Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielkanoc

V Niedziela Wielkanocna - 24.04.2016

2016-04-20

News
Nowa adhortacja Franciszka "Radość Miłości" zachęca do świeżego i radosnego spojrzenia na nowe przykazanie - przykazanie wzajemnej miłości: "Miłość przeżywana w rodzinach jest nieustanną mocą dla życia Kościoła" - przekonuje Papież (nr 88).


CZYTAJ!
J 13,31-33a. 34-35

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».


ROZWAŻ!

Dzisiejszą perykopę podzielić możemy na dwie części. Pierwszą charakteryzuje nadchodzący czas męki, który umiłowany uczeń kojarzy z "chwałą". Symbolem drugiej części jest - dane przez Zbawiciela - nowe przykazanie miłości.

Elementem, który zespala obydwie części jest krzyż. To symbol odkupieńczej męki, jak i największy wyraz miłości Boga do człowieka. Bez krzyża i zaparcia się siebie nie możemy podążyć za Jezusem drogą miłości i przebaczenia.

Przypatrzmy się więc postawie Jezusa, który jest Miłością (1 J 4,8).

Jezus pomimo wiedzy o rychłej zdradzie Judasza i o tym, iż pozostali Apostołowie opuszczą Go w momencie próby, darzy ich życzliwością i pokojem, przekazując im "nowe przykazanie": Dzieci... Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Wobec tak wielkiego zaufania warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy w swoim życiu biorę za przykład postępowanie Jezusa?
  • Jak zachowuję się wobec osób, które sprawiły mi ból i przykrość, doprowadzając mnie do łez?
  • Czy wybaczam im i okazuję im miłość i dobroć?

Przykazanie miłości dane nam przez Zbawiciela, zachęca nas do okazywania miłości, pojednania i przebaczenia naszym nieprzyjaciołom i wrogom. Przykazanie te oprócz miłowania przykazań bożych zawiera w sobie korelację z ofiarą krzyżową Chrystusa.

Miłość charakteryzowała chrześcijan pierwszych wieków. Miłość charakteryzuje również współczesnych wyznawców, zwłaszcza tych, którzy przebaczają swoim oprawcom i prześladowcom.

Miłość winna stać się mottem naszego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego. Obdarowując bowiem miłością naszych bliźnich jesteśmy w stanie ujrzeć w ich twarz, Twarz samego Zbawiciela, który "pierwszy nas umiłował" (por. 1 J 4,10-14).


MÓDL SIĘ!

Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju, abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; jedność tam, gdzie panuje zwątpienie; nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz; światło tam, gdzie panuje mrok; radość tam, gdzie panuje smutek. Spraw abym mógł, nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać; nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć; nie tyle szukać miłości, co kochać; albowiem dając, otrzymujemy; wybaczając, zyskujemy przebaczenie, a umierając, rodzimy się do wiecznego życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

św. Franciszek z Asyżu


ŻYJ SŁOWEM!

Wprowadzajmy gesty miłości w naszych środowiskach. Na początek wystarczy uśmiech i dobre słowo. Jeżeli pokłóciliśmy się z kimś ostatnio, pogódźmy się! Módlmy się też za naszych nieprzyjaciół.

Amadeusz Pełka

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12409454

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu