Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

II Niedziela W. Postu - 13.03.2022

2022-03-10

News
Liturgia słowa drugiej niedzieli wielkopostnej ukazuje drogę przez cierpienie do chwały zmartwychwstania, lecz wprowadza też w tajemnicę modlitwy chrześcijańskiej. Jezus z uczniami udaje się na modlitwę w góry ("na górę"), bo każda modlitwa podnosi.



Czytaj!
Łk 9,28b-36

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.

Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie". W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.

A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.


Rozważ!

Jezus wprowadza nas do nieba. To główne Jego zadanie i misja na świecie – wprowadzić ludzkość do Królestwa Niebieskiego. Robi to przez słowa i czyny. Najpierw opowiada przypowieści o Królestwie: przypowieść o siewcy (Mt 13,1-9; Łk 8,48), przypowieść o chwaście (Mt 13,24-30), przypowieść o ziarnku gorczycy i zaczynie (Mt 13,31-35; Łk 13,18-21), przypowieśćo skarbie i perle (Mt 13,44-46), przypowieść o sieci (Mt 13,47-52). Każde z tych przypowieści wprowadza w inny wymiar rzeczywistości, która nie jest z tego świata. Jezusowe czyny: przebaczenie, uzdrowienie, uwolnienie i wskrzeszenie także są objawianiem Królestwa. Powiedział przecież: „A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże” (Łk 11,20). Modlitwa jest trzecim wymiarem przybliżania i wprowadzania w tajemnicę Królestwa.

1. Na modlitwie poznajemy głos Ojca. Głos, który mówi nam więcej o Jezusie i pozwala otwierać się na tchnienie Ducha. Praktycznym wskazaniem jest tutaj bardziej słuchanie niż mówienie.

2. Na modlitwie wprowadzani jesteśmy w historię Zbawienia, poznając zarówno jej postacie, jak i odkrywając swoją w niej rolę w praktyce. Jak widać po słowach apostoła Piotra nie jest to łatwe ale konieczne. Poznając bowiem biblijne postacie odkrywamy jak bardzo ważny jest sposób współdziałania z Bogiem.

3. Na modlitwie odkrywamy inność Królestwa Bożego w zestawieniu z tym co ziemskie i skończone. Apostołowie byli zachwyceni ale nieprzygotowani na przyjęcie tej odmienności. Piotr chce stawiać namioty i na zawsze pozostać na górze. Ale Królestwa Bożego nie da się zamknąć w namiocie ani w najpiękniejszym nawet górskim widoku.

Modlitwa odrywa nas od ziemi, ale od niej nie izoluje. Pozwala spojrzeć w niebo, ale jeszcze tam nie transportuje. Pozostając sobą doświadczamy czegoś, co nas przemienia i przekracza


Módl się!

Boże daj, aby każde spotkanie z Tobą było doświadczeniem nowości. Bym nie chciał Cię zamknąć w klatce własnych wyobrażeń i dotychczasowych doświadczeń. Daj mi na tyle doświadczyć nieba, bym był poruszony i pociągnięty pośród spraw tego świata. Amen.


Żyj Słowem!

Przeczytaj psalm 121 i pozwól, aby te słowa podniosły twojego ducha - do Bożych przestrzeni i Jego Królestwa. Z taką intencją wejdź na najbliższą Eucharystię, która jest zaproszeniem do przedsionka Królestwa Niebieskiego.

ks. Artur Sepioło

fot. Kościół na Górze Tabor jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090187

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu