Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Uroczystość Niepokalnaego Pocięcza NMP - 08.12.2014

2014-12-04

News
Dziś przypada jedno z tych uroczystości liturgicznych, których potwierdzenia darmo szukać w Piśmie Świętym. Chrześcijanie wschodni nie oddają Matce Bożej czci jako "Niepokalanie poczętej", lecz jako Panagia ("Najświętsza"). Czy aby na pewno Pismo Święte nie mówi o tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej?


CZYTAJ!
Łk 1,26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, . Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa! Wtedy odszedł od Niej anioł.


ROZWAŻ!

Pismo Święte nie mówi wprost o Niepokalanym Poczęciu NMP. Prawdę o niezwykłym wyróżnieniu Matki Bożej ogłosił papież Pius IX dnia 8 grudnia 1854 w dogmacie o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Ona jest wolna od grzechu pierworodnego, który popełnili Adam i Ewa, o czym czytamy w pierwszym czytaniu. Bóg zechciał, aby zmaza grzechu Jej nie spotkała ("nie dotknęła"), gdyż miała stać się Matka Boga. I tu dochodzimy do dzisiejszej Ewangelii, która opowiada o zwiastowaniu.

Bóg przygotował Maryję do tak wielkiego dzieła. Ona, wolna od grzechu, stała się Matką Boga. I nas Bóg przygotowuje do spełniania naszych życiowych zadań, poprzez obdarzenie swoimi łaskami. Trzeba tylko z łaską współpracować, a wtedy będziemy umieli, jak Maryja, odpowiedzieć nasze fiat.

A nasz strach? Każdy ma do niego prawo. Nawet Maryja zmieszała się! Anioł zapewnia: "Nie bój się, Maryjo, bo Bóg Cię obdarzył łaską" (1,30). I my nie musimy się bać, bo wraz zadaniem i Bożym wezwaniem idzie w parze łaska.

A nasze wątpliwości? Bóg je rozwieje. Nawet jeśli coś wydaje się nie możliwego i niewiarygodnego, to Bóg może to przecież uczynić. Dla Niego wszystko jest możliwe (1,37). On ma wobec nas plan, w którym wszystko jest zaplanowane i wszystko będzie dobrze, bo to Boży plan.

A może Bóg mnie z kimś pomylił? Ktoś inny ma do spełnienia to zadanie? Nie. Bóg zna nas dokładnie, wie wszystko i to On wybiera i decyduje. Wie gdzie mieszkamy, kogo mamy za męża, kto jest naszym przodkiem i jak mamy na imię. Podobnie jak jest to dookreślone przy opisie zwiastowania.

Ale jak to się wszystko stanie? Bóg wie! Duch Święty zstąpi. Łaska nas wspomoże. A resztę szczegółów co do Twojego postępowania odczytasz w trakcie życia, korzystając z Pisma Świętego, nauczania Kościoła.

Wiele jeszcze pytań, wątpliwości. To normalne, jesteśmy tylko i aż ludźmi. Ale warto Bogu odpowiedź TAK.


MÓDL SIĘ!

Dziękuję Ci Boże za to, że przygotowujesz mnie do pełnienia Twojej woli. Proszę, abym w Tobie znajdywał odpowiedzi na moje wątpliwości i pytania, oraz byś pokonywał mój strach. Bądź uwielbiony Boże, za Twoje plany wobec mnie.

Tak, Panie! Tak!


ŻYJ SŁOWEM!

W adwencie będę chciał dokładniej analizować każdy dzień swojego życia. Dostrzegać dobro i łaski, które stają się moim udziałem, ponieważ mnie do czegoś przygotowują. Postaram się częściej mówi „tak” niż „nie”. A w wątpliwościach i lękach, będę chciał u Boga szukać pomocy!

ks. Paweł Chyla

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487554

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu