Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła - 29.06.2015

2015-06-26

News
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła proponuje refleksję nad dialogiem Jezusa z  Piotrem. Jezus bardzo chętnie rozmawia z uczniami. Bóg bardzo chętnie rozmawia z tobą. Naucz się tej zasady i uznaj ją za pewnik.


CZYTAJ!
Mt 16,13-19

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.


ROZWAŻ!

Jezus pyta, Piotr odpowiada. Ważny jest ten dialog, który obserwujemy w dzisiejszej Ewangelii. Zmienia on bowiem powszechne myślenie i praktykę, w której człowiek dużo mówi, a mało słucha Bożego wezwania.

Dlatego też, po pierwsze, pytającemu Bogu trzeba zrobić miejsce na osobistej modlitwie. Wówczas staje się ona autentycznym spotkaniem i przestrzenią dialogu. W praktyce oznacza to, iż powinniśmy zwiększyć ilość milczenia i nie powtarzać mechanicznie wyuczonych formuł.

Kolejne doświadczenie i nauka wypływająca z tekstu to fakt, że Bóg naprawdę pyta i oczekuje odpowiedzi. Nasza gotowość powinna być podobna do gorliwej postawy Piotra, który odpowiada tak, jak mu dyktuje serce. Okazuje się, że ten niecierpliwy i porywczy rybak wyłapuje delikatne Boże natchnienia i głębokie prawdy teologiczne (w. 17). Jakaż to pociecha dla wszystkich, którzy na modlitwie skarżą się na rozbiegane myśli i brak skupienia.

Trzecia nauka dotyczy znaczenia naszego wyznania. Bóg prowokując nas do odpowiedzi chce, aby zawierała ona właśnie taki element – modlitwę wyznania. Jest ona częścią modlitwy uwielbienia, posiadając tę zaletę, że podnosi nasze ludzkie serce, odkrywające głębiej i pełniej kim dla nas jest Bóg.



MÓDL SIĘ!

Jezu, Synu Boga Żywego

Jezu, królu chwały

Jezu, Boże mocny

Jezu najcierpliwszy

Jezu najposłuszniejszy

Jezu cichy i pokornego serca

Jezu, miłujący nas!



ŻYJ SŁOWEM!

Swoją modlitwę osobistą w tym tygodniu rozpocznij od chwili milczenia, a zakończ kilkoma minutami wyznania.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14047584

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu