Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Triduum Sacrum

Wielka Sobota - 19.04.2014

2014-04-17

News
Czym różniło się serce kobiet przychodzących do grobu od naszego serca? Czy rozpoznawały zmartwychwstałego Chrystusa tak samo jak my?


CZYTAJ!
Mt 28,1-10

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli.Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: "Powstał z martwych i udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie". Oto co wam powiedziałem». Pospiesznie więc oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością i biegły oznajmić to Jego uczniom.A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie». One zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».


ROZWAŻ!

Zmartwychwstanie to fakt, który umyka ludzkiemu poznaniu. To anioł komunikuje i relacjonuje duchowe wydarzenie ludziom. Przywołuje wcześniejsze Jezusowe zapowiedzi, fakt złożenia do grobu, oznajmia zmartwychwstanie oraz poleca przekazanie tej wiadomości uczniom i udanie się do Galilei.

Zastanawiający jest następujący potem przebieg wydarzeń. Jezus objawia się kobietom, zanim te zdążyły wykonać zadanie. Gdyby popatrzeć na serca tych kobiet, to zmierzając do grobu nosiły żal, ból i smutek. Po spotkaniu z aniołem widzimy w nich obawę, radość i wiarę. Kobiety uwierzyły aniołowi na słowo. Ruszyły do apostołów. Stawiały kroki w kierunku wskazanym przez anioła. Ta krótka chwila między rozmową a rozpoczętą podróżą okazała się fundamentalną. Okazała się drogą wiary kobiet. Na tej drodze spotkały Jezusa.

To właśnie wiara sprawia, że możemy spotkać Zmartwychwstałego. To ona stwarza przestrzeń, w której rozpoznajemy żywego Jezusa. Pod tym względem nie różnimy się niczym od tych dwóch kobiet. One wprawdzie znały Jezusa chodzącego po ziemi, ale od chwili Jego zmartwychwstania musiały się nauczyć innego rodzaju spotkań.

I my możemy rozpoznać Jezusa przez wiarę. Nie anioł ogłasza nam tę nowinę, ale Biblia, księża, najbliżsi, Kościół. Czy wierzymy im na słowo? Czy wychodząc z liturgii kierujemy kroki do najbliższych, z którymi chcemy podzielić się Dobrą Nowiną?

Bez wiary stan naszego ducha będzie podobny do serc kobiet pełnych żalu, bólu i smutku. Wiara ma w sobie bojaźń i radość. I to właśnie przez wiarę Chrystus może zamieszkać w naszych sercach.


MÓDL SIĘ!

Jezu Chryste, dziękuję Ci za każde kierowane do mnie słowo, które wzbudziło we mnie wiarę. Nie pozwól, aby moje serce, bombardowane przez doczesność, nie potrafiło rozpoznać czasu Twojego przychodzenia. Spraw, by każda liturgia była miejscem spotkania z Tobą – żywym i prawdziwym Bogiem.


ŻYJ SŁOWEM!

W czasie Świąt znajdź czas na lekturę fragmentów Ewangelii opisujących spotkania ludzi ze zmartwychwstałym Jezusem.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487337

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu