Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

III Niedziela Adwentu - 11.12.2016

2016-12-07

News
Tradycyjnie trzecia niedziela adwentu nazywana jest gaudete - "niedzielą radości lub różową" (łac. introit: Gaudete in Domino semper - Flp 4, 4). Cały Adwent to czas radosnego oczekiwania, ale to również czas nasłuchiwania. Problem sprowadza się często do jednego pytania: czego słuchasz?

 


CZYTAJ

Mt 11, 2-11

Skoro Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi». Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.


ROZWAŻ

„Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem...” (11, 2).

Trzy ważne akcenty dotyczące adwentowego słuchania, można odkryć w tym krótkim zdaniu:

  • Jan ciągle słuchał. Nieustannie nastawiony był na słowa o Jezusie.
  • Żadne okoliczności, nawet więzienie, nie przeszkadzały mu w słuchaniu, pozostał więc wrażliwy na wszystko, co dotyczyło Mistrza z Nazaretu.
  • Posłał uczniów, by się dowiedzieć więcej.

Na jakie wiadomości jesteś nastawiony? Sąsiedzkie? Sportowe? Polityczne? Gospodarcze? Czego słuchasz chętnie? Jak to zweryfikować? Najpierw we własnym w sercu. A potem, by siebie samego nie łudzić, popatrz jakie kupujesz gazety, jakiej stacji radiowej słuchasz, jaką wybierasz telewizję. Są to proste wyznaczniki treści ulubionych przez ciebie. Nie chodzi o oskarżanie (o brak pobożności) ale o jasne zweryfikowanie, a to czasem boli.

Ile czasu i w którym miejscu dnia przeznaczasz na słuchanie Słowa Bożego? Spojrzyj na siebie szczerze. Optymalny kwadrans twórczej aktywności czy szarpane skrawki sennej bezradności? Przykładając miarę Jana, któremu nie przeszkadzało nawet więzienie, trzeba by stwierdzić, że wielu z nas staje się dziś więźniami pośpiechu, bezmyślności, nieuporządkowania i życiowego chaosu. Mamy do dyspozycji wszystko co tylko chcemy, by poznawać Jezusa i słuchać Go, ale tego nie wykorzystujemy. W zderzeniu z postawą Jana stajemy się groteskowo niepoważni lekceważąc nadchodzącego Mesjasza.

Co robię, by wiedzieć więcej, znać Jezusa bardziej, mieć pewność co należy w mojej sytuacji zrobić? „Nie chcę się zmuszać, wystarczy raz w tygodniu, nie czuję potrzeby, nie bądźmy fanatyczni…”. Wymówki brzmią śmiesznie, ale funkcjonują w obiegowych opiniach, codziennych rozmowach i fundamentalnych decyzjach. Zbyt ulegli laickiej cywilizacji nie widzimy nawet jak bardzo głuchniemy.

MÓDL SIĘ

Boże, nie pozwól mi ogłuchnąć, gdy przychodzisz i przemawiasz, gdy przybliżasz się i wołasz. Wyrwij mnie z chaosu, pędu i cywilizacyjnego szumu. Daj mi odwagę Jana, by się zatrzymać i nasłuchiwać. Twoich kroków, Twego głosu i Twoich wiadomości. Daj mi łaskę uważnego słuchania.


ŻYJ SŁOWEM

Siądź wieczorem na kilkanaście minut i zacznij słuchać, co Bóg ma do powiedzenia na temat twego życia, rodziny, pracy i rozrywki. Nie uciekaj w mówienie marzenie czy planowanie, nawet, gdy początkowo nie będzie słychać nic. Cierpliwie nasłuchuj wiadomości od Jezusa. Przyjdą i zmienią twój styl życia.


ks. Artur Sepioło

fot. Passione Mama

Pozostałe tematy
Aktualności

Eucharystia buduje Kościół

Nowy cykl 2023/24 nosi tytuł Pociągnę wszystkich ku sobie (J 12,32). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. Kościół żyje, gdy zachowuje cztery cechy pierwszej wspólnoty: "Wszyscy postępowali zgodnie z nauką apostołów, żyli we wspólnocie braterskiej, łamali chleb i modlili się" (Dz 2,42). Eucharystia buduje Kościół i pociąga do Jezusa. W kontekście zaproszenia do udziału w Kongresie Eucharystycznym; zob. poniżej.

więcej

Zakończenie cyklu 2022/23

Redakcja ssb24.pl serdecznie dziękuje za aktywny udział w kolejnym cyklu medytacji w rytmie lectio divina na temat "Młodzi na ołtarze!" (54 medytacji - wprowadzenie). Nowy cykl rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12583549

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu