? Musimy wejść w głębie swojej duszy, temu właśnie służy post. Wchodzę w głębszą relację z samym sobą. Poznaję to, na czym mi zależ, a gdy nie daję już sobie rady z postem, to w głębi siebie staram się o dalszą wytrwałość.

To trzy podstawowe zasady, które są spięte zasadą mówiąc, że wszystko to powinniśmy czynić w ukryciu, pokornie, bez rozgłosu i zbędnej chwały. Dlaczego? Bo tak podoba się Bogu, tak czyni prawdziwy chrześcijanin, w przeciwnym razie nie otrzymamy nagrody od Boga, bo ta próżna chwała wykluczy naszą nagrodę.

Jałmużnę zatem trzeba czynić w ukryciu, bez chwalenia się, ani skłaniania innych do chwalenia nas. Bóg zawsze będzie to widział i to On zadba o prawdziwą nagrodę.

Modlitwa zawsze konkretna, bez zbędnej gadaniny i czynienia czegokolwiek na ludzkie oko. Bóg wtedy wysłucha naszą modlitwę i da swoją łaskę.

Podobnie z postem. Nigdy nie w ogromnym smutku, żalu i sztucznej ponurze, a z gotowością stanięcia przed Panem.

Pomyśl:

  • Jak wyglądają moje relacje z Bogiem, bliźnim, samym sobą?
  • Jak wygląda moja jałmużna, modlitwa i post?
  • Czy dostrzegam potrzeby moich bliźnich i jak staram się im zaradzać?
  • O co powinienem się modlić?
  • Jakie czyny mogę praktykować w ramach postu?
  • Czy potrafię działać bez rozgłosu, ze świadomością, że Bóg jest największą nagrodą? 


MÓDL SIĘ!

O Jezu, Jezu, ja proszę
sercem skruszonym i łzami
przebacz mi, rozgrzesz, zapomnij,
zmiłuj się Jezu, nad nami

Z miłości Twojej stworzyłeś mnie Ojcze
Rozum i Wolność i serce dałeś
Żebym Cię kochał, żebym Cię kochał,
A ja zgrzeszyłem!

Ja roztrwoniłem Twój majątek, Ojcze,
a Tyś nie przestał kochać mnie cierpliwie,
Marnotrawnego, marnotrawnego
- Ojcze, zgrzeszyłem!
 
W ciernie wplątany wołałem pomocy,
Nikt mnie nie słyszał, nie przyszedł z ratunkiem;
Tylko Ty jesteś, tylko Ty jesteś
Dobrym Pasterzem!

Tylko Ty Panie, mnie potępionego
Sam obroniłeś od kamienowania;
Co ja mam począć? Co ja mam począć?
Idź, nie grzesz więcej!
 
Ja Ciebie przecież trzykroć się zaparłem
A Ty spojrzałeś na mnie z miłosierdziem;
Więc płakać będę, więc płakać będę
Do końca życia!
 
Gdy Ciebie spotkam po drogach krzyżowych
Po zmartwychwstaniu za Piotrem Ci wyznam -
Wszystko wiesz, Panie, wszystko wiesz, Panie;
Wiesz, że Cię kocham!


ŻYJ SŁOWEM!

W okresie Wielkiego Postu będę chciał w pełnić dzieła pokutne: post, jałmużnę i modlitwę, pamiętając o potrzebie skromności, cichości i pokory. Podejmę już nie małe postanowienia, ale większe. Przez małe, codzienne dobre uczynki będę chciał naprawić i rozszerzyć moje relacje, abym w Wielkanocny Poranek mógł z pięknym wnętrzem oznajmić moim bliźnim, że mój Bóg Zmartwychwstał.

Paweł Chyla

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abrahama, Mojżesza, Jakuba, Józefa, Samuela, Dawida, Eliasza, Jeremiasza, Hioba wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11440019

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu