Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

Środa Popielcowa - 26.02.2020

2020-02-21

News
Przechodząc przez centrum handlowe, obok mnóstwa produktów, warto zatrzymać się na chwilę w księgarni. Powód prosty – przechodząc przez drzwi, dostrzegasz, że tu harmider ustaje, możesz odetchnąć i rozkoszować się ciszą. Lubię zatrzymać się przy wybranej półce i przeglądać proponowane tytuły książek. Zdumiewa, że są tam też książki o tematyce religijnej, choć przeważają te o magi, ezoteryce... czy poradniki o rozwoju osobistym. Czyżby człowiek współczesny ufał bardziej sobie i radom "specjalistów od problemu z samym sobą’", a nie potrafił zaufać Bogu?


CZYTAJ!
Mt 6,1-6.16-18 (BP)

Starajcie się, aby dobrych uczynków nie spełniać na pokaz, po to, aby was ludzie podziwiali, bo wtedy nie otrzymacie zapłaty od waszego Ojca, który jest w niebie. Gdy więc wspierasz potrzebującego, nie trąb o tym przed sobą. Tak bowiem robią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zapewniam was: Oni otrzymali swoją zapłatę. Gdy ty wspierasz potrzebującego, niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa, aby twój czyn pozostał w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie.

Gdy się modlicie, nie postępujcie jak obłudnicy. Oni modlą się chętnie w synagogach i miejscach publicznych, aby zwrócić na siebie uwagę. Zapewniam was: oni otrzymali swoją zapłatę. Gdy ty się modlisz, wejdź do swego mieszkania, zamknij za sobą drzwi i módl się do Ojca, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie (...).

Gdy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy ponurym wyglądem chcą ludziom pokazać, że poszczą. Zapewniam was: oni otrzymują swoją zapłatę. Gdy ty pościsz, namaść głowę olejkiem i umyj twarz, aby nie ludzie widzieli, że pościsz, tylko twój Ojciec, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie.


ROZWAŻ!

Niewielu chętnie powraca do noworocznych postanowień. Porażka przytłacza, a w najlżejszym przypadku pojawia się rumieniec wstydu. Tak więc, poczynając od zapowiadanej diety, niezrealizowanego karnetu na siłownię czy obietnicy niejedzenia słodyczy, po głębsze postanowienia – pogodzenia się z bliskim, wybaczenia krzywd, odwiedzin rodziców i krewnych, dowartościowania siebie... Przyznasz, że lista niezrealizowanych postanowień jest o wiele dłuższa. I co dalej? Nic się nie stało? Wydaje się, że dominuje dziś filozofia "łatwych obietnic" czy "nie radzeniem sobie z...". Można czasem usłyszałeś: "Jak trwoga, to do psychologa!" lub zobaczyć reklamę popularnych poradników "na wszystko". Oczywiście psychika współczesnych ludzi jest bardziej obciążona (rozbita). Dlaczego jednak nie szukasz prawdziwego lekarstwa i właściwego Lekarza. Przecież napisano: "Lekarz nie jest potrzebny zdrowym, lecz chorym. Nie przy szedłem wzywać do nawrócenia sprawiedliwych, ale grzeszników" (Łk 5,31n).

Krótka refleksja: Czy dzisiaj bardziej choruje ciało czy dusza? Czy pilniejsza jest rozmowa z kierownikiem duchowym czy ze specjalistą (psychiatrą)? Co będzie skuteczne leki homeopatyczne czy sakramenty? Po co lepiej sięgnąć: Pismo Święte czy poradniki specjalistów? A co z poszukaniem ciszy serca i duchowej ascezy? Kościoły są coraz pustsze, natomiast zapełniają się gabinety specjalistów i wróżek. Może dlatego tyle depresji i nie radzenia sobie z trudnościami (kryzysami) dnia codziennego?

Jest prawdziwe antidotum – Boża farmacja, która sprawdza się zawsze w 100% Wielki Post jest duchową terapią dla skołatanego ludzkiego serca. Ona nie jest trudna czy kosztowna: trwa 40 dni! Środa Popielcowa jest idealnym momentem do jej rozpoczęcia.

Pozwól, że "zareklamuję" tobie i twym bliskim trzy duchowe lekarstwa zaproponowane przez Mistrza z Nazaretu - Boskiego Lekarza:

Jałmużna – zwróć uwagę - poprzez uczynki miłosierdzia - na drugą osobę. Jest to idealne antidotum na mój egoizm, niekończące się pretensje i zgorzknienie (por. Mt 6,1-4).

Modlitwa – ona uspokaja duszę i sprawia, że nie jesteś sam/a ze swym troskami/problemem. U Boga "wszystko jest możliwe", z Nim nie jesteś sam. Warunek: zacznij słuchać [słowa Bożego] i pozwól Mu działać, bo przecież nie wszystko zależy od ciebie (por. Mt 6,5-6).

Post – to samodyscyplina (asceza), choć może najtrudniejsza, lecz czyni miejsce w duszy, pomaga napełnić się Bogiem (por. Mt 6,16-18).

Oto Boża terapia - antidotum dla duszy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wskazania Boskiego Lekarza zapisane w Ewangelii. Sięgnij po nią – to połowa sukcesu, druga połowa ma miejsce "w ukryciu": A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie (Mt 6,4.6.18).

Zapytaj zatem samego siebie:
  • Jaka postawa we mnie przeważa - zaufanie Bogu czy przesadny auto-aktywizm i poradniki "na wszystko"?
  • Gdzie szukam pomocy na "zranione serce" - u psychiatry czy kierownika duchowego? A dlaczego?
  • Kiedy ostatnim razem miałem w ręku Ewangelię, a kiedy byłem u spowiedzi św.?


MÓDL SIĘ!

Duchu Święty, Ty widzisz, że wokół mnie tyle problemów i trudności, że nieraz zdają się mnie przytłaczać. Czuje się wtedy zrezygnowany i nieskory do samozaparcia i ascezy. Zbyt często szukam pomocy wszędzie, tylko nie u Ciebie. Racz przeto uleczyć me znękane serce i poddać Twej 40 dniowej oczyszczającej terapii, bym przestrzegając trzech filarów: Jałmużny, Modlitwy i Postu, mógł wyznać, że jedynie w Tobie sens znajduje me życie. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka w okresie Wielkiego Postu codziennie zażyję jedną "pigułkę miłosierdzia" (jałmużnę, modlitwę i post), a może uda się też codziennie przeczytać, rozważyć i przemodlić jeden fragment Ewangelii!

Damian Wieczorek

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11449822

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu