2021-03-05
Kiedy poznajemy nowe zagadnienia lubimy przykłady. Kiedy coś jest dla nas niejasne, niepewne, a nawet tajemnicze to konkretny znak pozwala nam zaufać. Dziś w III Niedzielę Wielkiego Postu zatrzymajmy się na chwilę na znakach.
Dlaczego zacząłem od fragmentu psalmu? Mnie osobiście dają te słowa wielki pokój. Najpierw odnośnie do „Prawa”. Od Starego Testamentu aż do Jezusa Prawo było wymagające (nie tylko Przykazania, ale i 365 nakazów i 248 zakazów Prawa żydowskiego). Chroniło jednak godność człowieka. Kształtowało relacje międzyludzkie. Pomagało uczciwie zbliżyć się do Boga. Właśnie dlatego psalmista mógł pokornie powiedzieć, że Prawo to nie dość, że jest doskonałe (Bóg je dał, nie mógł się pomylić), to jeszcze jest dla duszy pokrzepieniem. Paradoks! Prawo („tak rób”, „tego ci nie wolno”) jest pokrzepieniem. Dlaczego jest to możliwe?
Tutaj przejdźmy do drugiego słowa klucza - „świadectwo”. Jest nim sam Jezus. On jest świadkiem Boga. Scena z dzisiejszej Ewangelii jest niewątpliwie bardzo żywa, może i w niejednym słuchaczu pojawia się pewna myśl o brutalności reakcji Jezusa. Reakcja uczonych w PRAWIE jest pełna oburzenia: „Jakim znakiem się wykażesz przed nami (czyli przed Prawem całej religii żydowskiej) skoro czynisz takie rzeczy?” (w. 18). A co mówi Jezus? Wspomina o swojej Męce - o zburzeniu świątyni swojego Ciała. Jasne jest to, że dla uczonych i samych uczniów nie jest to jeszcze zrozumiałe, dlatego św. Jan dodaje, że uczniowie o tym wydarzeniu i odniesieniu Jezusa do Męki przypomnieli sobie dopiero po Zmartwychwstaniu. Jezus jako świadek Prawa daje nam jedną rzecz do zrozumienia: radykalizm Ewangelii, podniesiony przez osobę i nauczanie Jezusa do wyższego poziomu (głębia-istota Prawa), polega na ofierze: „zburzcie tę świątynię” (w. 19). OFIARA (MĘKA), a za nią kryje się miłość Jezusa do mnie i do Ciebie. Jezus jest świadkiem Prawa, który w miejsce ciążącego prawodawstwa daje tylko jedno przykazanie - Prawo Miłości (por. J 13,34-35). On jest znakiem doskonałego wypełnienia się Przykazań Bożych (por. Rz 13,9-10). On jest znakiem, że w Prawie idzie o miłość. On jest świadkiem Miłości poprzez znak Krzyża i znak Pustego Grobu.
Zapytaj siebie:
A może tak przypomnieć sobie pacierz w postaci Bożych Przykazań?
Jam jest Pan, Bóg twój:
1. Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego twego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Masz tydzień. Pomyśl codziennie o jednym Przykazaniu. Odnieś je do Jezusa i Jego radykalnej miłości. Może uda Ci się konkretnie coś zmienić w swoim rozumieniu i WYPEŁNIANIU Przykazań.