Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielkanoc

III Niedziela Wielkanocna - 18.04.2021

2021-04-16

News
Dzisiaj wśród turbulencji uczuć Apostołów, wchodzi Jezus i dokonuje wielkiej zmiany - niepewność ustępuje miejsca nadziei, pustka ustępuje pełni, smutek ustępuje radości, a lęk przemienia się w pokój. Uczniowie na własnej skórze poczują słodycz tego daru, który później będą nieść dalej, dzieląc się nim ze światem.


CZYTAJ!
Łk 24,35-48

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.

A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!».

Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».


ROZWAŻ!

W dzisiejszej Ewangelii widzimy niezwykle interesującą scenę. Uczniowie znajdują się [w Wieczerniku] w środku emocjonalnego chaosu, który sami przeżywają, spotykając Jezusa w tajemnicy paschalnej. Aby zrozumieć tę perykopę warto rozważyć fragment wcześniejszy, bardzo znamienny dla relacji św. Łukasza.

Słyszymy tam o dwóch uczniach, którzy spotkali Pana w drodze (w. 35). Idąc do Emaus, przechodzą bardzo wymierną przemianę. Oni rozpoczynają drogę jako "wątpiący", lecz po przejściu z Panem nie tylko 60 stadiów (w. 13) oraz swoistym "spacerze" (intelektualnym) po Prawie i Prorokach (w. 27), wracają do pozostałych uczniów jako "pewni i zaangażowani" świadkowie (Łk 24,33-35).

Wtedy wśród pozostałych uczniów kolejny raz pojawia się ich Mistrz. Pośrodku wielkiego chaosu ("zmieszani i przestraszeni") przychodzi do nich z darem pokoju.

Już w czasach Starego Testamentu słowo "pokój” było przez wszystkich pożądanym darem (Ps 34,15; Ps 37,11). Hebr. szalom oznaczało stan nie zakłóconego posiadania dóbr materialnych, szczęścia i przede wszystkim zdrowia (por. 2 Sm 18,32; Ps 38,4; Ps 73,3; Iz 57,19; Łk 11,21; Dz 24,2). Także dzisiaj pobożni Żydzi witają się wzajemnie słowem Szalom - "Pokój!”.

W Ewangelii Łukasza, niespokojni i zdezorientowani uczniowie, karmieni dochodzący zewsząd sprzecznymi informacjami, nagle otrzymują namacalny dowód tego, że zmartwychwstanie jest prawdą. Zmartwychwstały Pan objawia im Siebie jako Księcia Pokoju (Iz 9,5n; por. Łk 24,36; J 20,19.21.26).

"Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha" - wyjaśnia Ewangelista (w. 37). Jezus jednak doskonale rozumie ich wątpliwości, dlatego dobitnie potwierdza swoją namacalną obecność, pozwalając się uczniom dotykać i jedząc z nimi posiłek. A ponadto uświadamia uczniom, że są spadkobiercami starotestamentalnych tajemnic i świadkami ich spełnienia, co potwierdza się "w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach" (w. 44). Wyraźnie potwierdza się w tej sytuacji droga do Emaus (por. Łk 24,27).

Zmartwychwstały Pan, wypełniając serca uczniów pokojem, poleca im wreszcie misję, aby świadczyli o Nim w świecie (Łk 24,47n; por. Mt 28,20; Dz 1,8).

Zapytajmy się zatem:

  • Czy godzimy się na przejście drogi z Jezusem? Czy chcemy dać się poprowadzić Jezusowi po drodze Jego miłosnej woli?
  • Czy pragniemy pokoju? Czy otwarcie i wytrwale zabiegamy o pokój w swoim otoczeniu?
  • Jak radzimy sobie z kryzysami wiary? Czy pogłębiamy swoje relacje z Jezusem - Słowem Życia?


MÓDL SIĘ!

Wraz ze św. Pawłem VI wołajmy do miłosiernego Boga o pokój:

Panie, Boże pokoju, Ty stworzyłeś ludzi i obdarzyłeś ich łaską, aby dać im uczestnictwo w Twej chwale. Przynosimy Ci chwałę i dziękczynienie za to, że zesłałeś nam umiłowanego Syna Jezusa Chrystusa i przez tajemnicę paschalną uczyniłeś Go sprawcą wszelkiego zbawienia, źródłem wszelkiego pokoju, więzią wszelkiego braterstwa.

Dziękujemy Ci za pragnienia, wysiłki, czyny, jakie Twój Duch pokoju wzbudził w naszych sercach, aby w miejsce nienawiści zaprowadzić miłość, w miejsce nieufności - zrozumienie, w miejsce obojętności - poczucie współodpowiedzialności.

Otwórz jeszcze szerzej nasze umysły i serca na konkretne potrzeby miłości we wszystkich naszych braciach, abyśmy stawali się coraz bardziej budowniczymi pokoju.

Pamiętaj, Ojcze miłosierdzia, o wszystkich, których praca, cierpienie i ofiara życia pomnażają ducha braterstwa na całym świecie. Niechaj ogarnie ludzi wszystkich ras i języków Twoje Królestwo sprawiedliwości, pokoju i miłości i niechaj całą ziemię napełni Twoja chwała. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Pokój bardzo silnie skojarzony jest z ciszą. Spróbuj modlić się w najbliższym czasie ciszą - nie mów nic, skup swoją uwagę na miłości Jezusa i wpuść Go do Wieczernika twojego serca, aby napełnił je słodkim darem pokoju.

Kamil Sikora

fot. Jerozolima - Wieczernik jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13787248

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu