Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielkanoc

Niedziela Zmartwychwstania - 16.04.2017

2017-04-15

News
Problemy i życiowe kłopoty można oglądać i rozwiązywać na różne sposoby. Jezus ma swoje autorskie. Przykładem jest Zmartwychwstanie.

CZYTAJ!

J 20, 1-9

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.


ROZWAŻ!

kamień odsunięty od grobu...

Kłopotem kobiet był kamień, brak wystarczającej siły i inne pogrzebowe drobnostki. Ludzkie spojrzenie i praktyczne podejście do zaistniałej po męce Chrystusa sytuacji.

I nagle wszystko się zmienia. Dotychczasowe tematy przestają istnieć. Problemy topnieją i zmniejszają się do śmiesznych rozmiarów. To bardzo dobry obraz naszego powszechnego zabiegania, zaaferowanego łapaniem komercyjnych okazji, nieustannego nadążania za modą.

Gdy wśród tych pilnych i nie cierpiących zwłoki spraw staje Zmartwychwstały, stają się miałkie, maleńkie i trywialne. Zwycięstwo nad śmiercią zmienia perspektywę. Otwiera wieczność i świat innych wartości. To co dawne mija i popada w zapomnienie. Od Zmartwychwstania inaczej mierzymy czas, organizujemy dom i angażujemy siły. Nowe wydarzenie i nieoczekiwane spotkanie rzuca snop światła na wieczność, która przestaje być czymś odległym i nieosiągalnym.

... nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.

Druga refleksja dotyczy sposobu odsunięcia kamienia. Jezus odrzucił go przebywając wewnątrz grobu.

Czasem wydaje się nam, że my sami musimy radzić sobie z najciemniejszą i najstarszą stroną naszej egzystencji. Zmagać się z lękiem i śmiercią w samotności.

Jezus daje dowód na swoją bliskość w takich właśnie sytuacjach. On jest wewnątrz twojego grobu, twoich ciemności, twoich problemów. On zwycięża od środka.

Pozwól Mu zadziałać dziś i zawsze, gdy w twym życiu nastaje ciemność!


MÓDL SIĘ!

Jezu, nie pozwól,
by codzienność pochłonęła w moim życiu to co istotne.
Mocą swego zmartwychwstania
przywróć mi właściwą miarę i osąd rzeczywistości.
Zadziałaj, gdy staczam się w grzech i ciemność.ŻYJ SŁOWEM!


W czasie Świąt znajdź czas na weryfikację swych codziennych zajęć, by stanął wśród nich Zmartwychwstały i na nowo je uporządkował!

ks. Artur Sepioło

fot. Mozaika - o. Marco Rupnika SJ

Pozostałe tematy
Aktualności

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej

Uzdrawiająca siła cnót

Na Wielki Post warto sięgnąć po nowy przekład książki kard. Martiniego. Jego medytacje dotyczą uzdrawiającej siły cnót boskich i moralnych, będących "niczym urządzenia nawigacyjne i sterowe, które pozwalają nam bezpiecznie płynąć przez wzburzony ocean życia"; zob. Warto

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13124204

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu