Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Triduum Sacrum

Wielki Piątek - 02.04.2021

2021-04-01

News

Zdaje się, że dzisiaj jesteśmy zasypywani lawiną przeróżnych poglądów, jak nigdy dotąd. Zdaje się, że każdy ma we wszystkim rację, rację tylko swoją. I zdaje się w końcu, że chyba nigdy dotąd Prawdy nie chciano rozwodnić tak, jak dzisiaj. A po środku stoi Jezus i jest każdego dnia poddawany osądowi. Każdego dnia stoi w pretorium i czeka na werdykt ludu. I tak przez 2000 lat. I w tym pretorium staję ja i ty – chrześcijanin. Pośród codzienności po której staję stronie? Pretorium jest nieraz środowisko, pretorium jest nieraz…moje serce.


Czytaj!
J 18,1 - 19,42
(wybór perykopy o wydaniu wyroku na Trybunale)

Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się cezarowi.

Wyrok

E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto wasz król! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat powiedział do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza cezarem nie mamy króla. E. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano.


Rozważ!

Nasza tradycyjna stacja krzyżowa, którą odprawiamy w naszych kościołach parafialnych, bądź samemu, liczy 14 stacji, z czego pierwszą tytułuje się: ,,Pan Jezus na śmierć skazany’’. Faktycznie, przytłaczająca ilość krzyży (jeżeli nie wszystkie), które na nas spadają, przez działanie drugiego człowieka, rozpoczynają się od złej myśli w sercu - ,,Muszę mu się odegrać/ Jest mi niewygodny/ Dlaczego ma mu lepiej iść ode mnie? Etc.’’ I gdy taka myśl zostanie sukcesywnie zamieniona w czyn, daje gorzkie owoce konsekwencji: zszarganie komuś dobrego imienia, pomówienia, zniszczenie mienia, skrzywdzenie, czy w skrajnych przypadkach nawet próby zlikwidowania drugiego z zawiści. I choć są to jedynie przykłady przelane na papier, chyba wyczuwamy, że te, lub podobne mają miejsce w naszym życiu, otoczeniu, czy o których dowiadujemy się z gazet.

Również i Krzyż Jezusa nie rozpoczął się wraz ze Stacją II, gdy przyjął go na swe ramiona, czy wraz ze stacją XI, gdy został do niego przybity. Nie – Jego krzyż rozpoczął się w momencie powzięcia myśli w sercach ludzi Mu nienawistnych. Mówi się, że język wyraża z reguły to co leży w sercu, szczególnie, gdy człowiek jest wzburzony emocjami – wtedy ukryta prawda wydostaje się na światło dzienne. ,,Ukrzyżuj Go! Ukrzyżuj Go!’’ dojrzewa o wiele wcześniej niż to wypowiedziane. Nie pomijając tragedii Drogi Krzyżowej, jedną z najdramatyczniejszych scen jest ta w piłatowym pretorium. Czym ono było? Historycy się spierają. Niemniej to właśnie tam domagano się od rzymskiego namiestnika stracenia Jezusa. Odbył się tam swoisty sąd – Oskarżonym jest Chrystus. Prokuratorem są Arcykapłani, Sędzią jest Piłat, ,,Świadkami’’ jest wtórujący prokuratorom motłoch, Obrońcą jest… Prawda.

Doprawdy tragicznym jest to, co spełniło się tam – wokół Trybunału. Prawda została zagłuszona – Kłamstwu dano wiarę. Spójrz, i podobnie jest w naszym życiu. Jesteś chrześcijaninem, jestem i ja, który to piszę. A wokół nas jakże często podnosi się wrzawa i krzyk słyszany na ulicach naszych miast i w mediach, będących ,,czwartą władzą’’: ,,Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!’’, co dzisiaj kryje się pod sloganami: ,,Kościół WON/ Wara od mojego sumienia/ Religia to samo zło/ Bóg to głupi mit’’ etc. Niestety, te jadowite hasła powielają się od ponad 2000 lat. Gdy spojrzymy na pierwszych męczenników rzymskich, którzy pośród wyzwisk szli na śmierć w Koloseum, a śpiewających hymny uwielbienia Bogu, przekonamy się o tym. A pośród współczesnego hałasu kłamstwa i nienawiści do Krzyża, stoisz ty i ja. Po której stoję stronie? To chyba oczywiste, że po jezusowej. Tylko tak trudno mi nieraz zabrać głos w obronie Prawdy. Wstydzę się nawet, co ludzie o mnie powiedzą, jakie wydadzą o mnie opinie, że mnie pomówią, że nazwą mnie zaściankowym głupcem. Dzisiejsze pretorium… A moje serce, czy nie jest pretorium? Gdy osądzam innych, gdy rozpieszczam się krytykanctwem, gdy poniżam słowem… Ile to razy wybieram zło w swym sercu, wykorzystując je przeciwko mojemu bratu. Ja, chrześcijanin. Moje pretorium… I na koniec – wydaje mi się, że choć tyle dzisiaj ataku na Kościół i na Jezusa ludzi z zewnątrz, to o wiele poważniejszy jest mój atak na Niego…moim grzechem. Jezu, przebacz. Jezu, daj mi siłę stawiać czoła złemu. Jezu, pomóż mi wybierać Ciebie a nie grzech.

Pytaj:
  • Jakie jest moje ,,dzisiejsze pretorium’’: to miejsce gdzie bardziej wybieram Boga, czy grzech?
  • W jakiej sprawie ostatnio skazałem w pretorium mojego serca drugą osobę. Co zrobiłem z tymi złymi myślami. Pielęgnuję je, czy mówię, ,,Jezu, zabierz’’?
  • A może ktoś mnie kiedyś skrzywdził, niesłusznie posądził, stanął przed Trybunałem i groził mi palcem. Co rodzi się w moim sercu? Czy umiem przebaczyć, darować urazy, krzywdy cierpliwie znosić?


Módl się!

Jezu, widzę, jak nienawistny tłum chce Ciebie skazać na śmierć. Widzę, że i dzisiaj wielu jest niestety takich, którzy na Ciebie plują i na Twój Kościół. Daj mi stawać w Twej obronie, daj mi stawać w obronie wartości i Prawdy. Widzę też, że niestety i moje serce staje się pretorium, w którym zamiast błogosławić innych, osądzam i pluję drugiego w myślach. Jezu, wybacz mi, daj mi stawać się co dzień lepszym człowiekiem.


Żyj Słowem!

Uklęknę w moim kościele parafialnym przed ciemnicą i pochylę się nad Jezusem, który każdego dnia jest osądzany przez świat i przez mnie. Pomodlę się za wrogów Kościoła i Jezusa. Pomodlę się o nawrócenie swojego serca, bym nie tyle osądzał drugiego, co drugiego błogosławił.

Damian Wieczorek

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14050963

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu