Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP - 19.03.2022

2022-03-17

News

Jak postąpić, kiedy ktoś z najbliższego kręgu nie rozumie Twojej sytuacji lub nie zgadza się z Twoją decyzją? Jak to wszystko wyjaśnić, jakich słów dobrać i czy starczy sił, by wielokrotnie tłumaczyć zaistniałe zdarzenie? Zobacz, czego uczą nas Maryja i Józef z Nazaretu, którzy sami przeżyli takie chwile.Czytaj!
Mt 1,16.18-21.24a

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem (...).

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.

(...) Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.


Rozważ!

Józef z Nazaretu znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ dostrzegł, że jego małżonka Maryja jest w stanie błogosławionym. Doskonale wiedział, że to nie on jest ojcem dziecka, które rozwijało się w łonie Maryi. Co mógł czuć? Wyobraźmy sobie taką sytuację, że małżonka przychodzi do męża i mówi, że jest w ciąży za sprawą Ducha Świętego. Myślę, że każdy z nas może sobie wyobrazić reakcję męża, ale i zmieszanie żony. My jesteśmy w lepszej sytuacji niż Józef, ponieważ doskonale znamy biblijną scenę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (Łk 1,26-38). Tekst natchniony nie podaje, jakoby Józef robił Maryi wyrzuty i pytał się, czyje to jest dziecko. W tekście natchnionym nie przeczytamy również o tym, że Maryja tłumaczyła Józefowi zaistniałą sytuację. Maryja ufała Bogu i być może poprosiła Go o to, by to On sam wytłumaczył Józefowi całe to zajście. Tymczasem Józef nie chciał oddalić Maryi w sposób jawny, tylko potajemnie. Nie chciał, by mieszkańcy Nazaretu traktowali Maryi jako cudzołożnicy i wytykali Ją palcami.

Maryja znała całą prawdę, jednak niczego nie tłumaczyła Józefowi. Nie była pewna, czy Józef Jej uwierzy, czy przyjmie do wiadomości wszystkie Jej słowa i jak ostatecznie zareaguje. Maryja całkowicie zaufała Bogu i to Jemu powierzyła sprawę wyjaśnienia Józefowi całej zaistniałej sytuacji. I tak też się stało. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy, że Józefowi we śnie ukazał się anioł Pański, który - w imieniu Boga - wytłumaczył Mu całe to tajemnicze wydarzenie: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (Mt 1,20-21). Józef uczynił tak jak anioł Pański polecił mu zrobić. Trzeba przyznać, że Józef musiał mieć bardzo mocną wiarę oraz musiał mocno ufać Bogu, skoro uwierzył w to, co mu anioł Pański objawił i to w dodatku we śnie.

A my? Myślę, że wielu z nas doświadczyło takiej sytuacji w życiu, że dokonało jakiegoś wyboru, a druga osoba nie zgodziła się z nim lub było jej trudno zaakceptować naszą decyzję, np. syn odkrył powołanie do kapłaństwa i poszedł do Seminarium, a któryś z rodziców do dzisiaj nie potrafi się pogodzić z tym wyborem lub chłopak z dziewczyną pragną wziąć ślub, a rodzice którejś ze stron się na to nie zgadzają. W takich sytuacjach nie ma sensu tłumaczyć w nieskończoność dlaczego tak, a nie inaczej postąpiliśmy. Dlatego bierzmy wzór z Maryi, która uczy nas, byśmy zawierzyli nasze problemy i wybory Bogu, i by On sam wytłumaczył innym ludziom nasze decyzje. Jednak do tego wszystkiego potrzebna jest wiara i zaufanie.

Święty Józef uczy, by całkowicie zaufać Bogu oraz by czynić w naszym życiu to, czego od nas chce Bóg - nawet, jeżeli do końca tego nie rozumiemy. Tylko Bóg wie, co jest dla nas najlepsze. Żyjmy nie po swojemu, a po Bożemu!

Zastanów się:

  • czym imponuje Ci św. Józef?
  • czy w codziennych sytuacjach życiowych potrafisz dostrzec przejawy Bożej woli?
  • czy łatwo jest żyć po Bożemu? Dlaczego?


Módl się!

Panie Jezu, dziękuję Ci za wszystkie dary, którymi nas obdarzasz, za Twą Opatrzność, która nad nami czuwa.
Proszę, doprowadź nas do swojego Królestwa, a tu na ziemi, racz Panie nadal zajmować się wszystkimi naszymi sprawami, naszymi radościami i problemami.
Jezu kocham Ciebie, Jezu ufam Tobie. Twoja wola niech się stanie tak na ziemi, jak i w niebie. Amen.


Żyj Słowem!

W tym trudnym czasie, kiedy na Ukrainie trwa wojna i wielu ludzi potrzebuje naszej pomocy, módl się o pokój i oddaj wszystkie swoje problemy Bogu, Maryi oraz Józefowi. Staraj się o pogłębienie swojej relacji z Bogiem oraz z drugim człowiekiem, byś nauczył się ufać Mu tak, jak to czyniła Maryja z Józefem.

Oliver Weigel

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12409572

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu