Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

VI Niedziela Wielkanocna - 21.05.2017

2017-05-18

News
Szósta niedziela wielkanocna zapowiada dar Ducha Prawdy - Pocieszyciela - Ducha Bożego. Jezus znając nasze serce, chce je uczynić miejscem cudów. Pierwszym z nich jest wiara, drugim – miłość. One są źródłem głębszego poznania.



CZYTAJ!

J 14, 15–21

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widziani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, po­nieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie".


ROZWAŻ!


Linia wypowiedzi Jezusa w tej perykopie przebiega w następujących przestrzeniach:

1. miłość do Jezusa;

2. zachowywanie przykazań;

3. przyjęcie Ducha Świętego;

4. pełniejsze objawienie o Jezusie.

Są to niejako odcinki duchowego wzrostu.

Przyjrzyjmy się tym trzem przejściom, o których mówi Chrystus.

Po pierwsze, kto kocha, ten słucha. Zakochani wiedzą o tym doskonale i wysłuchiwanie głosu wybranki nie stanowi żadnego kłopotu. Wprost przeciwnie, wnętrze dąży do poznawania i realizowania woli ukochanej osoby. Miłość do Mistrza nie jest pustym frazesem, ani pochopną deklaracją. Wyraża się w posłuszeństwie jego wskazaniom, chęci czynienia tego, co jest Jego wolą, tak, by wykonać Jego dzieło.

Drugi proces stanowi rodzaj ciągłego poszerzania możliwości. Można go porównać do ćwiczeń podnoszących sprawność i wytrzymałość organizmu. Każde kolejny trening, uzdalnia do osiągnięcia kolejnego rekordu. Tak właśnie dzieje się z człowiekiem poszerzającym swe duchowe możliwości poprzez codzienne realizowanie woli Bożej. Takie nastawienie nastraja serce do przyjęcia Pełni. Daru zmieniającego osierocone i bezradne serce w źródło mocy i świętości. Dzieje się to poprzez wlewającego się w nie Ducha Bożego. Nie może otrzymać Go ktoś nieposłuszny i zbuntowany. Pokora i współdziałanie z Bożym planem są kluczem do otwarcia naszego wnętrza na tę rzekę łaski.

W końcu trzecie działanie porównać można do rozświetlanego stopniowo osiedla. Każda nowo zapalony punkt ujawnia kolejną zakrytą dotąd przez ciemności przestrzeń. Kiedy Duch Boży rozpala nas i oświeca, lepiej rozumiemy kim rzeczywiście jest Jezus z Nazaretu. Nie jest to jedynie poznanie intelektualne, ale duchowe objawienie łączące najgłębsze pokłady ludzkiego serca z głębią Bóstwa. Pełniej poznajemy Jezusową misję i tożsamość, ponieważ stajemy się cząstką tej tworzonej przez Boga historii. Bardziej świadomie przeżywamy obecność Chrystusa we własnym sercu.

Kolejne przestrzenie rozświetlają nam Jego działanie, miłość i troskę o nas samych – miejsce, w którym się osiedlił.


MÓDL SIĘ!

Jezu, prawdziwy Mistrzu, proszę zaszczepiaj w moim sercu realizm i prawdziwie duchowe procesy. Nie pozwól bym ślizgał się po powierzchni sensu i życiowego celu. Chroń przed rutyną i bylejakością. Poślij mi swego Ducha, by to on objawiał mi prawdę o Tobie.


ŻYJ SŁOWEM!

Naucz się na pamięć jednego z nakazów swojego Mistrza, np. „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»” (Mt 28, 19-20).

ks. Artur Sepioło

fot. Centro Aletti - o. Marco Rupnik SJ

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14084613

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu