Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

I Niedziela W. Postu – 01.03.2020

2020-02-27

News
Jesteśmy obecnie świadkami rozprzestrzenienia się groźnego wirusa. Okazuje się, że każdy wirus może być niebezpieczny. Również ten, który dotyka ludzkie serce. To szatan jest tym, który może zainfekować nasze serce wirusem zła. To proste porównanie uświadamia nam wielkie niebezpieczeństwo narażenia się na podstępne metody działania szatana. On działa ze szczególną śmiałością wtedy, kiedy w sercu dajemy mniej przestrzeni Bogu. Najlepszą obroną jest trwanie w Bożym Słowie, które potrafi wypełnić po brzegi przestrzeń ludzkiego serca.


CZYTAJ!
Mt 4,1-11

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.

Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».

Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».

Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.


ROZWAŻ!

Znamienny jest fakt, że co roku, właśnie w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, a więc u samego początku tego szczególnego czasu, czytany jest opis kuszenia Jezusa. W ten sposób Kościół podpowiada nam, że najtrudniejszym zadaniem w okresie Wielkiego Postu będzie zmaganie się z pokusami szatana.

Jeśli uważamy, że nam to nie grozi, to jesteśmy w błędzie. Szatan działa z wielką śmiałością. Miał on nawet odwagę stanąć przy Jezusie w bezpośrednim doświadczeniu 40 dni postu. Jego kuszenia mogą wydawać się z pozoru niegroźne, ale w rzeczywistości mogą się stać i stają się brzemienne w skutki.

W odczytywanej dziś Ewangelii jest powiedziane, że kuszenie Jezusa odnosiło się do trzech spraw. Kiedy Jezus był głody, to szatan kusił Go, żeby przemienił kamień w chleb. Potem chciał, żeby Jezus rzucił się w dolinę, aby spełniły się słowa o wyratowaniu Go przez aniołów. Wreszcie szatan obiecał Chrystusowi na własność wszystkie królestwa świata i ich bogactwa, jeśli tylko upadnie przed nim i odda mu pokłon.

I nas dotyka i kusi sam szatan, tak jak kusił Adama i Ewę, o czym czytamy w dzisiejszym pierwszym czytaniu z Księgi Rodzaju.

Kiedy w naszym życiu dzieją się dobre rzeczy, kiedy wszystko w małżeństwie i rodzinie układa się dobrze, kiedy mamy swoją pracę, swój poziom życia, kiedy wszyscy wiedzą kim jesteśmy, to musimy pamiętać tylko o jednym. Właśnie wtedy, kiedy wszystko dobrze się rozwija, to szatan myśli tylko o jednym – jak nas zniszczyć, rozłożyć, „sprowadzić do parteru”. W takiej sytuacji szatan stara się najpierw coś nam podrzucić, za czym nieświadomie będziemy chcieli pójść, kiedy pozwolimy się „kupić”, a potem może już nas spokojnie niszczyć, aby pokazać Bogu do czego doprowadził Jego dziecko – nas. Podobnie było w przypadku apostoła Judasza.

Współcześnie – według ks. prof. Adama Rybickiego z KUL – najczęstszymi podszeptami szatana są również trzy pokusy, które można i trzeba nazwać – wirusami. To jest najpierw alkohol, który może przerodzić się w pijaństwo, które niszczy człowieka, rodzinę i wszelkie międzyludzkie więzy, albo też inne używki, jak np. narkotyki.

Po drugie, groźnym wirusem może być chciwość pieniędzy. Człowiek zaczyna bogacić się bez miary, nawet kosztem innych, a więc bez moralnych hamulców.

Po trzecie, wirusem może być rozwiązłość. W tym wypadku nie chodzi tylko o fizyczny wymiar kontaktów między osobami, ale chodzi także o cały świat współczesnych zagrożeń w tym względzie, z pornografią na czele.

Każdy z wymienionych tzw. wirusów może w nas zwyciężyć, pokonać w niespotykanym stylu. Może nas nawet doprowadzić do czegoś, czego wcześniej nie byliśmy w stanie sobie wyobrazić. Wszystko może stać się pod jednym warunkiem – że pozwolimy szatanowi wejść w nasze serce, że przyzwolimy mu na działanie w naszym sercu i będziemy na to obojętni.

W takiej sytuacji, jak uczy sam Jezus Chrystus, jedynie Słowo Boże ma moc, aby nas umocnić w walce ze złym duchem. Przypomnijmy sobie niektóre ważne w tym względzie słowa Jezusa Chrystusa i Apostoła Narodów: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Ojca” (J 4,34). Z kolei św. Paweł w Liście do Tymoteusza pisze, że „korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy” (1 Tm 6,10). Wymowne i jednoznaczne są też Słowa Pana Jezusa w których mówił: „Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił cudzołóstwa” (Mt 5,27-28).

Warto zapytać samych siebie:

  • Z jakimi podszeptami szatan staje wobec nas?
  • Jak reagujemy na owe podszepty?
  • Gdzie szukamy siły do walki z pokusami?
  • Czy moją siłą jest stała relacja do Słowa Bożego?


MÓDL SIĘ!

Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom
złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć dopiekła.
Amen.

Modlitwa papieża Leona XIII

ŻYJ SŁOWEM!

W okresie Wielkiego Postu sięgnijmy każdego dnia choćby tylko po krótki fragment Ewangelii i odczytajmy go jako wskazówkę: jak w codzienności walczyć z podszeptami złego ducha.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12409433

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu