Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

XXXII Niedziela zwykła - 07.11.2021

2021-11-04

News

Niedzielna liturgia słowa uczy nas ofiarności - trzy grupy (trzy formy ofiarności). Przychodząc do świątyni powinniśmy być otwarci na to, aby coś od Boga przyjąć, a także by coś z siebie ofiarować.



Czytaj!
Mk 12,38-44

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok".

Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie.


Rozważ!

Ewangelista Marek opisuje scenę, w której Jezus obserwuje wchodzących do świątyni ludzi. Zwróćmy uwagę, że Jezus patrzy na ich ofiarność. Wchodząc na modlitwę potrzebujemy serca ofiarnego. To stanowi podstawę pobożności. Tu nawet można by skończyć rozważanie, zadając sobie pytanie: Ile jestem w stanie Bogu ofiarować gdy przekraczam próg świątyni? Co chcę Mu dzisiaj dać? Co przekazać do Jego dyspozycji?

Pytania te prowadzą do prostego stwierdzenia: jeżeli idziesz na modlitwę twoje serce musi być otwarte na ofiarność, twoje serce ma być przemienione w kierunku tej cnoty. Ale oczywiście tu nie zamkniemy rozważania i chciałbym jednak dopowiedzieć kilka słów, bardzo ważnych, wynikających z tej sceny. A dopowiedzenie to stwierdzenie, że Bóg widzi twoją ofiarność. Jezus zobaczył co najmniej trzy grupy osób.

Pierwsza grupa to tłum i ewangelista notuje, że Jezus zauważa, że tłum wrzuca drobne pieniądze. Ten drobny pieniądz wrzucany do skarbonki jest symbolem, znakiem tych naszych małych ofiar, codziennych, zwykłych. I to nie umyka uwagi oczom Boga. Bóg widzi to, że ty się starasz, że ty naprawdę w tej codzienności ponosisz wiele ofiar, wiele trudu, wiele zmagań i to jest w Bożej pamięci, to zostaje zachowane.

Druga grupa to bardzo bogaci i znów ewangelista notuje, że wielu bogatych wrzucało wiele. Ponownie zauważa Bóg, że ta ofiara jest też składana, że ci ludzie nie są tacy bezduszni, nie są pozbawieni jakiegoś zmysłu religijnego, wiary czy też wrażliwości na drugiego człowieka, któremu taką ofiarę czy taki datek są gotowi oddać.

I w końcu trzecia grupa, można by powiedzieć jednoosobowa – w tym przypadku to wdowa, która wrzuciła jeden grosz. Najmniejsza, najskromniejsza jaką sobie można w ogóle wyobrazić. No bo przecież ten jeden grosz w wartościach bezwzględnych, to właściwie jest nic. Nic nie kosztuje jeden grosz, mając jeden grosz niczego nie jesteśmy w stanie kupić. Ale w rzeczywistości tej kobiety było to całe utrzymanie, to było wszystko co ona miała i to wszystko oddała Bogu. Ta trzecia perspektywa w oczach Boga to jest ofiara największa ze wszystkich. Naucz się tak patrzeć.

Dzisiaj Ewangelia zachęca nas abyśmy nauczyli się patrzeć Bożymi oczami na ofiarę, którą ja składam i którą składają inni. Obok refleksji nad swoją ofiarnością potrzebujemy także spojrzeć na ofiarność bliźnich, której być może nie dostrzegamy. Oni też dają coś z siebie, mają serce otwarte. Też przecież coś dają i mnie i pozostałym członkom rodziny, społeczeństwa, Kościoła. Miej Boże oczy na ofiarność, która jest we wspólnocie Kościoła.


Módl się!

Boże, Ty znasz moje serce i jako Stwórca dałeś mu zdolność do dzielenia się i hojnego ofiarowania. Spraw bym nie zagłuszył w sobie postawy chętnego dawania czegoś z siebie, tak bym stał się człowiekiem hojnym i szczodrym.


Żyj Słowem!

Na skali od 0 do 10 określ swoją hojność względem:
1. Boga
2. Rodziny
3. Znajomych
Poproś Boga o rozwój hojności na co dzień!

ks. Artur Sepioło

fot. Wdowi gorsz - Max von Mentz (1824-1895) - OneBid

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13977428

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu