Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XIV Niedziela zwykła - 3.07.2016

2016-07-01

News

Teraz, kiedy mamy trochę więcej czasu, planujemy różne podróże, wyjazdy, odwiedziny. Wielu z nas gdzieś wyjedzie i może to być czas, w którym Pan nas posyła, jak swoich uczniów z Ewangelii. Może to dobra okazja, żeby w „obcej krainie” przynosić Jego pokój w swoim sercu.CZYTAJ!

Łk 10, 1-12.17-20

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu. Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają. Wtedy rzekł do nich: Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie.


ROZWAŻ!

Bardzo często werset przed Ewangelią jest kluczem do jej odczytania. Czytamy w nim o pokoju Chrystusowym, który ma panować w naszych sercach. „Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi!”. O jaki konkretnie pokój chodzi?

Słowo to można różnie interpretować, jako zgoda między narodami, między ludźmi, czy pokój w sercu jako to przeświadczenie Bożej obecności i opieki. Dla mnie pokój Chrystusowy to także ogromna odwaga i pewność siebie. Słuchamy wielu księży głoszących z ambon, słuchamy być może różnych rekolekcji na żywo bądź w Internecie, a także popularnych kaznodziei Internetowych. Inni bardziej nas przyciągają do Boga, niektórzy niekoniecznie. Myślę, że jednym z powodów tego „przyciągania” są właśnie te dwie cechy. Jeśli słyszę kogoś kto z taką pewnością w oczach, z taką werwą i zaangażowaniem mówi o Jezusie to aż chce się żyć, chce się słuchać! Ludzie, którzy są absolutnie przekonani o miłości Boga do każdego człowieka mają niesamowity dar głoszenia tego orędzia.

My niestety często tej pewności nie mamy i boimy się. Co zrobić gdy staniemy przed ateistą - intelektualistą, o wiele bystrzejszym od nas, który zacznie zasypywać nas potokiem słów próbując przekonać do swojego wyboru drogi bez Boga, mądrze przy tym argumentując, że On nie istnieje? A jakby spojrzeć mu wtedy prosto w oczy i cytując tytuł filmu sprzed dwóch lat powiedzieć „Bóg nie umarł” - z takim przekonaniem, że nogi się uginają? „Nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć” (Łk 12, 11b-12).

Jezus nie owija w bawełnę, mówi wyraźnie, że posyła nas jak „owce między wilki”. Spróbujmy sobie wyobrazić starcie bezbronnej owieczki z wilkiem, nie ma ona żadnych szans. Znalazłem natomiast krótki filmik, w którym trzy owce przepędzają wilka. „I wysłał ich po dwóch” a między nimi Chrystus, ten który niesie nadzieje, zbawienie, miłość!

Jednak w mojej głowie cały czas przewija się pytanie jak żyć tym słowem? Gdzie tak naprawdę jesteśmy posłani i co mamy robić? Pomijając nasze wakacyjne wyjazdy, w których rzeczywiście gdzieś daleko lub blisko wyjeżdżamy – posłani jesteśmy tam, gdzie aktualnie jesteśmy. Jezus posyła nas tu i teraz, nie jutro albo za tydzień. On mówi „pójdź za Mną” - TERAZ; „wstań i chodź” - TERAZ.

Niestety coraz częściej jest to nasz dom rodzinny, nasze miejsca pracy, szkoły, parafie… Świadczyć możemy bardzo prostymi gestami: robiąc znak krzyża przechodząc drogą obok kościoła; nie wstydzić się powiedzieć, że idę na Mszę Świętą; nosząc krzyżyk na piersi; pomagając innym; będąc otwartym i życzliwym.

Sposobów jest wiele, oby i chęci było w nas wiele. Trzeba nam modlić się o tę pewność, a zostanie nam ona dana. Wszystko jest łaską Bożą daną nam darmo każdego dnia, jeśli tylko będziemy o nią wytrwale prosić. Miłość Boga nie zna granic, jego wszechmoc nie zna granic. Każdy z nas niezależnie od powołania i historii życia – jakkolwiek zagmatwana by ona nie była – jest narzędziem w rękach Boga, tylko trzeba nam w to uwierzyć.


MÓDL SIĘ!

Panie, uczyń mnie narzędziem Twego pokoju.
Tam, gdzie nienawiść – pozwól mi siać miłość,
gdzie krzywda – przebaczenie,
gdzie zwątpienie – wiarę,
gdzie rozpacz – nadzieję,
gdzie mrok – światło,
tam gdzie smutek – radość.
Spraw, Panie, abym nie tyle szukał pociechy,
ile pociechę dawał;
nie tyle szukał zrozumienia, co rozumiał
nie tyle był kochany, ile kochał.
Albowiem dając – otrzymujemy,
przebaczając – zyskujemy przebaczenie,
a umierając – rodzimy się do życia wiecznego.

Modlitwa św. Franciszka


ŻYJ SŁOWEM!

Jako wysłannik samego Jezusa powiedz komukolwiek, może to być osoba bliska, z rodziny, albo zupełnie obca, że „Bóg jest dobry”, z przekonaniem, z uśmiechem, z radością.

Michał Picz

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11453674

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu