Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Uroczystość NMP Częstochowskiej - 26.08.2017

2017-08-25

News

Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej ustanowił w 1904 r. papież Pius X, a w 1931 r. Pius XI rozszerzył obchody na całą Polskę. Początki uroczystości sięgają jednak aktu króla Jana Kazimierza, który 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie wybrał Maryję za patronkę narodu polskiego. Przypomina o tym fragment aktu zawierzenia z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski: „Matko Boga i człowieka, oddając się Tobie, przyrzekamy coraz bardziej rozwijać w każdym z nas osobiście przymierze chrzcielne z Bogiem. Chcemy otwierać się na światło wiary, która rodzi się ze słuchania Bożego Słowa i owocuje świadectwem życia”.


CZYTAJ!
J 2,1-11

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


ROZWAŻ!

Wesele w Kanie Galilejskiej to obraz i miejsce, w którym dokonał się "początek znaków" Jezusa. Jest to miejsce przemiany obawy w radość; miejsce cudu pomnożenia radości młodych małżonków i ich rodziny.

W Kanie Galilejskiej Jezus objawia swoją moc, przemienia smutek zebranych weselników w radość. W weselu uczestniczy też Maryja. To Ona mówi do Syna: „Nie mają już wina” (2, 3). Wino w Starym i Nowym Testamencie symbolizuje radość i obfitość błogosławieństwa. Jeżeli w Kanie pojawia się zwrot "nie mają już wina", to znaczy, że uczestnicy uroczystości nie mają radości, brak im szczęścia, ich życie pozbawione jest wesela. Tam gdzie powinno być szczęście, odnajdują jedynie obawę, strach i smutek.

Ile razy w naszym życiu spotykamy się z taką sytuacją? Pracowaliśmy ciężko, włożyliśmy wiele wysiłku, oczekiwaliśmy czegoś dobrego, a przyszedł czas smutku - doświadczyliśmy niepowodzenia. Ile razy w historii człowieka, wspólnot, a nawet całego narodu, wyczekiwany czas szczęścia nie przychodził? Jak często miały miejsce takie sytuacje w moim życiu? Jak często wyczekuję bladego promienia słońca w pochmurny dzień? Ludzkie historie obfitują w bolesne doświadczenia, w których brak nadziei. Jednak wtedy pojawia się Maryja, która "widzi więcej" i kieruje wszystko w stronę Jezusa. Gdy brakuje w naszym życiu szczęścia, Ona natychmiast idzie z tym problemem do Syna i mówi do Niego: „Nie mają radości, stracili szczęście”. Przyczyny trudności są różne, różne też są źródła naszych braków. Maryja nie mówi dlaczego "nie mają już wina", tylko po prostu informuje, że go nie mają. I komu to mówi? Jezusowi, który jest pełnią radości, który nie tylko wesele przynosi, ale jest Oblubieńcem swojego Kościoła, naszym Oblubieńcem (por. Mt 9, 15; 25, 6; J 3, 29; Ef 5, 23-27; 2 Kor 11, 2; Ap 21, 9).

W symbolicznej scenie z Kany Galilejskiej Maryja mówi także do nas - współczesnych sług (uczniów): „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (2, 5). Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Słuchajcie i zróbcie! Bardzo proste słowa, które są dla nas wyzwaniem, drogowskazem i wypełnieniem słów proroka Izajasza: „Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami” (Iz 2, 3). Jeśli zrobicie wszystko cokolwiek wam powie, to będziecie chodzić Jego ścieżkami - drogą pokoju i wesela.

W najtrudniejszych momentach historii naszego narodu rozbrzmiewał głos Maryi: „Zróbcie cokolwiek wam powie”! To wezwanie przebijało się wyraźnie przez zamęt wojen i cierpienia. Do dnia dzisiejszego rozbrzmiewa Jej apel, by zawierzyć Synowi Bożemu, Jezusowi - Zbawicielowi. W jasnogórskim sanktuarium rozbrzmiewa nade wszystko głos Ojca: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17, 5). Jak pięknie współgra głos Maryi z głosem Boga Ojca! Ta, która w pełni zawierzyła się Bogu i stała się pierwszą Służebnicą (Łk 1, 38), może za Nim powtórzyć: „Jego słuchajcie”!

Na dzisiejszy dzień i każdy następny, na następne tysiąc lat weźmy ze sobą słowa Maryi i nieśmy je przez całe nasze życie, by mogły się wypełnić słowa proroka Izajasza: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” (Iz 2, 4).

Na koniec zapytajmy siebie:
  • Czy w swoim życiu dostrzegam bark radości? Jeśli tak, to jaka jest jego przyczyna?
  • Jak często staram się o dobre słowo skierowane do swojej mamy, siostry, żony, córki i każdej kobiety spotkanej w swoim życiu?
  • Czy podjąłem trud pielgrzymowania i umartwienia w swoim życiu?


MÓDL SIĘ!

Maryjo, Królowo Polski
Maryjo Królowo Polski,
jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.
Jestem przy Tobie,
pamiętam o Tobie
i czuwam na każdy czas.

Maryjo, jesteśmy młodzi,
Maryjo jesteśmy młodzi,
już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.
Już dzisiaj zależy
od polskiej młodzieży
następne tysiąc lat.

Maryjo, Królowo nasza,
Maryjo, Królowo nasza,
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.
Ciebie prosimy,
uświęcaj rodziny,
uświęcaj każdego z nas.



ŻYJ SŁOWEM!

Matka, która wypełniła Słowem Bożym całe swoje życie, bezustannie przypomina byśmy bezgranicznie zawierzyli i słuchali Jej Syna, Jezusa. Za przykładem Matki Słowa zanieśmy więc dobre słowo, dobry uczynek, swoją obecność naszym najbliższym, którzy w swoim życiu mogą odczuwać brak wesela, brak radości. Jak Maryja nieśmy Chrystusa innym ludziom, całym naszym życiem, słowem i czynem!

Jarosław Rippel

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786924

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu