Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - 19.06.2020

2020-06-18

News
Uroczystość Serca Jezusa ujawnia uwielbienie Ojca przez Syna za Jego podwójne działanie: zakrywanie i objawianie spraw Bożych. Bóg zakrywa swoje dzieła przed tymi, którzy bardziej niż Jemu ufają swojej ludzkiej mądrości i nie chcą zrozumieć ani przyjąć orędzia Jezusa. Objawia zaś je tym, którzy w Nim pokładają nadzieję i są gotowi z pokorą dzieci (prostaczków) przyjąć słowo Boże.


CZYTAJ!
Mt 11,25-30 (BP)

Jezus przemówił: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś to przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś tym, którzy są jak małe dzieci. Tak, Ojcze. Bo tak się Tobie spodobało. Mój Ojciec przekazał Mi wszystko i nikt nie zna Syna jak tylko Ojciec. Nikt nie zna też Ojca jak tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście. Ja dam wam wytchnienie. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, że jestem łagodny i pokorny sercem. Znajdziecie ukojenie dla waszych dusz. Bo moje jarzmo jest łatwe do niesienia, a mój ciężar lekki”.


ROZWAŻ!

Tajemnice królestwa zostały zakryte przed "mądrymi" faryzeuszami i uczonymi, a objawione "prostaczkom". Bóg zakrywa swoje działanie przed tymi, którzy bardziej niż Jemu ufają własnej mądrości. Jezus dziękuje za ludzi, którzy otwartym sercem przyjmują jego osobę i orędzie. W naszym życiu z pokorą powinniśmy przyjmować Słowo które kieruje do nas Bóg. Bez zbędnych kalkulacji na podobieństwo dzieci przyjmować treść Ewangelii i starać się nią żyć. Jezus opowiada o swoich głębokich, wewnętrznych relacjach z Ojcem i wzywa do stawania się jego uczniem. Tylko Jezus zna Ojca i może objawić Go ludziom. Jest jedynym prawomocnym pośrednikiem. Zaleca nam jednak otwartość, prostotę i szczerość, a nie zatwardziałość.

"Utrudzeni i obciążeni" - Jezus miał tu na myśli ciężar Prawa i licznych przepisów faryzejskich, których ludzie nie mogli udźwignąć. Jezus zarówno wtedy, jak i dzisiaj jest wrażliwy na utrudzenia i słabości ludzi, takie właśnie jest Jego Serce.

Współczesny człowiek goni za wieloma rzeczami ziemskimi, które nie przynoszą pełni szczęścia. Po osiągnięciu jakiegoś celu goni za kolejnym. Czasem warto się zatrzymać i odpocząć w Sercu Jezusa. Tylko Bóg może dać człowiekowi ostateczne ukojenie i odpoczynek. Już św. Augustyn pisał: Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie....

Cóż jest tym jarzmem o którym mówi Jezus? Być może to właśnie jarzmo miłości pełnej, całkowitej i bez miary. Miłość bliźniego czasem może być trudna. Tylko Bóg może wlać w nas taką miłość, która jest cnotą boską, a źródłem miłości jest dla nas Eucharystia. Pan zaprasza do tej uczty nie tylko w niedzielę, On chce udzielać Ci swej miłości byś mógł nią się dzielić z innymi. Nasze serca nie mogą być zatwardziałe i obojętne na jego głos Jezusa. Zatrzymaj się i wyrwij na chwilę z codziennej bieganiny, poczuj jak bije Serce Jezusa. Być może właśnie Ciebie wzywa dziś Pan do przemiany swego serca i życia na lepsze. Pozwól aby Jezus wypełnił Cię swoją miłością.

Zapytaj siebie:
  • Jak przyjmuję osobę Jezusa oraz Dobrą Nowinę, którą głosi?
  • Ufam Bogu czy bardziej polegam na własnych siłach?
  • Gdzie szukam ukojenia wobec trudności życiowych?
  • Kto lub co daje mi prawdziwy spokój i trwałe szczęście?
  • Jak w codzienności odwzajemniam miłość Boga?


MÓDL SIĘ!

Jezu cichy i serca pokornego, uczyń serca nasze według serca Twego. Wlewaj w nas swoją miłość byśmy mogli kochać coraz bardziej Ciebie i bliźnich! Uczyń nas świadkami twojej miłości! Daj nam odpocząć w Twoim Sercu!


ŻYJ SŁOWEM!

Pokaż Jezusowi, że odwzajemniasz Jego miłość. Jeśli kogoś kochamy, to nie chodzimy tylko na obowiązkowe spotkania. Udaj się na Ucztę miłości, na którą codziennie zaprasza Cię kochający Zbawiciel (Eucharystia) lub uczyń coś dobrego dla bliźniego: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40).

Marcin Kujawa

fot. Geberhard Fugel - Herz-Jesu-Darstellung.jpg

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11459539

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu