Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielkanoc

Niedziela Zmartwychwstania - 16.04.2017

2017-04-15

News
Problemy i życiowe kłopoty można oglądać i rozwiązywać na różne sposoby. Jezus ma swoje autorskie. Przykładem jest Zmartwychwstanie.

CZYTAJ!

J 20, 1-9

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.


ROZWAŻ!

kamień odsunięty od grobu...

Kłopotem kobiet był kamień, brak wystarczającej siły i inne pogrzebowe drobnostki. Ludzkie spojrzenie i praktyczne podejście do zaistniałej po męce Chrystusa sytuacji.

I nagle wszystko się zmienia. Dotychczasowe tematy przestają istnieć. Problemy topnieją i zmniejszają się do śmiesznych rozmiarów. To bardzo dobry obraz naszego powszechnego zabiegania, zaaferowanego łapaniem komercyjnych okazji, nieustannego nadążania za modą.

Gdy wśród tych pilnych i nie cierpiących zwłoki spraw staje Zmartwychwstały, stają się miałkie, maleńkie i trywialne. Zwycięstwo nad śmiercią zmienia perspektywę. Otwiera wieczność i świat innych wartości. To co dawne mija i popada w zapomnienie. Od Zmartwychwstania inaczej mierzymy czas, organizujemy dom i angażujemy siły. Nowe wydarzenie i nieoczekiwane spotkanie rzuca snop światła na wieczność, która przestaje być czymś odległym i nieosiągalnym.

... nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.

Druga refleksja dotyczy sposobu odsunięcia kamienia. Jezus odrzucił go przebywając wewnątrz grobu.

Czasem wydaje się nam, że my sami musimy radzić sobie z najciemniejszą i najstarszą stroną naszej egzystencji. Zmagać się z lękiem i śmiercią w samotności.

Jezus daje dowód na swoją bliskość w takich właśnie sytuacjach. On jest wewnątrz twojego grobu, twoich ciemności, twoich problemów. On zwycięża od środka.

Pozwól Mu zadziałać dziś i zawsze, gdy w twym życiu nastaje ciemność!


MÓDL SIĘ!

Jezu, nie pozwól,
by codzienność pochłonęła w moim życiu to co istotne.
Mocą swego zmartwychwstania
przywróć mi właściwą miarę i osąd rzeczywistości.
Zadziałaj, gdy staczam się w grzech i ciemność.ŻYJ SŁOWEM!


W czasie Świąt znajdź czas na weryfikację swych codziennych zajęć, by stanął wśród nich Zmartwychwstały i na nowo je uporządkował!

ks. Artur Sepioło

fot. Mozaika - o. Marco Rupnika SJ

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abrahama, Mojżesza, Jakuba, Józefa, Samuela, Dawida, Eliasza, Jeremiasza, Hioba wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11440333

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu