Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

IV Niedziela Adwentu - 20.12.2015

2015-12-17

News

Ostatnia niedziela adwentu - stoimy już na progu uroczystości, do której tyle się przygotowywaliśmy. Ojcowie Kościoła mówili o trzech przyjściach Pana. Pierwsze, gdy Słowo stało się Ciałem, drugie to paruzja, gdy Chrystus przyjdzie w chwale, by sądzić żywych i umarłych, a trzecie dokonuje się tu i teraz, podczas każdej Eucharystii, gdy czytamy słowo Boże. Z jakim doświadczeniem kończę mój adwent, czy dałem Panu miejsce w sercu, by On mógł tam wejść?


CZYTAJ!
Łk 1,39-45

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana".


ROZWAŻ!

Tekst dzisiejszej Ewangelii mówi nam o Maryja, która udała się do swojej krewnej Elżbiety. Od anioła usłyszała, że i ona oczekuje dziecka. Wybiera się więc w daleką podróż, by, zwyczajnie i po prostu, nawiedzić krewną i pomóc jej. Ewangelista dodaje, iż czyni to "z pośpiechem". Maryja spieszy się przekazać Dobrą Nowinę. Wszystko zaś dokonuje się z wielkim dynamizmem i entuzjazmem. Widzimy Jej gotowość i otwartość, pośpiech i entuzjazm. Idzie po to, by służyć i opowiedzieć, by pozdrowić i doświadczyć działania Ducha Świętego.

Gdy Maryja przekroczyła próg domu swej krewnej, dzieciątko poruszyło się w jej łonie, a Duch Święty wypełnił ją radością i obdarzył darem modlitwy. Wydała okrzyk uwielbienia-błogosławieństwa: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona (...) Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.

Tak więc potrójne błogosławieństwo:

- błogosławiona jako niewiasta,

- błogosławiona jako matka,

- błogosławiona jako wierząca.

Scena nawiedzenia to z pewnością bardzo głębokie doświadczenie religijne. Maryja i Elżbieta nosiły pod swoim sercem nowe życie (dziecko), obydwie były kobietami i matkami, obydwie uwierzyły i otrzymały dar Ducha Świętego. Były zatem błogosławione-szczęśliwe. To co piękne, co niesie pokój i radość, przychodzi do nas w pokorze, ciszy i atmosferze uwielbienia.

  • Czy zatem tak, jak Maryja chcę wybiec naprzeciw Pana, który przychodzi do nas w drugim człowieku?
  • Dlaczego tak często nie dostrzegam brata, siostrę, bliźniego, samotnego, chorego...? A może wystarczy tylko spojrzeć?
  • Jak mogę spotkać Bogiem skoro nie chcę widzieć drugiego człowieka („Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”)?


MÓDL SIĘ!

Misericordes sicut Pater - Miłosierni jak Ojciec!
Dzięki składajmy Ojcu, ponieważ jest dobry,
stworzył świat z mądrością.

Prowadzi swój lud przez historię,
przebacza i przyjmuje swoje dzieci.

Misericordes sicut Pater - Miłosierni jak Ojciec!
Dzięki składajmy Synowi, Światłości Narodów,
który ukochał nas sercem z ciała.

Od Niego otrzymujemy, Jemu się powierzamy,
niech serce otwiera się na głodnych i spragnionych.

Oficjalny hymn Roku Miłosierdzia


ŻYJ SŁOWEM!

Jak przyjmuję Boże Słowo - Dobrą Nowinę o Słowie, które stało się Ciałem? Jak wcielam w życie orędzie o zbawieniu i pokoju, rozbrzmiewającym nad stajenką betlejemską?

Jakub Jasiński

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11450167

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu