Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XVII Niedziela zwykła - 10.08.2014

2014-08-07

News
Życiowe burze są czymś tak częstym, jak załamanie pogody w przyrodzie. W ich trakcie możemy poszukać schronienia i bezpiecznego miejsca. Jak je odnaleźć?




CZYTAJ!
Mt 14,22-33

[Jezus] zaraz przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».  


ROZWAŻ!

Uczniowie zmagali się w ciemnościach nocy z falami i przeciwnym wiatrem.

Jezus nie siedział w łodzi, wiec apostołom wydawało się, że Go przy nich nie ma. Ale Jezus był tuż obok. Przechodził po jeziorze. Nie jest to zwykły sposób podróżowania, więc uczniowie krzyknęli z przerażenia. Gdy Jezus odezwał się do nich, dodając im odwagi, Piotr zapragnął pójść w ślady Mistrza i wyjść z łodzi.

Gdy w naszym życiu zmagamy się z trudnościami i trzeba iść pod wiatr, otacza nas ciemność i niepewność, gdy wydaje się, że zostaliśmy sami i musimy się niewiarygodnie natrudzić w prozie życia, Jezus przechodzi tuż obok nas. Dodaje nam odwagi i usuwa lęki. Nie dajmy się zwieść złudnemu przekonaniu o Jego nieobecności.

Piotr testuje swą odwagę i żąda od Jezusa, by uczył go chodzenia po wodzie. W tak ekstremalnym sposobie zachowania przewodnikiem może być tylko Chrystus. Widać, że Jezus lubi wyzwania, które prowokują Go do działania. Potrafi potwierdzić swą tożsamość cudami i znakami. Na Jego wezwanie Piotr opuszcza łódź.

Najciekawszy moment w tej historii pojawia się, gdy apostoł zachwiał się na widok fali wywołanej gwałtownym wiatrem. Musiał wtedy zdecydować: czy ratunku poszuka, chwytając burtę łodzi, czy rękę Mistrza?

Jego naturalnym odruchem stało się szukanie ratunku u Jezusa. Nie szukał poczucia bezpieczeństwa na łodzi, u pozostałych apostołów, nie liczył na swe pływackie i rybackie umiejętności, lecz uchwycił się ręki Jezusa.

  • Do kogo zwracasz się o pomoc w chwilach największego zagrożenia?
  • Czy jest to burta łodzi czy dłoń Jezusa? W którym kierunku spoglądasz?
  • Do kogo najpierw się zwracasz? Do rodziny, przyjaciół, znajomych?
  • A może są to własne zdolności, zaradność, przebiegłość, znajomości, zgromadzone środki finansowe?

Prowokuj Jezusa do działania swoim zaufaniem do Niego i wołaniem o pomoc.


MÓDL SIĘ!

Jeśli to Ty jesteś, Panie, pozwól mi przyjść do Ciebie w trakcie trudności w mojej rodzinie, w pracy, w Kościele. Zmieniaj też, Panie, mój sposób myślenia i postrzegania świata, reagowania na trudności, radzenia sobie z kłopotami. Daj mi tę naturalną skłonność wołania: Jezu ratuj! I opierania się na Tobie.


ŻYJ SŁOWEM!

Pomyśl o dwóch trudnych sytuacjach z ostatniego miesiąca, w których zwróciłeś się do ludzi, a nie powiedziałeś o nich Jezusowi. Pomódl się, by Bóg w nich zadziałał i przyszedł ci z pomocą.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090138

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu