Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

Niedziela Palmowa - 25.03.2018

2018-03-24

News
Jezus nas zaskakuje. Podpowiada niestandardowe zachowanie. Zaprasza, by przełamywać przyzwyczajenia i schematy. Czy tak będzie także w czasie tych świąt?CZYTAJ!
Mk 11,1-10

Kiedy zbliżali się do Jerozolimy, od strony Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, [Jezus] wysłał dwóch swoich uczniów, mówiąc im: "Idźcie do wsi, która jest przed wami. Jak tylko wejdziecie do niej, znajdziecie tam uwiązanego osiołka, którego nikt z ludzi jeszcze nie dosiadał. Odwiążcie go i przyprowadźcie. Jeśli ktoś was zapyta, dlaczego to robicie, powiedzcie: Pan go potrzebuje, lecz zaraz go odeśle z powrotem". Poszli i znaleźli osiołka przywiązanego u drzwi na zewnątrz przy drodze, i odwiązali go. Niektórzy ze stojących tam pytali: "Co to ma znaczyć? Dlaczego odwiązujecie osiołka?". Oni odpowiedzieli, jak im Jezus polecił. I pozwolili im. Przyprowadzili osiołka do Jezusa i zarzucili na niego swoje płaszcze, a On go dosiadł. Wielu słało swoje płaszcze na drodze, a inni zielone gałązki ścięte na polach. Ci zaś, którzy szli przed Nim i za Nim, wołali: "Hosanna! Chwała Temu, który przychodzi w imię Pana. Błogosławione nadchodzące królestwo naszego ojca Dawida. Hosanna na wysokościach!". Tak przybył do Jerozolimy ,do świątyni. Dokładnie wszystko obejrzał, a że pora była już późna, wyszedł razem z Dwunastoma do Betanii.  


ROZWAŻ!

Dwaj uczniowie mają odwiązać pierwsze napotkane w Betfage oślę. Właściciele nic nie wiedzą na ten temat, ale Jezus nakazuje apostołom użyć wytłumaczenia: „Pan go potrzebuje i zaraz zwróci”. Wyobraźmy sobie, że ktoś obcy podchodzi do stojącego pod domem naszego Cinquecento i odpalając je tłumaczy: „Pan go potrzebuje i zaraz odda”.

Dziwne polecenie, ale Jezus uczy realizować Jego wolę, a nie naszą. I to pierwsza ważna nauka dla uczniów. Apostołowie posłuszni poleceniu, zostali wprowadzeni w nurt Historii Zbawienia i przyczynili się do wypełnienia proroctwa Zachariasza. Realizując wolę Bożą zmieniamy rzeczywistość , a korzystając z dostępnych środków oraz istniejących warunków przyczyniamy się do wprowadzania Bożego królestwa. Ucz się traktować świat i spotykające cię okoliczności jako miejsce, które można wykorzystać do realizacji kolejnych kroków Historii Zbawienia.

Bóg przygotowuje zaskakujące wydarzenia, choć tego nie dostrzegamy i działa w sercach wielu ludzi, po których nie zawsze się tego spodziewamy. Ma swoje drogi i metody. My powinniśmy się do nich dołączyć. To druga lekcja dla uczniów. Niektóre nasze działania bywają nieskuteczne, bo nie bierzemy pod uwagę współdziałania z tymi przygotowanymi już w określonym miejscu ludźmi. Liczymy tylko na swoje siły i to jest poważny błąd. Bóg w tym miejscu dział wcześniej niż my.

Trzecia lekcja to prawda, iż uczniowie muszą przełamywać schematy, postępować w sposób nowy i niestandardowy. Trzeba wykorzystywać wszystko do pokazywania światu Jezusa. Głoszenie ewangelii jest wyzwaniem, by być twórczym i postępować nieszablonowo. Ludzkie serce ma być porwane dla Boga, pociągnięte wzwyż, zachwycone i zafascynowane pięknem Królestwa. A to oznacza, że głoszący Dobra Nowinę musi być gotowy wykorzystać wszystkie swoje talenty do jej zaprezentowania. Oślę, palmy i płaszcze pozwoliły uczniom „zorganizować” uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dziś stadion, film i Twitter mogą spełniać podobna rolę.

Jesteśmy przyzwyczajeni do określonego sposobu przeżywania świąt Wielkiej Nocy. Znamy obrzędy i sposoby przeżywania liturgicznych uroczystości, ale Jezus nie chce tylko „zwykłych świąt”. On chce wjechać do twej stolicy i wypełnić dla ciebie wszystkie proroctwa. Ale to wymaga pozwolenia na odwiązanie oślęcia.

  • Czy pozwolisz, by Chrystus jako Król wjechał do twego serca?
  • Jakie proroctwa i zapowiedzi powinny być w tobie wypełnione?
  • Co jest oślęciem, które trzeba odwiązać w twoim życiu?

MÓDL SIĘ!

Boże, dziękuję Ci, że realizujesz swą wolę we wszystkich wydarzeniach tego świata. Dziękuję, że działasz szerzej i bardziej niż to dostrzegam. Daj mi szerokość spojrzenia i mądrość współdziałania z Twoją święta wolą. Daj mi odwagę współpracy z Tobą, by nawet ktoś obcy odwiązał coś we mnie, czym chcesz się dziś posłużyć.


ŻYJ SŁOWEM!

Określ dziedziny, w których zbyt przyzwyczaiłeś się do określonego sposobu działania, popadłeś w rutynę, skostniałeś. Nazwij sytuacje, w których twoim argumentem jest formułka „zawsze tak było”. Pomódl się dziś i jutro, by Jezus zainterweniował w tych przestrzeniach twojej osobowości i pozwolił ci twórczo zadziałać na co dzień.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11459627

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu