Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XII Niedziela zwykła - 22.06.2014

2014-06-20

News

Internet daje ogromne możliwości śledzenia ludzkich poczynań w rozmaitych zakątkach świata. Okazję do tego dają różne portale społecznościowe, za pośrednictwem których można przesyłać do znajomych linki z różnymi filmikami. Tutaj ktoś skacze na bungee, tam leci na paralotni, a jeszcze gdzie indziej próbuje udowodnić, że prawa fizyki nie stanowią dla niego jakichkolwiek przeszkód. Jednak czy to jest jeszcze odwaga, czy już głupota?


CZYTAJ!

Mt 10, 26-33

Jezus mówił do swoich uczniów: "Nie bójcie się więc ich! Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie".


ROZWAŻ!

Różnica między głupotą, a odwagą jest kolosalna. Głupiec mógłby powiedzieć: niczego się nie boję, natomiast człowiek odważny powie: panuję nad swoim lękiem. Choć mamy XXI wiek, to prześladowania chrześcijan wcale się nie skończyły, trwają w najlepsze. Choć w Europie nikt nie obdziera chrześcijan ze skóry, nie pali ich, to inna sytuacja jest na pozostałych kontynentach. W Afryce, Azji, czy Ameryce Południowej nasi bracia są mordowani za to, że uwierzyli Jezusowi.

Chrystus jest stuprocentowym mężczyzną, więc i wymagania stawia wysokie, ale i jednoznaczne: domaga się wierności. Zapytasz: A kiedy mogę sobie odpuścić? On odpowiada: Nigdy! Przecież to jest jasne. Skoro On wytrwał na krzyżu do końca, to tego samego chce od tych, którzy chcą iść za nim.

Kilka wersów wcześniej można przeczytać w Ewangelii: Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy, że uczeń stanie się jak jego nauczyciel, a sługa jak jego pan (Mt 10, 24-25).

Bracie, siostro! Chcesz iść za Jezusem? Naprawdę? To przygotuj się na ekstremalną przygodę swojego życia! Bo to, co wartościowe, kosztuje!

Tak, mogą od ciebie zażądać wysokiej ceny. Może będziesz musiał postawić się kolegom z pracy, ze szkoły. Może będziesz musiał wyrazić niepopularną opinię, choćby w obronie życia nienarodzonych czy definicji małżeństwa. W ostateczności może to być nawet cena śmierci. Proszę cię, abyś w takiej chwili pamiętał o Jezusie, który oddał życie za ciebie i konkretnej postawy oczekuje.

Myślisz, że taka postawa może boleć? Dobrze myślisz, bo będzie bolało. Ale tacy ludzie mogą zniszczyć to, co jest zniszczalne. Ale nie zniweczą tego, co jest duchowe. Nie zniszczą całego mnie. Jezus dał obietnicę: bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia. (…) Zwycięzca nie zazna śmierci po raz drugi (Ap 2, 10-11). On odbuduje to, co inny człowiek z nienawiści do niego mógł zniszczyć. Bo to Jezus jest władcą wszystkiego. On ma moc dać życie i je odebrać.

Zachęcam cię, bracie i siostro: znoś razem ze mną cierpienia jak dobry żołnierz Chrystusa Jezusa (2 Tm 2, 3)!


MÓDL SIĘ!

Gdy robi mi się za ciasno,

gdy lęk zaciska mi gardło,

gdy nie widzę drogi wyjścia,

gdy ludzie stają się lwami,

a ja zaczynam się wić jak nędzny robak,

włóż w moje usta właściwe słowa,

prowadź mnie z ciasnoty ku przestrzeni,

w lęku daj mi nadzieję,

pokaż mi drogę do wolności.

Amen.

(Youcat, Modlitewnik młodych)


ŻYJ SŁOWEM!

Jezus dopomina się o to, by wierzący przyznawali się do Niego przed ludźmi. Postaraj się o to, by w rozpoczętym tygodniu dawać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa. Na przykład przez szczególne praktykowanie modlitwy codziennej, rozmowy o wierze z kolegami/koleżankami!

ks. Daniel Jaszczyszyn

fot. kompania.jpg

Pozostałe tematy
Aktualności

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej

Uzdrawiająca siła cnót

Na Wielki Post warto sięgnąć po nowy przekład książki kard. Martiniego. Jego medytacje dotyczą uzdrawiającej siły cnót boskich i moralnych, będących "niczym urządzenia nawigacyjne i sterowe, które pozwalają nam bezpiecznie płynąć przez wzburzony ocean życia"; zob. Warto

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13123364

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu