Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Uroczystość Bożej Rodzicielki - 01.01.2019

2018-12-31

News
Dziś Ewangelia zabiera nas do szkoły dobrych pasterzy. Ludzi dobrej woli, którymi w każdej epoce może posłużyć się Bóg, bo są Mu posłuszni.


CZYTAJ!
Łk 2,16-21

Pasterze pospiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane. Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

 

ROZWAŻ!

Pośpiech pasterzy udających się do Betlejem podobny jest do pośpiechu z jakim Maryja udała się do Elżbiety. I trzeba dodać, że powód takiego zdecydowanego działania jest ten sam: zwiastowanie anielskie. W ten sposób proste serca reagują na objawione im Boże słowo. W jaki sposób reagujesz na słowo, które otrzymujesz?

Wzruszeniem? Rozmyślaniem? Działaniem?

W postępowaniu pasterzy widzimy także element weryfikacji. Przyszli na wskazane miejsce, by przekonać się o prawdziwości otrzymanego przesłania. Bez takiego potwierdzenia łatwo człowiekowi popaść w pseudo duchowość i niewyobrażalny subiektywizm. Wiedzeni zdrowym rozsądkiem straż nicy stad otrzymują namacalny dowód prawdziwości otrzymanej w przedziwny sposób wiadomości. I teraz dopiero, po potwierdzenie, rozgłaszają wszystkim to co „zostało im objawione o tym Dziecięciu”. W jaki sposób weryfikujesz objawiane tobie prawdy? Jak często dzielisz się Dobrą Nowiną z innymi? Z kim rozmawiasz o Jezusie?

„A pasterze wrócili”. Wrócili do roboty, do obowiązków, do codziennych zajęć. Jakże ważna jest ta zdrowa równowaga. Niezbędny jest czas na modlitwę obok czasu na pracę. Czas na odwiedziny przyjaciół obok czasu przeznaczonego na osobisty rozwój. Czas aktywności intelektualnej obok fizycznej.

Wrócili wielbiąc i wychwalając Boga. Nie tonęli lansowaniu swojej roli i znaczenia, nie wynosili się nad innych przypisując chałę sobie, a nie Bogu. Nie prześcigali się w przechwałkach i nie karmili swej pychy domagając się podziwu ze strony słuchaczy. Oddali chwałę Bogu, bo Jemu jednemu się ona należy. Wywyższali Tego, który zlał w ich serca pokój. Nie chcieli go utracić przez karmienie się trującymi oparami pychy.

  • Jak kończysz udany dzień?
  • Komu przypisujesz odniesiony sukces?
  • Jak przedstawiasz Boga w swoich opowiadaniach o religijnych doświadczeniach i nadzwyczajnościach?
  • Chwalisz siebie czy Boga?


MÓDL SIĘ!

Boże, Dobry Pasterzu, pozwól mi zachwycić się Twoim działaniem na świecie i pójść w prostocie serca za betlejemskimi pasterzami. Nie chcę być gwiazdą, ani mędrcem. Daj mi ufność i pokorę, która pozwoli mi usłyszeć zwiastowane przez aniołów słowo. Daj mądrość w przyjęciu jego weryfikacji przez pasterzy Kościoła i odwagę do zdecydowanego głoszenia go. I strzeż mnie od pychy przypisywania sobie zasług wszędzie tam, gdzie powinienem wynieść i wyjawić Twoje działanie. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Każdego dnia w tym tygodniu porozmawiaj z jedną osobą o Jezusie.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11487223

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu