Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XXIII Niedziela zwykła - 7.09.2014

2014-09-03

News
Liturgia słowa kolejnej niedzieli stawia dwa istotne pytania: Jak rozwiązywać konflikty? W jaki sposób zachować się wobec ewidentnej winy osób wierzących?


CZYTAJ!
Mt 18,15-20

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy brat twój zgrzeszy [przeciw tobie], idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.


ROZWAŻ!

Jezus formuje swoich uczniów i wskazuje jak radzić sobie w przypadku przewinienia we wspólnocie. Jezus chce nauczyć swoich uczniów mechanizmu, który określił On jako napomnienie. Używając dzisiejszego języka można by to określić jako zwrócenie uwagi. Towarzyszą mu określone warunki:

1. Intencja

Powodem, dla którego napominamy jest dobro osoby, która dopuściła się wykroczenia. Wszystkie inne motywacje utrudniają osiągnięcie celu jakim jest poprawa ze strony grzeszącego. Nie chodzi więc o naprawianie całego świata, walkę z niesprawiedliwością czy chęć ukazania swojej wyższości. Tak oczyszczone intencje pozwalają wybrać najlepszy moment na braterskie napomnienie.

2. Nazwanie problemu

Napomnienie dotyczy konkretnego zła i nie zawiera ogólników typu: „jesteś do niczego”, „nigdy nie można na ciebie liczyć”, „zawsze działasz w taki sposób”. Odwołanie się do konkretnego wydarzenia pozwala łatwo wskazać na sposób naprawy zaistniałej sytuacji.

3. Rozmowa w cztery oczy

Zwrócenie uwagi w sytuacji „sam na sam” ma uchronić przed zawstydzeniem i poniżeniem napominanej osoby wobec innych. Ważne bowiem, by ona przyjęła i zrozumiała co było złego i niewłaściwego w jej postępowaniu. Takie bezpośrednie podejście wymaga też odwagi i jednoznacznie stoi w opozycji do metod tego świata w formie plotkowania, obgadywania i tworzenia stronnictw. Spotykamy tę sytuację często w formie „mówienia za plecami”.

Jezus wzywa więc swoich uczniów do szczerości, której towarzyszy miłość i do odwagi, której towarzyszy delikatność. Dbając o te dwie pary cech stajemy się gotowi do budowania zdrowej wspólnoty.


MÓDL SIĘ!

Jezu, czyń z nas swoich uczniów. Daj nam odwagę mówienia prawdy i delikatność w jej ujawnianiu. Kształtuj w nas umiłowanie prawdy oraz szczerość, której towarzyszy szacunek wobec innych. Spraw, aby miłość nie była tylko mdłym uczuciem, ale autentyczną troską o dobro bliźniego, również tego, który wobec mnie zawinił.


ŻYJ SŁOWEM!

Pomódl się za osobę, która wyrządziła ci jakąś przykrość. Po modlitwie poszukaj okazji, aby porozmawiać z tą osobą.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11449584

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu