Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Uroczystość NMP Częstochowskiej - 26.08.2016

2016-08-25

News

Dzisiaj każdy z nas kieruje swój wzrok ku Jasnej Górze, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Matce naszego Zbawiciela nie można odmówić opieki nad naszym narodem, także w dzisiejszych czasach, gdzie tak często dochodzą do nas wiadomości z różnych zakątków świata o zamachach, aktach terroru i przemocy. Prośmy naszą Matkę o dalszą opiekę i troskę. Maryjo, Królowo pokoju – módl się za nami.CZYTAJ
J 2,1-11

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


ROZWAŻ

Często myśląc o Matce Bożej zastanawiam się nad tym jak wyglądało życie Jej i Jezusa, które nie jest opisane w Ewangeliach. Czyli codzienność Maryi, która wychowuje małego Zbawiciela, uczy Go wraz z Józefem różnych, bardzo ważnych rzeczy. Mam na myśli ogromny trud, który został włożony w wychowanie Jezusa, zajmowanie się Nim, robienie Mu posiłków, czuwanie przy łóżku zasypiającego ukochanego Synka. Każdej matce zależy na tym, aby jak najwięcej szczęścia i poczucia bezpieczeństwa dać swojemu dziecku. Jest to niezliczona ilość czynności wykonywana w trudnej codzienności. Jestem przekonany, że w każdą taką pojedynczą czynność Maryja wkładała całe swoje serce i całą siebie, mimo tego, że być może nikt tego nie widział, nikt nie pochwalił, nie zwrócił uwagi.

Na weselu w Kanie starosta weselny po spróbowaniu przemienionego - za sprawą Jezusa – wina, powiedział do pana młodego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Jest w nas coś takiego, że na początku dajemy bliźnim coś bardzo dobrego. Natomiast potem kiedy już nasza znajomość powszednieje (goście „nie ogarniają”), to wówczas mówimy sobie: "co się będę starał, i tak nikt nie zauważy", dam coś znacznie gorszego. Przestajemy się starać, bo i tak nikt tego nie zauważy.

Czymś bardzo pięknym jest całkowicie odwrotna sytuacja z dzisiejszej Ewangelii. A jednak starosta weselny zauważył. Warto się starać za każdym razem nawet wtedy, kiedy nikt tego nie zauważyć i nie docenić. Czymś bardzo pięknym jest w naszej nieraz szarej codzienności dawanie z siebie wszystkiego, szczególnie wtedy, kiedy nikt nie widzi. Dbanie o szczegóły tam, gdzie nikt nie zagląda, np. przy sprzątaniu pokoju umyć podłogę także pod łóżkiem czy w takim miejscu gdzie przecież i tak nikt nigdy nie będzie mi szperał i patrzył. To jest po prostu dla mnie samego ważne: dbać o szczegóły, być czujnym, wiernym, uważnym, wrażliwym...

Każdy z nas musi sam zastanowić się nad swoim życiem i odpowiedzieć sobie na parę pytań:

  • Dlaczego w niektórych sytuacjach daje z siebie więcej, a w niektórych mniej?
  • Czy motywacją jest dla mnie to, aby ktoś mnie chwalił i podziwiał?
  • W czym Maryja jest dla mnie wzorem do naśladowania?

Jestem przekonany, że Maryja za każdym razem oddawała całe swoje serce. Czy to podczas wstawania w nocy do płaczącego Jezusa, czy w wysłuchiwaniu każdej naszej modlitwy, mającej na celu dobro. Pan Jezus mówi o tym, aby być wiernym w "małych rzeczach". On będzie przemieniał nasze brudne serca tak jak wodę z brudnych stągwi w najlepsze wino.


MÓDL SIĘ

Jasnogórska Matko Kościoła, z chórami Aniołów i świętych naszych Patronów klękamy w pokorze u stóp Twego tronu. Ty od wieków jaśniejesz cudami i łaskami na Jasnej Górze – stolicy Twego miłosierdzia. Wejrzyj na nasze serca, które Ci przynoszą hołdy czci i oddanej miłości.

Rozbudź wśród nas serca świętych. Kształtuj prawdziwych apostołów wiary, umacniaj miłość do Kościoła świętego, wyjednaj nam upragnione łaski…

Matko o zranionym obliczu, składam w Twe serce siebie i wszystkie drogie mi osoby. Tobie ufam, liczę na Twe orędownictwo u Syna, ku chwale Boga w Trójcy Jedynego. Amen.


ŻYJ SŁOWEM

Ewangelia ta jak każda inna jest trudna, nie łatwo jest wcielać ją w nasze życie, ale zawsze warto. Słowa Jezusa, które są zawsze żywe przemieniają nasze życie, patrzymy na świat inaczej. Patrzymy Jego miłością. Słuchajmy słów Jezusa i nie odpuszczajmy, zawsze podawajmy to dobre wino. Maryjo, Tyś wielką chlubą naszego narodu. Maryjo, Matko pokornie słuchająca – módl się za nami.

Michał Picz

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487530

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu