Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XIX Niedziela zwykła - 09.08.2020

2020-08-08

News
Doświadczenie chrześcijan jest takie: Pan jest obecny z ludźmi, jest pośród nas, nawet jeśli wszystkie okoliczności życiowe zdają się temu zaprzeczać.

CZYTAJ!
Mt 14,22-33

Zaraz też przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.

Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.

Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!».

Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!».

A On rzekł: «Przyjdź!». Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!».

Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?».

Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».


ROZWAŻ!

Czy zaprawieni w połowach rybacy nie obawiają się burz i gwałtownych zmian atmosferycznych? Na wzburzonym jeziorze uczniowie walczyli o przetrwanie, wiatr wiał z przeciwnej strony, musieli więc trudzić się niemiłosiernie, aby dotrzeć na drugi brzeg. Łódź była miotana falami, co dosłownie należałoby przetłumaczyć: łódź była nękana wręcz torturowana falami. Zatem możemy sobie wyobrazić potężne fale niebezpiecznie uderzające w łódź. Między godziną 3:00 a 6:00, wtedy kiedy organizm jest najsłabszy, a pora najchłodniejsza, na horyzoncie pojawiła się postać. Postać przechadzała się między falami… - w oczach rybaków musiało to być albo przewidzenie albo zjawa. Sytuacja już nie jest uciążliwa, ale tragiczna.

Słowo Pana mówi o nas. Pan pozwala, aby w naszym życiu pojawiła się ciemność, sytuacja krańcowa, tragiczna, z której po ludzku nie ma wyjścia. Bywają sytuacje, kiedy czujemy się torturowani piętrzącymi się przeciwnościami, kiedy czujemy, że nie dajemy już rady, bo żywioły problemów nas przerastają.

Sytuacje beznadziejne dają nam możliwość doświadczenia mocy Pana. Pośrodku burz życiowych Pan mówi do Ciebie i do mnie: „Odwagi! To ja jestem! Nie bój się!”. „Ja jestem” – objawia nam swoje boskie imię, podobnie jak niegdyś powiedział Mojżeszowi w krzaku gorejącym: „Jestem, który jestem” (zob. Wj 3,14). Nasz Bóg jest Bogiem obecnym, Bogiem bliskim nas. Jezus mówi zatem o sobie: „Ja jestem Bogiem”, co to oznacza? „Ja panuję nad żywiołami, ja panuję nad Twoimi problemami, nad chaosem, który Cię niszczy, ja jestem większy od tego wszystkiego, ja Cię przez to przeprowadzę”. W takich sytuacjach za każdym razem spełnia się proroctwo Izajasza: „Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą, i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie. Gdy pójdziesz przez ogień, nie spalisz się, i nie strawi cię płomień. Albowiem Ja jestem Pan, twój Bóg, Święty Izraela, twój Zbawca” (Iz 43, 2-3a).

Spójrz na Pana: On jest większy, On udzieli Ci swojej mocy, a kiedy wydaje Ci się, że toniesz, nie bój się krzyknąć: „Panie! Ratuj mnie!”

Pan jak zwykle zaskakuje: zaskakuje uczniów swoim przyjściem po wodzie i zaskakuje Piotra udzieleniem mu swojej mocy do chodzenia po burzliwym jeziorze. Kiedy spodziewamy się Pańskiej pomocy, Bóg na pewno zaskoczy nas swoim działaniem, pomoże nam w sposób w jaki się nie spodziewamy.

Warto zapytać:

  • Czy wierzę, że Jezus jest Bogiem i panuje nad wszystkimi sytuacjami?
  • Czy doświadczyłeś już mocy Pana w sytuacjach trudnych?
  • Czy w czasie pokus i doświadczeń życiowych zwracasz się do Pana o pomoc?


MÓDL SIĘ!

(...) ilekroć mnie trwoga ogarnie,
w Tobie pokładam nadzieję.

W Bogu uwielbiam Jego słowo,
w Bogu ufam, nie będę się lękał:
cóż może mi uczynić człowiek?

(...) Ty zapisałeś moje życie tułacze;
przechowałeś łzy moje w swoim bukłaku:
czyż nie są spisane w Twej księdze?

Wtedy wrogowie moi odstąpią
w dniu, gdy Cię wezwę:
po tym poznam, że Bóg jest ze mną.

W Bogu uwielbiam Jego słowo,
wielbię słowo Pana.

Ps 56, 4-5.9-11


ŻYJ SŁOWEM!

Nie będę się skupiał tylko na swoich problemach, zauważę kogoś w potrzebie, pomogę mu, albo poświęcę mu chwilę czasu, potem pomodlę się z tę osobę.

Rafał Grajczyk

fot. Jezioro Genezaret - jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11449798

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu